Vysavač na okna LEIFHEIT

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Vysavač na okna LEIFHEIT

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Dostal jsem tento výrobek na opravu od sousedky s tím, že to rok nechala ležet a teď to nefunguje. Baterka (článek 18650) vybitá na nulu. Kupodivu se ji povedlo oživit pomalým nabíjením proudem několik mA. Po připojení nabité baterky se rozběhl motor bez ohledu na pozici vypínače. Rozdělal jsem to a spínání nezajišťuje jen tak nějaký vypínač, ale deska s PICem. Nicméně motor běžel, i když na výstupu procesoru nic nebylo. Spínání je zajištěno nějakým FETem, který je na procesor připojen přes budič ze dvou tranzistorů (zřejmě NPN a PNP za sebou). Chovalo se to, jako by ten NPN byl trvale seplý na zem. Jak jsem s tím laboroval a pájel tam, tak se něco prohřálo nebo vysušilo a najednou to začalo fungovat, jak má :roll: .

Aby motor běžel, musí být vložena nádržka (a tedy propojeny dva kontakty v jejím držáku), jinak bude jen blikat červeně LEDka. Se samotnou nádržkou to poběží na snížené otáčky (přes PWM), při vložení gumového "letadla" na okna a jeho stisknutí při stírání okna se motor rozběhne naplno - v držáku je na to mikrospínač. Ještě jsem narazil na to, že se při nabíjení občas sám rozběhne motor na plné otáčky a postupně zpomaluje, až zastaví. Nevím, jestli to je chyba v procesoru nebo je tam taky nějaký svod. Tolik k tomuto podivnému přístroji, třeba to někomu pomůže při opravě.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#2 Příspěvek od witt »

Neporadím, jen se mi těď vybavilo, že jich kdysi někdo na aukru prodával bednu na náhradní díly. Snad to bylo z nějakého záručního servisu, kde si s tím nevěděli rady.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tento krám se mi pravidelně vracel s vybitou baterkou, kterou automatika odmítla nabíjet, ale po připojení na zdroj malého proudu se ji povedlo oživit. JKonektor baterky jsem vyvedl mimo obal a majitele poučil, že to mají odpojovat. Dnes mi opět přistál na stole, po připojení baterky se rozběhl motor bez ohledu na ovládací logiku. Konečně jsem se kousl a provedl pořádnou opravu. Takže samotné zapojení je v pořádku, ale SMD PNP tranzistor spínající napětí na gate výkonového mosfetu měl náhodně ohromný svod. Mosfet se tedy otvíral a hrozně topil, naštěstí přežil. Nabastlil jsem tam KC308 a už to funguje normálně.

Původní tranzistor po vytažení a očištění má mezi C a E stabilní odpor skoro přesně 1 kohm.

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#4 Příspěvek od rysTR »

Mám podobný problém, ale trochu jinak. Vysavač chvíli pracuje tak jak má. poté doslova chcípne. Za chvíli se po vynutí dá zapnout, ale běží jen chvíli, jakoby došla baterie. Normálně nabíjí a baterka má po vyjmutí 4,1V.
Proč to nefunguje?Nechci zatím do toho vrtat, ale co tam může být špatné?
Díky předem za každou zprávu!
P.s.: Babička jej používá velice a s nadšením, takže je mi jí líto, že jí tato uklízecí hračka nefunguje.

Uživatelský avatar
jojo4
Příspěvky: 233
Registrován: 20 říj 2011, 02:00
Bydliště: Novohrad

#5 Příspěvek od jojo4 »

Vadná (é) baterie.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Ano. Zmeraj napatie pri behu a bude to hned jasne.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Ano, vypadá to na LiIon 18650. Je tam jeden kus.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#8 Příspěvek od rysTR »

Po zapnutí 2,,92V ,pak zrychlí a naskočí 3,1V.Po chcípnutí začne blikat červená kontrolka a napětí klesne po vypnutí na 3,96 - proč? Po opětovném zapnutí jede jen chvilku a opět chcípne.
Při nabití ukazuje 4,1V
Baterie LI Ion 18650

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Akumulátor je vadný.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Na akumulátoru nemůže takto lítat napětí. Má velký vnitřní odpor. Už po třetí ti tady píšou JE VADNÝ.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#11 Příspěvek od rysTR »

A nevíte někdo náhodou, kde se dá sehnat tento aku za rozumnou cenu?

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#12 Příspěvek od vasekpetr1 »

Třeba tady si nevybereš? :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Lukas-Peca píše:Tento krám se mi pravidelně vracel s vybitou baterkou.
Je to tenhlehajzlík? Mám ho taky třetí rok, zatím se chová mravně. Já jen co mě určitě časem čeká.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ak chces, aby to nieco vydrzalo, tak tam daj nejaky vysokoprudovy clanok Panasonic, Samsung alebo LG. Pri jednom clanku je rozdiel v cene minimalny.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Nejlépe nějaký z elektromobilu, ty neztrácejí kapacitu ani po osmi letech ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“