Silné rušení v analog audio výstupu po výměně zdroje v PC

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Silné rušení v analog audio výstupu po výměně zdroje v PC

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

vyměnil jsem starý Seasonic SS-400ET z roku 2012, který jsem trochu opravoval zde http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 98#1198298 a který věrně sloužil i v novém žravějším PC. Vzhledem k tomu, že příkon nového PC v zátěži byl přes 350W na wattmetru ze zásuvky, jsem ho nechtěl už dál trápit a taky jsem se chtěl zbavit mírného rušení na výstupu analogového audia z integrované zvukovky v PC tím, že koupím lepší zdroj.

Moc se mi to nepovedlo, protože jsem koupil Corsair TX750M a po montáži sice všecko v pohodě, ticho. Večer jsem si ale všiml po zapnutí pískání, které zmizí hned, jakmile PC aspoň na chvíli trochu zatížím. Přisuzuji to tomu, že je ten zdroj značně naddimenzovaný a když po startu PC bere třeba 80W, tak prostě je ta PWM slyšet. Nic, s čím bych nemohl žít

ALE:
Pak jsem si pustil hru a výjimečně jsem zvuk dal místo po HDMI kabelu z TV přes svoje stereo, kam mi vede "postaru" krátký kabel s nesymetrickým signálem z PC (jack 3,5" > 2x cinch). Vždycky jsem byl smířenej, že nějaké rušení tam bude, protože to není zrovna nejlepší způsob, jak dostat zvukový signál z PC do beden, ale stačilo to. Teď to ale je kravál, že jsem měl pocit, že někde nedoléhá konektor a jiskří to tam (taky jsem už zažil). Jenže spojení jsou dobrá, kabely ok, napájecí kabel zdroje je v pořádku, uzemnění dobré. PC je zapojeno za APC "jezevčikem", rack se zesilovačem je za jezevčíkem do racku 19" - Acar Přepěťová ochrana 504WF. Oba jezevčíci jsou v zásuvkách ve zdi těsně vedle sebe.

Zkoušel jsem najít příčinu, zkontroloval jsem všechny kabely, odstranil všechny nepotřebný mezikusy jako třeba takovej starej DJ mixpult, ale to rušení jde přímo z PC a jenom v zátěži (když zapne grafika při hře). Zajímavý poznatek byl, když se mi podařilo rušení zkoro utlumit nastavením tahových potenciometrů na tom starým DJ mixu a sice Master output volume na 70% a CH1 input sensitivity na cca. 90%. V tomto konkrétním nastavení rušení utichlo - téměř zmizelo, což jsem nečekal. Obvykle šum jenom roste s hlasitostí na master output. Ale podle mě to bude náhoda, kdy se povedlo nějak hezky nastavit charakteristiky těch obvodů v mixu tak, že náhodou utlumily to rušení.

Chtěl bych se vás zeptat, jestli zkušeným uchem poznáte, co to je za rušení a z toho, co jsem zatím zjistil, jestli byste měli tip, kudy se vydat při odstraňování toho ruchu, který je skoro stejně silný jako sám signál a vyskytuje se, když je PC v zátěži (spotřeba asi 350W). A hlavně, jestli může být problém v tom zdroji, když to dělá takovej bordel? Se starým zdrojem Seasonic to nedělalo.

Nešla přidat příloha mp3, tak dávám jen odkaz.
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch1.mp3
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch2.mp3

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

jakou máš zvukovku ?
určitě nějakou přímo na boardu . . .
. . . zkus nějakou externí.
třeba do USB a ani není drahá

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Také mám podobný problém. Objevil se až po výměně zdroje za výkonnější.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kybrex »

Zkoušel jsem externí, kterou jsem měl ve staré konzoli ("kalkulačce") pro začínající DJs :D Má 24bit převodníky, vlastní 9V napájení, ale teda moc to nepomohlo. Stačilo spojit přes USB s počítačem a začal kravál.

Externí zvukovka byla stařičká: Hercules DJ Mk2.

Současná zvukovka je integrovaná na desce ASUS ROG STRIX B450-F GAMING.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

kybrex píše:Zkoušel jsem externí, . . . vlastní 9V napájení, ale teda moc to nepomohlo. Stačilo spojit přes USB s počítačem a začal kravál.
. . . co to znamená "začal kravál" ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Pocut to aj v sluchadlach (pripojenych priamo do PC)? Ak ano, tak by som zdroj vratil. Ak nie, tak by mohol pomoct oddelovac zemnej slucky.

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kybrex »

Začal kravál znamená, že se objevil ten hlasitý šum.

Ve sluchátkách je slyšet slabé šumění podobné tomu rušení, problém s hlasitým šumem a rušením je až při připojení reproduktorů, které mají vlastní zesilovač s napájením.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#8 Příspěvek od Osmdesat »

PWM by slyšet být nemělo, běží v nadzvukových kmitočtech. Změna zatížení způsobuje sice změnu střídy, ale kmitočet by se neměl (výrazně) měnit. „Pískání“ spínaných zdrojů v akustickém pásmu je obvykle způsobeno zakmitáváním zpětnovazební smyčky. ZV mění kmitočet v závislosti na zatížení. Možná je ve zdroji špatně navržená charakteristika zpětné vazby.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

kybrex píše:problém s hlasitým šumem a rušením je až při připojení reproduktorů, které mají vlastní zesilovač s napájením.
tak ho taky nahraj a někde ulož
pořád jsi nějak nepopsal co to je "hlasitý šum a rušení" . . .
jaký máš zesilovač ? kolikažilovou má síťovou šňůru ?
jaký máš monitor ? kolikažilovou má síťovou šňůru ?

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kybrex »

Už se stalo, jen ty odkazy jsou asi dost špatně vidět. Nahrávky jsou tady:
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch1.mp3
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch2.mp3

Stereo je postavený následovně:
Analog výstup z PC 3,5" jack > 2x cinch na vstup mixpultu cca 1metr. Z mixpultu 2x cinch do vstupu 2x15 pásmového EQ Gemini (1m). Odsud už to jde přes symetrický vedení (XLR konektory) do aktivní výhybky Behringer CX3400 V2 a z ní do dvojice zesilovačů Omnitronic (jak se jim přezdívá Omnišrotič). P-500 je pro sloupy 110Hz a výš, P-1000 pro subwoofer (do 110Hz).

Televize má 2kolík, takže chybí PEN.
Stereo má napájeí lištu s 3 kolíkem a v ní jsou paralelně 2kolík od EQ a zbytek má 3kolíky. Ground lift přepínač jsem zkoušel, ale nic to nedělá.

Na fotkách je vidět, o co jde. Signál vedu v racku na jednom boku a napájení vedu v druhém boku, aby od sebe byly kabely co nejdál a na tom rozbočovači pro napájení je v cestě nějaký filtr, ale neměřil jsem ho.
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/stereo_zepredu.jpg
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/stereo_vzadu.jpg

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kybrex »

Když neběží žádná náročná hra, tak je slyšet v bednách i pohyb myší po monitoru třeba po webový stránce, když tam jsou nějaký efekty, který na stránce na přejetí myší reagujou.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“