Elektroměrový RZV

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

Elektroměrový RZV

#1 Příspěvek od nicky »

Dobrý den, řeším takový problém a nevím úplně jak se s ním vypořádat legislativně.

Hlavní domovní skříň, hlavní domovní vedení je tvořeno kabelem CYKY 5*10mm2

Elektroměrový rozvaděč,(plechová skříň uzavíratelná na speciální klíč - veřejně přístupná ) kde je deska, na které je dnes namontován jedno sazbový 3F elektroměr, 3F jistič 25A/B, a FI 500mA. Jedná se o síť TT.

Nyní je zapotřebí doplnit instalaci dvousazbu, přijímač HDO, jistič 2A/B, zbavit se sítě TT a udělat TN.

Nyní otázky :

elektroměrová deska dle připojovacích podmínek nejde udělat jak jsem ji udělal před pár lety, že jsem si koupil novou prázdnou desku s potřebnými kříži, namontoval na ni plombovatelnou krabici ,kde byly oba jističe a můstek pro PEN a celé vydrátoval s popisky

Toto by nyní nemělo projít, protože na té desce nebude žádné označení výrobce atd.

Pokud tedy chápu správně, musím koupit tuto desku už nachystanou od výrobce?

Nebo se musí koupit celý nový elektroměrový rozvaděč s potřebnou certifikací?

Dále jak se vyrovnat se zapojením .Respektive použitým kabele z HDS CYKY 5*10.

Mám použít jen žlutozelený drát ,vložit na konce modré návlečky a modrý vodič nechat nepřipojený ale ukončený?

Vzhledem k hotové vnitřní instalaci potřebuji, aby rozdělení bodu PEN na PE a N byl v elektroměrovém rozvaděči.

Možná by sel využít ten zemnič , který tam dnes je. To by se vidělo měřením

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

TT?

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#3 Příspěvek od nicky »

Ano dnes je tam síť TT.. z HDS se využívá PEN jako N a PE je vytvořen zemničem . nepochopil jsem nejmenší důvod proč to udělal někdo . Instalace je stará 3 roky.

Domy vedle jsou zapojeny v síti TN .To vím přesně , protože na konci ulice bydlí tchyně a je vlastně poslední dům (odbočka) z venkovního vedení

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Ak to nie je chyba pri montáži, zabudnutá prepojka, tak potom neviem. Nový výmysel europskej únie? Ale možno je to už taká nová doba, kedy sa už nepoužívajú tavné poistky, kde jeden drôtik chránil pred nadprúdom, skratom aj nebezpečným dotykovým napätím na neživých častiach. Dnes je na všetko sofistikovaný prístroj. Prúdovému chrániču ten zemný odpor stačí a je zabránené zavlečeniu poruchového napätia zvonku.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#5 Příspěvek od Sandal »

Tu separaci v pilíři ti některý dodavatel povolí, a některý ne. Nejlíp zavolat tvému dodavateli elektriky a domluvit schůzku s montérem, a na místě to s ním probrat. On ti řekne co máš udělat, a je to na 100%, že to bude podle aktuálních regulí. Já to tak udělal u své novostavby, a nebyl jediný problém. Co si naporoučel, to jsem udělal. Přijel(ten samý člověk), zapojil, dal plombu a odjel.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#6 Příspěvek od RadekB »

Dnes je na celem uzemí až na výjimky TN. Co je presne u tebe ti rekne jen distributor. Dotaz ucin u nej. To je smerodatne. V nekterých vyjimacnych pripadech je opravdu TT, ale to je extremni vyjimka

Pokud mas CYKY 10mm2, zapoj L1-3 a PEN ZŽ. Prurez vyhovuje. Modry nech byt.

Rozvadec by mel vyhovet, pokud je spravne vydratovany a ma pozice pro ELM a HDO a plmbovatelny kryt pro hl.jistic a jistic HDO. Domluva s RT, co to bude revidovat a podepise se do vypisu z revizni zpravy pro distribitora.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#7 Příspěvek od palmalsport »

TO: nicky.
Co takhle foto toho elměráku?

Který distributor tam působí?
V rajónu ČEZ, by nejspíš musel bejt novej elektroměrák.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“