Demontáž øemenice z alternátoru

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

Demontáž øemenice z alternátoru

#1 Příspěvek od sr71 »

Jakým postupem sundat takovouto øemenici? Je vadná takže zachovat ji nepotøebuju. Koukal jsem že na to prodávají speciální sady náøadí https://1url.cz/gKvGr Udìlám to bez toho? Zkoušel jsem chytnout za øemenici a povolovat ten torx uprostøed doleva, ale to byla chyba - torx jsem ulomil. Mìl jsem asi toèit torxem doprava, protože ten torx nejspíš není šroub jak jsem si pùvodnì myslel ale bude to asi pøímo v høídeli. Nikdy jsem to rozdìlaný nevidìl takže nevím jak je to udìlané.
Přílohy
alt.jpg

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

Ten torx uprostred je hridel, slouzi pouze k aretaci pri povolovani nebo utahovani. Remenice je ten tisicihran s vetsim prumerem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Tak použij normální stahovák, ne?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

Stahovák tady asi nepomùže, ta øemenice bude na høídeli našroubovaná, asi. Takže postup by tedy mìl být (když nemám speciální náøadí), zaaretovat øemenici a torxem v té høídeli toèit doprava, jestli to chápu správnì

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#5 Příspěvek od usporka »

Je na to spešl přípravek:

http://www.dovavanik.cz/auto-elektrikar ... mlid=28111

Jestli je volnoběžka na vyhození tak svařit vnitřní a vnější kroužek k sobě a doprostřed navařit 24 matici za kterou to povolíš(samozřejmě musíš povolovat vůči vnitřnímu torxu). Nejspíš ale tady skončíš protože to většinou je tak dorvané a zarostlé že s tím bez rázového utahováku nepohneš.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »


Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

A v poříčské elektrárně u Vláčila už to nedělají?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#8 Příspěvek od Sandal »

Rázákem ten torx 100% ulomíš. Je to tak jak píšou kolegové. Vnitřkem točit doprava. Řemenice je našroubovaná na hřídeli (pravý závit). Je to dorvaný jako blázen.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Nevšiml jsem si, že je to s volnoběžkou.
Takže ve 3. minutě: https://www.youtube.com/watch?v=1hXrU9z09R0

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

Hill píše:A v poøíèské elektrárnì u Vláèila už to nedìlají?
Jo Vláèil funguje, i když ne v elektrárnì ale o kousek vedle. (nechával jsem si u nìj repasovat alternátor jednou, a zrovna jsem mìl asi smùlu - za repasi chtìl cca 2,5tisíce a s tím repasovaným alt. byly opakovanì náhodnì se vyskytující problémy, asi 2x jsem to chtìl u nìj reklamovat ale u nìj to vždy zrovna fungovalo takže mì mìl za blázna, nakonec jsem to vyøešil koupí jiného alt. na bazoši asi za 500 a od té doby je klid)

Jestli to bývá dotažené na krev, jako že asi jo, tak se s tím zkusím stavit v nìjakém servise jestli mi to povolí, to bude asi jistìjší. Pøi nasazování nové øemenice by teoreticky pøpravek nemusel být potøeba, dotáhnout by se to mìlo samo, nebo se pletu?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Pokud to budeš ještě zkoušet povolit, tak to zkus nahřát, na závitu může být lepidlo. A dorvané je to vždycky hrozně, ať je to jakákoli řemenice na altíku. Pokud to budeš nahřívat, tak ti moc nepoděkuje ložisko, ale to předpokládám budeš taky měnit, když je špatná volnoběžka, tak ložiska už taky nebudou nic moc. Jinak ložiska se taky pěkně blbě stahují, není za nimi obvykle místo na stahovák...
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#12 Příspěvek od MiraSt »

Pro mě jako pro neznalého této věci: To je skutečně volnoběžka nebo pevná řemenice nazývající se "volnoběžka"? Já mám v babetě taky volnoběžku a to je mechanický díl který zabírá jenom v jednom směru otáčení. V opačném se volně protáčí. A pokud je to skutečně volnoběžka, na co je dobrá na altíku?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Slouží ke generování příšerných zvuků těsně po hodně studeném a dlouhém nastartování, jakoby byl povolenej řemen a prokluzoval na pevném altíku. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

MiraSt píše:na co je dobrá na altíku?
https://autoelektrika-praha.cz/alternat ... bezka.html

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

Děkuji za vysvětlení. Hned se podívám jak to mám na svém autě, jestli ji lze protočit ve volnoběžném stavu (pokud ji tam vůbec mám).
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“