Odemknutí Android bootloaderu - jak to funguje?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ghost07
Příspěvky: 47
Registrován: 19 úno 2020, 01:00

Odemknutí Android bootloaderu - jak to funguje?

#1 Příspěvek od ghost07 »

Ahoj,

Úvodem:
Existuje hodně mobilů s rozbitým displejem, kde se už nevyplatí oprava, ale jinak jsou funkční a na bazarech se prodávají za pár stovek.
Takový mobil by šel ještě použít na jiné věci, jako je např. server, security kamera, GPS tracker apod.
Má relativně výkonný procesor (mnohem výkonnější než třeba ESP32), WiFi, Bluetooth, GPS, akcelerometr, USB port ke kterému by možná šel připojit USB hub a tím rozšířit na víc USB vstupů. Navíc má vlastní baterii a je relativně kompaktní, není potřeba řešit nějaká krabička.. prostě super na nějaké projekty.
Cílem by bylo do takového mobilu dostat linux (např. PostmarketOS), a ovládat přes SSH.

Ale je tu jeden problém - většinou je zamknutý bootloader a na odemčení je potřeba zapnout ADB debugging, jenže to s rozbitým displejem - na kterém buď není nic vidět nebo nefunguje dotyk - nepůjde.

K věci:

Zkoušel jsem zjistit něco víc o bootloaderu, ale všude se jen píše, že slouží k načtení kernelu a nahrání custom firmwaru, ale to už musí být odemčený. Jak samotné odemčení probíhá jsem nikde nenašel. Tak bych měl pár otázek:

1) Co je to bootloader? (je to něco jako BIOS v PC? obsahuje informace o připojených I/O zařízeních k zákl. desce atd.?)
2) Kde je uložený? (na stejném paměťovém čipu jako zbytek systému? šel by přepsat?)
3) Jak funguje odemčení bootloaderu? (fastboot oem unlock "nějaký kód"... ale co se děje za pokličkou tohoto příkazu?)

Někde jsem četl, že bootloader má veřejný klíč pomocí kterého kontroluje digitální podpis image systému, který se chystá načíst. Šlo by bootloader stáhnout (předpokládám že to bude binární soubor), najít kde je uložený ten veřejný klíč, nahradit ho svým veřejným klíčem, a pak ten bootloader nahrát zpět do mobilu? Nějak tam ten bootloader při výrobě přece museli dostat.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#2 Příspěvek od DedVseved »

Bootloader je zavaděč a je odemčený nebo zamčený. Některý výrobce odemčení vůbec nedovolí (Huawei), u některého se přes jeho SW čeká na odemčení třeba 14 dní (Xiaomi) a některý to povolí, takže stačí např. příkaz "fastboot oem unlock" (někdy se za to musí přidat unlock code).

V okamžiku kdy máš odemčený bootloader, tak si můžeš nainstalovat custom recovery (většinou TWRP nebo OrangeFox) a přes něj můžeš nainstalovat custom ROM, formátovat partitiony, zálohovat vše do image a zpětně obnovit atd.

Co se týče klíčů, tak většinou je ROM/Firmware podepsaný, aby byl konzistentní, tzn. kdybys do něj chtěl nahrát nějaký custom kernel, tak u něj nebude sedět kontrolní součet a telefon nenabootuje. U custom ROM tyhle restrikce většinou nejsou.

Odemčený bootloader a rootnutý systém má samozřejmě vliv na platby přes Google Pay, spouštění bankovních aplikací apod., ale to je jiná kapitola.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Já se s dovolením přidám: Mám tablet, který je plně funkční, až na to, že obsahuje Android 4.cosi - tudíž se s ním nedá ani surfovat na netu. Většina stránek končí hláškou chyba zabezpečení.
Takže, než se vyhodí na SD - tak tam nainstalovat třeba Ubuntu touch, nebo něco podobnýho. Kdyby to nemělo displej 2000x něco rozlišení, tak mě to ani tak nezajíma. Ten tablet má navíc zvlášť napájecí konektor USB vstup, USB výstup a HDMI. Značka je tuším-že Mobi.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od josef_novak »

Ubuntu touch je (podle mě) mrtvé, podporuje pouze 7 tabletů a to ještě ne úplně. Pokud tento tablet neměl slušnější podporu aspoň na XDA, tak to má za sebou. Jinak bys do něj musel nahrát Android 7.1.1, kde dočasně funguje křížový podpis z ISRG Root X1 na DST Root CA X3.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“