Programátor pamětí Tesla PRM 80 - dokumentace

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

Programátor pamětí Tesla PRM 80 - dokumentace

#1 Příspěvek od solis123 »

Zdravím,

nemá někdo náhodou dokumentaci k tomuto programátoru, popřípadě nějaký manuál obsluhy?

Mám v plánu si jej opatřit, ale nejdříve by mě zajímalo, jestli vůbec splňuje moje požadavky, jelikož jsem o něm na internetu nenašel jedinou zmínku. Dále bych se chtěl zeptat, jestli je PRM 80 nějak vázaný na SAPI 80 (JPR 80), pro který byl navržen nebo jestli jej lze využít s libovolným počítačem a adekvátním softwarem? (např. PC XT/AT nebo moderní PC)

Datový konektor má 25-ti pinový D-sub, ale nevím, jestli je to paralelní nebo sériový konektor? (čerpám jen z fotek na aukru).

Děkuji za rady a přidávám ještě foto,
solis123
Přílohy
programator-prm-80-sapi-80-100648296.jpeg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

solis123 píše:ale nejdříve by mě zajímalo, jestli vůbec splňuje moje požadavky
Aké požiadavky? Chcceš programovať pamäte MH74188, MH74S287, MH74S571, MHB8708, alebo MHB2716?

Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od solis123 »

to samec:

Jde mi hlavně o paměti MH74s287, jelikož pracuji na replice počítače Apple I a ten využívá dvě tyto paměti.
Moderní programátory (nebo minimálně ty levnější jako tl866) paměti PROM vypalovat neumí a také jsem se pokoušel o ruční programovač podle návodu z Amatérského rádia. V té konstrukci mám ale nějakou závadu, takže jsem se chtěl poohlédnou po jiném řešení (Schéma se v Amaru neshoduje s fyzickým rozložením tišťáku a to se neshoduje se seznamem součástek. Málem mi chyběl jeden tranzistor, kdybych neobjednal pár navíc.).

Určitě bych využil možnost programování MHB8708 (několik ruských ekvivalentů mám doma) a také MHB2716.

Dále jde o to, jestli se tento programátor vyplatí a hlavně, jestli jej lze používat s jiným počítačem než SAPI-80 (typoval bych že ano, ale musel bych si pro to napsat vlastní software).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Zkus oslovit EC1045 zde na fóru nebo na http://www.sapi.cz. Ten by k tomu mohl měco mít, či aspň vědět. U Sapi1 byl programátor tesláckých PROM jako přidavná destička na DPP-1 (deska paralelních portů) a programový vybavení bylo v asembleru Z80 pod CP/M 2.2. Vím to určitě, psal jsem ho. :wink: Programátor Eprom od 8708 do 27128 byl přídavná destička k DSE-1 (deska simulátoru Eprom). Taky jsem ho psal před cca 36 lety. :wink:
Možná že bych ještě někde našel ty programovací sekvence pro PROM a Eprom kdybys chtěl něco tvořit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od solis123 »

to Celeron:

Děkuji za informaci, web Sapi.cz znám, ale žádné informace jsem tam o PRM 80 nenašel. Nevšiml jsem si ale, že na webu je i kontakt na jeho tvůrce, který určitě o tomto programátoru něco vědět bude, takže jej v budoucnu kontaktuji.

Co se týká počítačů SAPI, tak o nich moc nevím, jelikož jsem se o ně doposud nezajímal (na Aukru nejsou za moc lidové ceny). Jsem spíše zastáncem procesoru MOS 6502 a jeho rodiny čipů (který bohužel Tesla neklonovala a nevznikl ani jeden československý počítač založený na tomto procesoru), každopádně jsem plánoval se něco přiučit o Z80 nebo Intel 8088 (assembly bude určitě podobné až na odlišnou instrukční sadu).

Průběh propalovacího impulsu paměti MH74s287 je uveden v katalogovém listu, ale já jsem spíše amatér a o vytvoření programátoru od píky jsem se zatím nikdy nepokoušel, takže bych raději zkonstruoval už existující a otestovaný programátor.

Možná by se to dalo pojmout i moderně a to výrobou programátoru s použitím Arduina nebo něčeho obdobného, s tím ale také nemám moc zkušeností. (jednou jsem vyráběl XUM-1541 s Arduinem pro C64, ale to je tak vše)

Na závěr ještě Buček nabízí programování PROM (1 za 50,- Kč myslím), ale to mi připadá málo flexibilní a ztrácím tak možnost si kdykoliv vypálit další paměť. Takže tuto možnost mám opravdu až jako poslední.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Na fotce je přídavná destička programátoru Prom k DPP-1 od Sapi1. Jak vidíš, pár součástek. Stačí dva porty pro adresu a data a 2-3 bity pro ovládání. Teoreticky připojitelný k čemukoliv. Potřebuje to +5 a +12V.
Přílohy
prg_prom.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od solis123 »

to Celeron:

Ano, tato destička vypadá velmi jednoduše. Napájení není problém, využiji dvě nabíječky, které jsem si už upravil pro původní programátor, ten také vyžadoval +5V a +12V.

Jak se to vlastně jmenuje? Jestli to má nějaké označení, protože na Sapi.cz to nemůžu najít.
V případě, že to tam není, tak jestli bys mi mohl poslat schéma zapojení?

Děkuji,
solis123

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#8 Příspěvek od pepik9 »

Zmínka o PRM80 je tady . 2 , 3 .

Uživatelský avatar
solis123
Příspěvky: 42
Registrován: 30 lis 2020, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od solis123 »

to pepik9:

Děkuji za odkazy, také jsem na ně narazil.

Bohužel na těchto stránkách není nic týkající se obsluhy programátoru, jen jeho obrázek. Na druhou stranu je tam alespoň zmíněné, že se programátor připojuje přes paralelní port.

Pravděpodobně bude ideální řešení od uživatele Celeron, z důvodu jednoduchosti konstrukce. Navíc PRM 80 určitě nebude levná záležitost (nojo sběratelská hodnota). Schválně by mě zajímalo, jestli za 40 až 50 let budou tyto počítače a hardware opět bezcenné jako kolem roku 2000, protože mladí o ně moc zájem nejeví (snad jen muzea).

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#10 Příspěvek od pepik9 »

A ještě jeden , ale bez sw.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od grrrrrrrr »


Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Habesan »

snažil som sa minimalizovať potrebný počet pinov aj za cenu ďalších obvodov
To je poněkud kontroverzní přístup.
Raději bych tam viděl ATmega2560.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od grrrrrrrr »

To jo ale lepsi nez nic :)

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od grrrrrrrr »

pepik9 píše:A ještě jeden , ale bez sw.
Psal jsem autorovi a da se to poridit za celkem akceptovatelne ceny (naprogramovany cpu, deska a ovladaci sw vse za cca 19 euro ) navic to uz umi vice typu:

V súčasnosti existuje už verzia, ktorou sa dajú programovať EPROMky:
Progr. napätie 25V
-2708
-2716
-2532
-2732 (potrebná upravená pätica)
Progr. napätie 21V
-2532A
-2732A
PROM (nutný prípravok s externým napájaním)
-74188
-74S287
-74S571
uP MHB8748 (nutný prípravok)

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“