Zháňam diely do PRIM digitálok.

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

Zháňam diely do PRIM digitálok.

#1 Příspěvek od tiktak1953 »

Nemate nahodov zo slov. do tychto hodiniek trimer ,pripadne aj polosak dobry?Alebo cely stroj.Na bazosi to neni.Su tam aj prerusene spoje samoze.Pripadne neviete aku ma hodnotu ten trimer kde take male trimre zohnat naj.na slov.dik
--------------------------
Nemate aj taketo na obr. digitalky v hociakom stave na suciastky.
----------------------------------------------
Tiez hociake Prim naramkove panske hodinky v hociakom stave.Pripadne opravim hociake hodiny.
---------------------------------
Kde zozeniem na jemne plosne spoje hodiniek taku tusku zo sklenymi vlaknami.Tu v Leviciach v papieníctve to nemaju.ako volakedy.Co som mal spred 40 rokov uz su znicene.Ako sa to vola aj potrebujem vediet pre zhananie.
Přílohy
003.jpg
Prim digitalky.png

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#2 Příspěvek od lubos1961 »

Před mnoha lety jsem také řešil jak zpřesnit chod tehdy hodně populárních digitálních hodinek. Dostávaly se sem hodně přes vitnamské překupníky a kvalita byla dost nekvalitní. Běžně se zrychlovaly mezi 5 - 30s /24h. Strojky nebyly vybaveny dolaďovacími kondenzátory. Většina těchto hodinek se po doplnění kondenzátoru dala běžně zpřesnit na 1s za týden ale klidně i víc jak za měsíc. Pro nedostupnost těchto kondenzátorů jsem přešel na náhradní řešení. Smotal jsem ve vrtačce dva co nejtenčí izolované vodiče (0,07 - 0,08mm) délky asi 10-20cm a konce připájel na pozici nesazeného kondenzátoru. Nyní začíná dlouhé období seřízení. Po 24hod kontrole by nyní měly již hodinky zpomalovat. Z kraje lze drátek úměrně k rozdílu chodu odchylky zkracovat, a postupně s přibývající přesností chodu konce drátků pouze odmotávat/přimotávat až docílíme tíženou přesnost chodu. Poté drátek poskládám pod displej nebo na vhodné místo. Takto jsem upravoval známým desítky kusů a moje jedou dodnes a stále přesně.
Přílohy
Digitálky.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

To já tam obvykle vedle krystalu ještě vecpal nějakou malou keramiku od 2 do 10p. Naštěstí se většinou předbíhaly, takže úprava byla snadná.
Ten trimr bude mít obdobnou kapacitu - max 10pF. Asi bych tam dal kondenzátor 5p6 a zkontroloval, jak jdou.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Taky jsem dával keramiku, šla v případě potřeby po kouscích odštipovat. Případně mírně se zpožďující digitálky šly pořešit rezistorem okolo 1MΩ.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

U nějakýho DDR budíku to vyřešili nějakým keramickým kondenzátorem, který pak štelovali brusným kotoučem

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#6 Příspěvek od starecd »

tiktak1953: Janko, na aukru je jich dost na nd.

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#7 Příspěvek od tiktak1953 »

Kluci dik, straced hladal som a nic som nena!Potrebujem ponuky s obr.hodin.Daj,dajte link prosimta.Ani na Bazosi som nena a hladl som dlho.Nemate niekto mechanicke Prim co by ste vyhodili.
------------------------------------
quote="Artaban001"]U nějakýho DDR budíku to vyřešili nějakým keramickým kondenzátorem, který pak štelovali brusným kotoučem[/quote
Artaban ,prvy to zacali asi češi na Prim quartz budikoch ten keramicky kondik obrusovat.ale urcite seriovo, nie pre kazdy blok zvlast.
Naposledy upravil(a) tiktak1953 dne 27 pro 2021, 20:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hubert_79 »

Mám mechanická Seika (strojek Seiko 5) a nejdou. Šly a najednou nic.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#9 Příspěvek od tiktak1953 »

Daj na mail nie sem obr hodin aj strojku ak ho vies otvorit.Pozri ci neni zlomena oska zotrvacky tak ,ze s nimi budes krutit nie blaznivo v ruke a sledovat, ci zotrvacka sa pekne toci ako koleso na bicykli a neni do jednej strany nahnuta.vyvalená.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

Mail máš napsaný nějak divně, nebudu se s tím dešifrovat. To tamto se netočí, když hodinky naklápím. "Stojí" to na místě.
Přílohy
seiko_2.jpg
seiko_1.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Tiktak: Byl to budík ve starým radiobudíku "traveller" - budík byl nejspíš Ruhla. A po obroušení byl ten kondenzátor zalitý voskem

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

Taky jsem se tím zabýval. Staré budíky z NDR měly X tal 4.19...MHz + trimr a integrac tuším U114. Nejdříve jsem je nastavoval 24h kontrolou. To se mi zdálo zdlouhavé a tak jsem připojil výstup krokáče na bytelný ruský čítač, měřič periody, nechal ustálit na pokojovou teplotu a pak nastavil 2 000 000 us. Takový budík pak coural pár vteřin za rok. Dnešní jebky z Ikea za 50,- mají plastové převody, malou DPS a na ní epoxidový flusanec bez jakékoli možnosti korekce.
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 27 pro 2021, 22:32, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ked ti presnost nestaci, mozes si za dalsich 50 kupit trimer a doplnit. Prevody vydrzia dost.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Pokud to bylo na mě, tak už jsem zmínil, bez možnosti jakékoliv korekce. Vše je ukryté v epoxidu. Ani xtal nenajdeš. Teda pokud tam vůbec nějaký je.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#15 Příspěvek od tiktak1953 »

Hubert mas SZ.Mail je dobre citatelny v mojom profile.Pozri si ho v druhom prehliadaci a uvisis.Ak niesli viac nez 20 rokov a niesu vydrate mostik perovnika a perovnik ako som robil aj do Ostravy niekomu neviem ci nie elemanovi ,tak by nemal byt problem opr.
Tie prve budik NDR s kristalom 4,194304 Mhz boli este kvalitne ,ale novsie NDR zo straojkom A57 a kristalom 32768 khz uz boli strojceky ako cina.
rnbw,tie strojceky co pises ze su dobre stoja za how-no.Je to detska hracka,kde rotor ma vyskovu volu aj radialnu o 300% viac ako ma mat.To tam vsetko v stroji lieta ako........ Niektore idu napriek tomu aj 5 rokov a vacsinou ani rok.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“