DAB - digitální rádio

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#496 Příspěvek od Artaban001 »

Poslouchám DAB už nějaký ten rok, co spustili vysílání v Brně. Co udělali vykrývač v Rosicích, tak je to na pohodu. V současný době jsou v Brně chytitelný multiplexy 2, ale ten druhý je poněkud slabší. Když si v Lídlu koupíš za pár stokorun DABrádio, tak nějak už příjem přes set top box rešit nemusím. A ano. Dab jde přijímat i DVB-T USB klíčenkou, co se používá jako scanner chudého radioamatéra, akorát pro DAB se nesmí ovladač "zadigovat", ale ponechat ten originál. Taky jsem to zkoušel přes androidový tablet - obé je tupé, víc než ten nejhorší DAB na trhu. Kontrolní otázka: proč by běžně přidávali funkcionalitu DAB, když si ji můžeš připlatit? DAB nejspíš vyžaduje svoji část v softu, kterou by musel někdo doprogramovat, o to by to bylo dražší a stejně to víc než polovina zákazníků nevyužije.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#497 Příspěvek od Hill »

Už pár dní nemůžu chytit na síti Teleko DAB stanice jako Samson nebo Beat.
Na stránkách Beatu není o DAB vysílání ani slovo, naproti tomu Samson tvrdí, že v sítích Teleko DAB i RTI stále vysílá.
Ale v seznamech vysílaných programů DAB na třech různých stránkách tyto dvě stanice už nejsou.
Co o tom kdo víte?

Uživatelský avatar
xy1
Příspěvky: 86
Registrován: 28 led 2018, 01:00
Bydliště: Jičín

#498 Příspěvek od xy1 »

Hill píše:Už pár dní nemůžu chytit na síti Teleko DAB stanice jako Samson nebo Beat.

Co o tom kdo víte?
Něco málo je zde : http://www.rticz.com/
a zde : http://www.teleko.cz/.
A potvrzeno od Němců : https://www.ukwtv.de/cms/tschechien-dab.html[b][/b]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#499 Příspěvek od Hill »

Nojo, na RTI jse se nedíval, ostatní o tom mlčí, jako jestli je to trvalé nebo přechodné. A taky je to asi tím, že Samson přešel na DAB příliš brzy, málo přijímačů, málo posluchačů. A my, kdo DAB máme v autech, se do nějakých telefonních akcí nezapojujeme, aby o poslechovosti měl někdo přehled.
Škoda, měl jsem to rádio rád, i když pokrytí signálem Teleko DAB je pořád ještě hanebné, ale internetová rádia mi nějak neučarovala, i když je občas využiju, přenosovou kapacitu přesto radši využívám jinak. Asi si na rádio vázané na internet nezvyknu, tak budu muset jednu z mých oblíbených stanic oželet.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#500 Příspěvek od ok1hga »

jaký názor máte na tento přijímač ?
. . . dle mého, docela zajímavý.
na Lupě
eshop Tesla

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#501 Příspěvek od Crifodo »

...získala česká firma INTER-SAT LTD licenci na značku TESLA od TESLA a.s.
Vyzná se někdo v legalitě nebo aspoň logice těch všelijakých pohrobků značky?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#502 Příspěvek od Hydrawerk »

https://eshop.tesla-electronics.eu/audi ... eda-barva/
Kdoví, jakej to má zvuk. Ergonomie taky může být horší. Nutno vidět osobně. Snad se to nebude např. kousat a přerušovat zvuk.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#503 Příspěvek od MiraSt »

Já si minulý týden koupil tohle. Hraje hodně dobře, ale nemá možnost omezit hloubky což mi trochu vadí při poslechu mluveného slova. Vpředu má bassreflex a je to poznat na basech. Sluchátkový výstup je ve stereu a hraje dobře na sluchátka i zesilovač.
Pořídil jsem si ho kvůli ČRo-Plus kdy přestali vysílat na SV a na VKV (91,8 MHz) to chytám velmi špatně.
Jinak barevný displej.... Pro mě to není televize takže bych to jenom pro to nebral. Rádio pustím a poslouchám zády k němu. :-) Má trochu velký odběr z baterií. Bez svítícího displeje 80 mA.
Přílohy
DAB 1.jpg
Naposledy upravil(a) MiraSt dne 07 úno 2022, 18:43, celkem upraveno 2 x.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#504 Příspěvek od Hill »

Hydrawerk píše:https://eshop.tesla-electronics.eu/audi ... eda-barva/
Kdoví, jakej to má zvuk. Ergonomie taky může být horší. Nutno vidět osobně. Snad se to nebude např. kousat a přerušovat zvuk.
Taky mi to chvíli dalo, než jsem se dohrabal pro informaci, jestli to má stereofonní výstup. Tak teda má, aspoň na sluchátka. Podle fotek u většiny prodejců to vypadá, že umí zobrazovat jen hodiny, zato barevně, ale umí to i stanice a frekvence (a u DAB+ celkem zbytečně). Teprve v manuálu píšou o přeslechu stereofonních kanálů a o tom, že vstup AUX je na stereofonního jacka.
Ale stejně bych si tu Teslu radši napřed vyzkoušel, než ji naslepo kupovat.
Nějak nejsem přesvědčený o tom, že dražší přístroje můžou v DABu poskytnout lepší zvuk, když je jeho kvalita omezená použitou přenosovou rychlostí.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#505 Příspěvek od mi-ro »

Ve kvalitě link. výstupu asi nebude pozorovatelný rozdíl. Ale mě by více zajímala citlivost tuneru páč uvnitř mám problém i s ČR a ostatní nechytam ani venku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#506 Příspěvek od HC-96 »

Zkuste tohle ,mám ho asi rok doma ,slušný zvuk i to DAB tu docela chodí ,stanice jsem nepočítal
https://www.mall.cz/radiomagnetofony/ec ... gLga_D_BwE

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#507 Příspěvek od Hydrawerk »

MiraSt píše:Já si minulý týden koupil tohle.
Jo, SONY XDR-S61D mám také od konce roku 2019.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#508 Příspěvek od Artaban001 »

Hill: Má to stereofonní výstup, příjem slušný, akorát karty to přehrává nějak divně - našlo to jen 8 skladeb z 2000, co byly nahraný na 16Gb uSD. Hodiny to umí zobrazovat buď digitálně, nebo ručkama - jako nic moc vzhledově.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#509 Příspěvek od kejki »

Diakritika a mezery v názvu? Nebo jen do bitrate 128?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#510 Příspěvek od Artaban001 »

pokud myslíš přehrávání MP3 tak jen číslo skladby a čas. Žádný název, ani text. pořadí si to určuje samo nejspíš podle abecedy.

Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“