Tiskárna Brother DCP9020CDW - Oprava

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kOhm
Příspěvky: 177
Registrován: 30 srp 2015, 02:00
Bydliště: Brno

Tiskárna Brother DCP9020CDW - Oprava

#1 Příspěvek od kOhm »

Dobrý den,
dostal jsem k servisu tiskárnu DCP9020CDW od firmy Brother.
Problém bylo přepětí v el. síti. V tiskárně byl puklý varistor a pojistka na straně pro regulaci zapékací jednotky. Poté co tiskárna vytiskla pár stránek, se spálila zapékací jednotka - byl proražený termistor v ní. Zapékací jednotka tedy byla vyměněna za nový kus ale tiskárna nesepne ohřev zapékací jednotky.
Znovu jsem tedy zkontroloval zdrojovou desku a vše je v pořádku, zkontroloval jsem i relátko které spíná ohřev a taktéž funguje.
Zkoušel jsem i reset zapékací jednotky a přehrát FW tiskárny. Nic nepomohlo.
Tiskárna stále hlásí chybu že zapékací jednotky - nepovedlo se dosáhnout požadované teploty. Autodiagnostika a restart za 15min, takhle pořád dokola.

Nemá s tím někdo zkušenosti?

Budu vděčný za každou radu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

A co hlídá teplotu válce, termistor? Jestli je přerušenej, tak to diagnostika ihned pozná a ohřívání ani nezapne.
Jo sorry, asi byl vyměněnej spolu s celou jednotkou. Tak jedině pokračovat po drátech na desku a hledat jak se vyhodnocuje napětí z něj.
Naposledy upravil(a) forbidden dne 06 led 2022, 14:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Termistor asi nebyl proražený, to nevím, jak by se mohlo stát, ale byl nejspíš přerušený, což mohlo vést k topení, co to dalo. Takže bych zkontroloval, jaké je na termistoru napětí, aby tiskárna mohla měřit teplotu pece a také bych zkontroloval, zda je před relátkem napětí a pokud ano a nespíná relé, tak se podívat na trazistor, který ho spíná. Pokud se bude vše jevit OK, tak budeš muset zkoumat obvody mezi termistorem a převodníkem procesoru.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kOhm
Příspěvky: 177
Registrován: 30 srp 2015, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od kOhm »

Děkuji všem za odpovědi.
Ano moje chyba - termistor byl přerušen. Ale byl vyměněn spolu s novou jednotkou. Napětí na něm není, protože nesepne relé. Na vstupu do relé jsem žádné napětí nenaměřil. Další část obvodu se nachází už mimo desku zdroje, zřejmě na logické desce. Zkusím to tedy rozebrat a proměřit.

Díky všem za radu, jakmile budu vědět něco nového napíšu sem.

Uživatelský avatar
kOhm
Příspěvky: 177
Registrován: 30 srp 2015, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od kOhm »

Tak logická deska je v pořádku, nakonec jsem našel ještě prostřelené SMD rezistory které vedou do řízení triaku. Bylo to z druhé strany desky a nebylo to okem patrné, až pod mikroskopem.
Rezistory jsem objednal, tak snad je to tím a nebude tam další vada.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

A co triak?

Uživatelský avatar
kOhm
Příspěvky: 177
Registrován: 30 srp 2015, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od kOhm »

Triak jsem měnil předtím, kdyby něco mám ještě pár v záloze.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“