Yamaha AX-492, šum cd vstupu -Vyřešeno

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

Yamaha AX-492, šum cd vstupu -Vyřešeno

#1 Příspěvek od jirkaz64 »

Čistě náhodou jsem se stal majitelem tohoto zesilovače. Bohužel v poloze přepínače vstupů CD šumí levý kanál, totéž v poloze PHONO, ale s nižší úrovní. V ostatních polohách je vše ok. Při použití Pure direct amp šumí L kanál ve všech polohách. CD vstup má buffer navíc, takže chyba je zřejmě tam. Setkal se někdo s takovou závadou? Která součástka by to mohla dělat, resp. je vadná? Na pohled je vše ok..
Přílohy
cd buffer ax492.png
Naposledy upravil(a) jirkaz64 dne 16 led 2022, 13:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

Vypájej kondenzátory C423 a C424. Pokud šum zmizí, vznikal nejspíš v bufferu. Pokud ne, tak bude chyba nekde v obvodech za nimi. Pro jistotu ty kondenzátory otestuj nebo na zkoušku vyměň, když už budou venku. Kdyby náhodou.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#3 Příspěvek od ransom »

Vypájej kondenzátory C423 a C424. Pokud šum zmizí, vznikal nejspíš v bufferu. Pokud ne, tak bude chyba nekde v obvodech za nimi. Pro jistotu ty kondenzátory otestuj nebo na zkoušku vyměň, když už budou venku. Kdyby náhodou.
Podezřelý mimo buffer budou především tranzistory Q307 a Q308.
Nevidím teď který z těch součástí jsou v kterým kanálu. To si už snad najdeš.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#4 Příspěvek od alxa »

Typoval bych vstupní operák, nebo mute tranzistory.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#5 Příspěvek od ransom »

Já skoro spíš to druhý. Jestli koukám dobře, jsou na přechodu B-E namáhaný závěrným napětím skoro 15 V. Jestli přechod malinko povoluje, je to dokonalej šumovej generátor.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#6 Příspěvek od alxa »

Ty mute tranzistory jsou spešl a mají vysoké závěrné napětí Ubeo. A velmi malé sat. napěti Uce. Např. 2SC3326 má Ubeo min 25V.

Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

#7 Příspěvek od jirkaz64 »

Protože je zrovna k CD vstupu špatný přístup (boční stěna skříně, bez rozborky zesu se to neobejde :-( ) tak jsem zkusmo odpojil R519/520, napájení OZ,a šum zmizel. Ovšem u PHONO vstupu zůstal. Tam je stejný operák. Preventivně jsem si je objednal. Tyhle zrovna běžný u nás nejsou.. Ty tranzistory mě taky vrtají v hlavě. Až přijdou budu pokračovat v hledání závady.
Jo a levý kanál je ten zvýrazněný, a v servis manualu je chyba na 11.straně u plošňáku vstupů je prohozeno označení CD a PHONO...

Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

#8 Příspěvek od jirkaz64 »

Závada na CD vstupu vyřešena.
Náhradní součástky přišly, tak jsem se pustil do výměny od toho mechanicky nejpřístupnějšího. Výměna IC303 na phono vstupu přinesla zmizení šumu při volbě phono.
Výměna Q307 a preventivně i Q309 a Q310 nepřinesla změnu na cd vstupu, L kanál stále šuměl. Murphyho zákony fungují neomylně, pomohla až výměna IC304 na cd vstupu, ten nejhůř přístupný operák. Nakonec se mi to povedlo i bez rozborky zesu, ale těch vyjmenovaných slov co u toho padlo... :) Yamaha hraje :D Původní majitel těmi vstupy asi prohnal něco co neměl....
PS.: zbylo mi 5 nových oz NJM2068, tak kdyby někdo potřeboval...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“