Lze použít acetylenovou hadicí na PB?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

Lze použít acetylenovou hadicí na PB?

#1 Příspěvek od usporka »

Zdravím,

má někdo zkušenosti s použitím acetylenové hadice (červené) na propan-butan?
Potřebují propojit výstup redukčáku na láhvi s GAMATou. Acetylenku mám novou zdarma v práci (a taky ji můžu pravidelně obměnovat za novou), na PB bych musel kupovat. Jaksi nepamatuji že by před 20 lety na PB nějaké spešl hadice vůbec byli, vše se dělalo tou červenou. Dokonce i průmyslově, doteď mám v garáži vařič od Mevy který se tou hadici připojoval přímo k 2Kg lahvi bez redukčního ventilu.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#2 Příspěvek od pepik9 »

Podle popisu je materiál jiný. Ale za redukčním ventilem bude tlak mnohem nižší, než těch 20 atmosfér. Táta měl roky hadici modrou (kyslík?) , ale bylo to venku.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#3 Příspěvek od jirkati »

Zkus si něco na téma hadic počíst:
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=13066

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

Mám malou svařovací soupravu propan kyslík origo koupenou a hadice tam jsou stejné jako na acetylen a kyslík.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Veselo mozes pouzivat acetylenku na propanbutan.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Obecně se dá říct, že je to plně zaměnitelné. Má to jeden nepříjemný háček. Hadice na acetylen je mnohem tvrdší a tím pádem mnohem méně ohebná než originál hadice na PB. Při svařování se to i snese, ale při připojení "přenosných" topidel to docela vadí. Kdo nevyzkoušel, ten neví o co jde.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“