Vrtání nerezi

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

Vrtání nerezi

#1 Příspěvek od Olchor »

Potřebuju vyvrtat pár desítek otvorů 8mm do nerez plechu tl 1mm. Zkoušel jsem to běžnými vrtáky, ale jde to blbě, rychle se tupí. Jak na to? Dík.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jova1 »

Hodně záleží, co je to za nerez. Ideálně to chce kobaltové vrtáky na nerez, v nouzi stačí i obyčejné, ale hlavně, pomalé otáčky, větší přítlak a chladit.
Existuje na to speciální kapalina, tedy spíše je to takový med, taky tomu tak říkají a tou to jde úplně parádně.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Na tohle jsem experimentálně použil obyč vidiák, co je do zdi, nebo do betonu. Nabrousil a šup! Díra jak z alabastru.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mikras »

Čím jsi to brousil? Normálním kotoučem v brusce to nejde.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Sandal píše:Na tohle jsem experimentálně použil obyč vidiák, co je do zdi, nebo do betonu. Nabrousil a šup! Díra jak z alabastru.
Mezi alabastrem a nerezi je drobny rozdil, jedno je kamen, druhe kov :-)
Pouzij proste kvalitni vrtak a ne nejake sracky z lidlu, vrtaky do kamene a podobne nesmysly.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

V práci máme vše z nerezi. Po nějaké době ti to přijde normální, že to jde pomalu. Chce to ostrý vrták, malé otáčky a hodně chladit/mazat.
Edit: 8mičku bych si předvrtal něčím menším.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Předvrtal bych to čtyřkou a pak bych použil kvalitní (ne z Lidlu) stupňovitý vrták, pomalé otáčky a mazání. Docílíš tak hladné kulaté díry.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Před časem jsem potřeboval vrtat v ose závitový tyče 1/4" z matroše A2 vrtákem 3,4mm. Asi 100 ks, hloubka vrtání 10 mm. Ve to strašně tvrdý od válcování závitu. Klasickej černej vrták vydržel asi 8-10 děr. Když odešel druhej, tak jsem koupil nějakej kvalitní za cca 140 kaček a s ním jsem dovrtal 80 ks naprosto bez problémů a je stále jak novej. Tu plastovou kapsičku, kde byl přesně popsán typ jsem už bohužel vyhodil ale byl to HSS-G/TIN.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Mikras píše:Čím jsi to brousil? Normálním kotoučem v brusce to nejde.
Jde to blbě, a brousil jsem bílým kotoučem AL²O³.

termit: Holt někdo si umí poradit s tím co má, a někdo musí letět utratit prachy, aby měl na 10 děr speciální nástroj :wink:

PS: Asi zřejmě neznáš to přirovnání o alabastru, nebo si prostě musíš za každou cenu rejpnout :nevim:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Jako ze ta dira mela bilou barvu? :D

Uživatelský avatar
radek89
Příspěvky: 135
Registrován: 25 říj 2009, 02:00
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radek89 »

Co se týče toho chlazení, postačí i obyčejná voda.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#12 Příspěvek od milosak »

V nouzi i černým vrtákem po předvrtáním, jinak koupit HSS, nebo se dají sehnat v každym železářství vrtáky do nerezu - dnes běžný standard

Pomalé otáčky, okraj díry nesmí ztmavnout, potom je průser :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud to bude poctivej nerez, tak černej vrták max jedna díra a konec. Takový to "seknutí" před koncem dovrtání díry znám. I ty kobaltový potřebujou správnej přístup a mazivo, ideál je ale to nechat vypálit a pak teprve kdyžtak převrtat. Nebo vypálit a vyfrézovat.

Dneska nikdo normální do nerezu přímo nevrtá, pokud je to opravdu nerez.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#14 Příspěvek od JirkaZ »

Doporučuju vrták HSS Co5 (nebo na kvalitnější nerez HSS Co8), samozřejmě značkový a mazat ideálně řezným olejem MolySLIP MWF.

Kobaltové vrtáky mají tendenci k vyštípnutí hrany nebo rohu, takže vrtat pomalu a ideálně ve stojanu (vadí jim skokové změny řezného úhlu atd.).

Jistě to jde i jinak, ale pokud chci výsledek a ne se s tím osírat, tak uvedený postup.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

ZdenekHQ: Tak ti nevím dělám v pivovaru a o nic jiného než o nerez nezakopnu. A to většinou ještě nemagnetickou. A běžně do ní řežeme i závity. Pak trefíš normální železo a říkáš co to je za bláto? ... Je to jen o tom si zvyknout.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“