HTPC - zkušenosti a rady

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Saturn
Příspěvky: 364
Registrován: 07 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno

HTPC - zkušenosti a rady

#1 Příspěvek od Saturn »

Uvažuji o pořízení HTPC a zajímali by mne Vaše zkušenosti a rady, popř. doporučení konkrétniho typu.

Také přeji všem účastníkům fóra do Nového ruku, hlavně hodně zdraví a splnění svých snů.
Pěkný den přeje všem
Saturn

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#2 Příspěvek od piCZus »

Musí hlavně umět přehrát multimediální obsah, tím pádem podporovat kodeky, které mají potenciál i do budoucnosti. Současné kodeky H264, H265/HEVC zvládají všechny novější GPU, horší to je s kodekem AV1. Ten vznikl za podpory velkých "IT a streamovacích firem" a schválně není zatížen žádnými licenčními poplatky.
Efektivita AV1 je výborná, mám v něm jeden koncert s bitratem 12 Mbps a když jsem jej zkusil převést do H264 se stejným bitratem, tak se na scény s laserovými efekty nedá dívat.
U nVidie je to řada RTX 3000 u AMD RDNA2 (řada 6000). U Intelu jsou to GPU v CPU Core 11 řady. Samozřejmě jde aspoň o HW podporu pro dekódování. Jenže v dnešní době nedostatku GPU jsou dostupné jenom Intel CPU s integrovanou GPU, protože u AMD budou mít RDNA2 až APU s architekturou Rembrandt.
Dekódování pomocí GPU beru jako samozřejmost, CPU to umí taky, ale za cenu vysoké spotřeby a zatížení.

https://www.whathifi.com/news/netflix-b ... first-time

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

Hlavně je potřeba vědět, co všechno od toho HTPC čekáš. Já mám třeba jedno miniPC jako náhradu VHS - mám v něm DVB-T USB tuner a je připojen přes HDMI k TV. Na to mi stačí nějaké Pentium 31XX (následovník Atomu), umí h.264 a h.265. Celá ta krabička žere míň než kdysi ta VHSka, CPU větrák nepotřebuje. Z flashky samozřejmě nahrávky přehrává taky, ale AV1 z YT neurychluje. Zatím to nevadí, pro HD to není nutné.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#4 Příspěvek od DedVseved »

Už snad přes 3 roky mám mini-ITX desku s Pentiem J4205 + 8GB RAM, které mi slouží pro přehrávání filmů z NASu a také pro Netflix a O2TV.
Jakž takž ten CPU stačí, ale např. surfování už není tak svižné jako na jiném Pentiu G4400. Sice by se řeklo podobné CPU, ale J4205 má TDP 10W (G4400 má 54W) a ten výkon je nic moc.
Doporučil bych CPU s vyšším TDP, což Intel v dnešní době překračuje i dvojnásobně oproti papírovým :lol: , aby dohnal AMD.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

ja používam Intel NUC i5, a pri nastavení profilu chladenia, pri bežnej prevádzke je absolútne tichý

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

DedVseved píše:Jakž takž ten CPU stačí, ale např. surfování už není tak svižné jako na jiném Pentiu G4400. Sice by se řeklo podobné CPU, ale J4205 má TDP 10W (G4400 má 54W) a ten výkon je nic moc.
Hlavně rozdíl není jen v TDP. Zatímco to Pentium J je pokračovatel Atomů, tak Pentium G je osekaný klasický Skylake.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#7 Příspěvek od DedVseved »

Pentium J je pokračovatel Atomů? Co jsou potom Jéčkové Celerony např. J3355, který je ze stejné řady Apollo Lake jako Pentium J4205? Navíc Atomy stále pokračují, takže neskončily, ať už řadou Denverton nebo Snow Ridge.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

J Celerony jsou to samé jako J Pentium, jen mají míň jader: https://ark.intel.com/content/www/us/en ... -lake.html
Vývoj téhle původně "atomové" řady pořád pokračuje, dneska jsou ta malá jádra přidávána do "velké" řady AlderLake v i7 a i9.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#9 Příspěvek od DedVseved »

Jasně, všechno to jsou pokračovatelé Atomů, až po i9. Tak jo.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

Tos to vzal hopem. Dnešní i9 řady 12000 obsahuje 2 různé typy jader. Velká, která vývojově navazují na řadu Sandy - Ivy - Haswell - Skylake a malá, která jsou odvozena od těch nových "atomových", které mají počátky u silvermontu. Uplně původní atomová řada byla pro nevýkonnost opuštěna již před několika lety.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#11 Příspěvek od DedVseved »

To nemá cenu.
Jednoduše, mám dvě Pentia, kde obě jsou s 8GB RAM a SSD diskem. Vynechám počet jader nebo takty, ale jako CPU mají podobný výkon v benchmarku viz. odkaz. Jenže pocitově je to G4400 úplně někde jinde, proto doporučuji vyhnutí se CPU s takto malým TDP, i když papírově vypadá slibně. Existují i Téčkové Intely s 35W, ale ty nemám otestované.
Přílohy
compare.png

Uživatelský avatar
Saturn
Příspěvky: 364
Registrován: 07 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Saturn »

Díky za všechny odpovědi, mám nad čím přemýšlet.
Pěkný den přeje všem
Saturn

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“