Vánoční řetěz 80 LED - proud z baterií a jejich výdrž.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Vánoční řetěz 80 LED - proud z baterií a jejich výdrž.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Manželka koupila na trhu za 80 Kč vánoční řetěz s 80 LED po 10 cm, takže délka mezi první a poslední LED je 7,9 m. Napájí se třemi AA články, má zabudovaný časovač 6 h ON a 18 h OFF.
Překvapil mne vysoký jas LED v řetězu. Obával jsem se krátké životnosti baterií.
Tak jsem si změřil velikost proudu z baterií. Naměřil jsem 72 mA, takže na jednu LED vychází 0,9 mA. Na ten malý proud jedné LED je svítivost velmi pěkná.
Jak dlouho vydrží řetěz svítit na nějaké obecné alkalické baterie. Podle měření zde
https://www.zive.cz/Client.Gallery/show ... cle=196652
by mohl mít alkalický AA článek kapacitu kolem 3000 mAh. Při proudu 72 mA je to asi 40 hodin. Při svitu 6 hodin denně je to asi 6 až 7 dní.

Není to nic moc. Slaběji budou svítit ještě asi ještě déle. Určitě provoz takového řetězu bude potřebovat dvě sady baterií na jedny vanoce pro použití někdy od druhého nebo třetího adventu do Nového roku.
Výdrž se zdá lepší, než jsem původně očekával při tom vysokém počtu LED a pěkném jasu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Baterie vyjdu drahsie ako ten cinsky smejd. A mozno ho aj preziju :D

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Všude se válí mraky nabíječek na mobilní telefon, z většiny leze cca5V, použij místo baterií.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Bateriove to ma zmysel snad len tam, kde nie je elektrina.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Energie z baterií je asi 200X dražší jak ze sítě. A co se týká výdrže baterií, 3 články mají 4,5V. Záleží jaké jsou LED a jak jsou zapojené. Pokud bílé nebo modré, mají Uf cca 3V. Tzn, že bude-li klesat napětí na baterkách, výrazně bude klesat i proud . Takže později budu brát ne 72 ale třeba jen 20mA. A pořád budou svítit. Takže než úplně zhasnou, bude to svítit třeba měsíc.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Na vánoce se dívat na slábnoucí svit čínských LED? Hm.
Obrázek

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Teď jsem do podobného krámu instaloval předřadný rezistor 330Ω místo 8,2Ω co tam byl, svítivost řetězu se mírně snížila, ale nic hrozného, jaká bude výdrž se uvidí...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

jardafiala píše:Všude se válí mraky nabíječek na mobilní telefon, z většiny leze cca5V, použij místo baterií.
V tomto vlákně nešlo o mě ani o tom, čím to budu napájet. Chtěl jsem jen hrubým výpočtem zjistit, jak je na tom napájení z baterií. Já si dokážu navrhnout a udělat napájení z čehokoliv, třeba i z autobaterie.
Jen pro úplnost:
- Všechny LED v řetězci jsou zapojeny paralelně.
- Napětí na diodách LED jsem naměřil 2,65 V.
- Napájecí napětí tří AA baterií jsem naměřil 4,56 V.
- V bateriové skřínce je vidět tišťáček s jedním řídícím IO a je tam jeden krystal. Další součástky tam nevidím.
- Pokud by snížení napětí baterie o 1,91 V bylo řešeno energeticky ztrátově odporem, tak by na tom odporu byla ztráta, pokud jsem neudělal chybu ve výpočtu, 0,137 W. Odpor by měl hodnotu 26,5 Ω.
- Takový odpor určitě nebude integrován do toho IO na tišťáčku. Tak to vypadá, že napětí na LED je možná řešeno pulzní modulaci. Pak by mne zajímalo, jaké rušení vyzařuje ta osmimetrová anténa.
- Pokud je tam skutečně napájení diod řešeno šířkovou modulaci, tak lze udržet stejný svit LED až téměř do úplného vybití baterii.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Tak to máš nějakej jinej bazmek.
Přílohy
časovač
časovač
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#10 Příspěvek od lubos1961 »

Brozicek píše: - Pokud je tam skutečně napájení diod řešeno šířkovou modulaci, tak lze udržet stejný svit LED až téměř do úplného vybití baterii.
Určitě tam bute ta šířková modulace, díky tomu ti vychází při přepočtu tak malá spotřeba jakoby na jednu LEDku.
Musíš ale počítat, že s klesajícím napětím bude úměrně stoupat spotřeba. Jak se dostaneš s napájecím napětím k té změřené na jednu LED 2,7V, určitě už tam bude minimálně 120mA.
Vyzkoušej, a pokud ta spotřeba bude s klesajícím napětím stoupat, tak je tam ta šířková modulace.
Naposledy upravil(a) lubos1961 dne 28 lis 2021, 23:16, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

No asi by chtělo mrknout co je PWM a co buck/boost a podobné DCDC.
Se standardní PWM rozhodně nebude spotřeba s klesajícím napětím stoupat.. To by někdo tu střídu musel natahovat a standardně se to neděje.
Edit - u většiny bílých LED už by svit na 2,5V stejně byl mizerie, i kdyby střída byla 100%

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Nevím jak to dělají, ale už při 10 mA do celého řetězu to svítilo do tmy celkem přijatelně.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pocitujlasku »

jednoducho, ledky, tak ako vsetko ostatne sa neustale zdokonaluje a vyvija.
tie najmensie vianocne uz maju slusnu svietivost, pri podstatne mensom prude, a mam napr. led pas, ktory obcas slabo svieti, lebo sa na privod naindukuje napatie z vedlajsich vodicov (cca 5m privod).
A aj tie riadiace IO dokazu fungovat s >95% ucinnostou a ako step-up, takze aj tie baterky vymlatia az takmer na nulu.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi jsem řešil (a vyřešil) něco snad podobného:
https://kutilska.poradna.net/questions/ ... he-baterie
Myslím že jsem se na to tehdy ptal i v téhle poradně.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=74288&
Třeba to někomu pomůže.
:D
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“