Teslácký tuner 632A - rada

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Teslácký tuner 632A - rada

#1 Příspěvek od ronoda »

Dostal se mi do ruky jako nefunkční. Po rozdělání jsem byl překvapen, že z něho někdo vypreparoval tu nejslabší část - koncový stupeň:-(
Jinak nechybí nic. Zkoušel jsem funkčnost a nic. Po výměně vadného Ger. výkoňáku se rozeběhl. Chvíli hrál krásně, pak se rozladil a zmlkl. Po vychladnutí opět hrál. Zdroj dával všechna napětí správně. Nakonec jsem zjistil, že se přehřívá ve zdroji GC517, pomohlo snížení napětí na 18V a dostatečný chladič. Teď hraje a drží stanice perfektně. Překvapilo mě, jaký má AFC rozsah. Ještě nesvítí žárovka indikace stereo. Jelikož ji nemám (24V/0,05) tak jsem tam chtěl dát bílou LED. Nevím proč ale začne to celé vrčet, takové klasické rušení, tak jedu bez indikace, než seženu telefonní žárovku s tak malým příkonem.
---Můžu to takhle používat, ale když tam zůstala deska s pasivními korekcemi tak ji chci využít. jako konec tam dám 810, nebo PAM8403. A teď otázka, mám potenciometr na balance zapojit před nebo za potenciometr hlasitosti, nebo je to jedno. (samozřejmě bez kondíku C512) Díky za případné rady.
Přílohy
korekcesch632.jpg
korekce632.jpg

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jjilek »

Tel. žárovky 24V 50mA mám a mohu Ti dvě v obálce poslat. Mají délky cca 42 mm (je to co potřebuješ?)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

ronoda píše:Jelikož ji nemám (24V/0,05) tak jsem tam chtěl dát bílou LED. Nevím proč ale začne to celé vrčet, takové klasické rušení, tak jedu bez indikace, než seženu telefonní žárovku s tak malým příkonem.
to je divný, nic vrčet by němělo . . .
jaký předřadný odpor jsi u té ledky měl ?
já bych tam na 24V dal cca 2K2 až 2K7 a paralelně k LED i malý keramický kondík cca 4n7.
setkal jsem se už s tím, že ledka generovala VF šum a zhoršovala citlivost přijímače . . . ale tohle asi tvůj problém nebude.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#4 Příspěvek od teufel »

PAM8403 bych tam rozhodně nedával. Je to sice skvělý zesilovač pro menší výkon, ale pracuje ve třídě D a standardně nemá výstupní filtr. FM příjem fakt dost ruší (vyzkoušeno). Použij nějaký lineární zesilovač.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#5 Příspěvek od ronoda »

Tak balance před hlasitost, nebo za hlasitost? Má na to někdo názor?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Za. A aby ji neovlivňovala, tak ještě oddělit aspoň jedním trandem (každej kanál). Balanci totiž musíš buď dělat z lineárního poťáku s koncema připojenýma na signály obou kanálů a uzemněným jezdcem, nebo z tandemovýho speciálu, kterej má reciproký průběhy drah - jedna je logaritmická a druhá exponenciální, aby se úrovně měnily na obě strany od středu se stejným průběhem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Obvykle je jednodušší vrazit balanci před potenciometr hlasitosti, v tomto zapojení bych ale přerušil spoje do běžců potenciometru hlasitosti, R404 a R454 by se hodilo zmenšit na 2k7 nebo 2k2 a do série s nimi potenciometr balance 2x1k5/N zapojený jako reostaty a teprve odtud připojit běžce potenciometru hlasitosti.

No, a jestli tam dáš MBA810, tak se to zjednoduší: na desce poťáků nemusíš měnit nic, jen ten poťák balance zapojíš přes odpory 39Ω na piny 6 MBA a z uzlu mezi tím odporem a poťákem na C512 a C562 to přemostíš odporem 120Ω.
Přílohy
korekcesch632A_upr.jpg

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“