Tesla Melódia

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#31 Příspěvek od elektrosvit »

Pěkné. Taky máš naprasklé dvě klávesy. U mého jsou dvě dokonce promáčknuté. Náhradní jsem později sehnal, ale nechce se mi kvůli jejich výměně přijímač znovu rozdělávat. Elektrostatický reproduktor ti jde? V mém hraje, či spíš škvaří. Jinak přijímač hraje překvapivě dobře, na to že byl vlastně první s VKV.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hezké, ale oko je už zabalené a dnes jsem s ním chtěl jít na poštu...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Crifodo »

Oko bude vítáno, ještě se mi tu válí Hymnus bezoký :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Crifodo »

Elektrosvit: klávesy na tom byly hůř, z nejhoršího jsme to vyspravili jakýmsi fotokompozitem na zuby, akorát je skoro transparentní a ta prasklina prosvítá. Ono si to manželka majitele kdyžtak dobarví.
Já měl za to, že úplně první FM radio Tesla bylo Kvarteto.
Na té Melodii ale i u jiných je poněkud bolavé místo přepínačová sada, nedá se tam pořádně dostat a kontakty jsou po těch letech už dost polovodivé. Nevím jestli nějaká cílená chemie by něco vylepšila. A hlavně déledobě.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Lukas-Peca »

Dobrá, tak to tam zítra odnesu. Jinak na VKV chytáš na zrcadlo a na vstupní jednotku jsi nesahal? Tyhle první VKV rádia jsem nedělal, ale u Hymnusu či Variace radikálně stoupne citlivost po vytočení trimru vstupního laděného obvodu na minimální kapacitu.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#36 Příspěvek od elektrosvit »

Tak to jsi o level výš, já klávesy vyléval voskem. :D Problém s přepínači jsem nezaznamenal, ani jsem na ně nic nešplíchal, pokud si dobře vzpomínám. Bylo to moje první lampové rádio. Máš pravdu, úplně první bylo Kvarteto. Zřejmě jich bylo vyrobeno méně, protože se moc nevyskytují. Melódií je více a šásko by mělo být stejné. Změnil se jen design skříně a přibyl elektrostatický reprák.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#37 Příspěvek od Crifodo »

Vstupní jednotka je v původním stavu, funguje to uspokojivě podobně jako předtím Dunajec, kde je podobná. Asi by se dala i přeladit oscilátorová část, na rozdíl od starých germaniových vkv rádií by s tím ta ECC85 neměla problémy.
Jo ten elektrostat, nefunguje, ale to snad nikdy pokud jsem se s ním setkával a to mohlo být prvně snad před 40 lety.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Lukas-Peca »

V Dunajci je bratislavská jednotka, ta jde celkem dobře přeladit. Ty starší české ale moc nejdou.

Edit: zapojení jednotek je podobné, ale jsou rozdíly v mechanickém provedení. Kolega se tím zabýval a vypracoval postup na přeladění bratislavské jednotky. Nebylo to úplně triviální, při určité ostře ohraničené frekvenci jednotka vysadila, přitom na vyšší či nižší frekvenci fungovala. Nakonec zjistil, že to dělala parazitní rezonance cívky v oscilátoru, která otočila fázi vazebního signálu a oscilátor vysadil.

Plně funkční elektrostat jsem jednou viděl v Ametystu, bez jakéhokoliv zásahu hrál jako normální výškáč. Kdysi jsem opravoval Maestro a zkoušel jsem ty elektrostaty rozchodit, ale nepovedlo se mi to. Už jsem to sem tuším psal.
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 03 úno 2022, 19:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#39 Příspěvek od elektrosvit »

V Kvartetu/Melodii je snad také bratislavská jednotka. Nebo je v začátcích pro Bratislavu vyráběl některý závod v Česku? Každopádně přijímač je pečlivěji sladěný než pozdější bratislavské výrobky z přelomu 60. a 70. let.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nevím, jestli je to stejné jako ta pozdější klasická bratislavská jednotka v Echu a dále.

Co se týče slaďování, zatím jsem neviděl rádio, kde by nebylo potřeba sladit alespoň poměrový detektor. Ne že by to nějak nehrálo i bez sladění, ale hlavně ten detektor má na celkový projev zásadní vliv.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Crifodo »

Ty elektrostaty byly zřejmě takový dobový úlet, ne snad že by to nebylo principálně vtipné, ale technologie evidentně vybočila z výdrže ostatních komponentů, která je jinak obdivuhodná. S tím přepínačem teda pořád poněkud zápasím, bez kompletní demontáže se ke všem kontaktním perům a ploškám nedostanu a zas takovou rekonstrukci dělat nebudu.
Hymnus jsem zatím neoživoval tak nevím jak je na tom VKV jednotka, ta moje verze má kladičku ladicích lanek nahoře na jednotce nastojato, zatímco Melodia je naležato s lanky k jádrům vzadu a soklem pro elektronku nahoře.
Je fakt, že poladění jader není velký zásah do autenticity přístroje a nějaký ten příjem zrcadel by zlepšil. Kdoví co bude za dvacet let v té kmitočtové magorii, co když bude zas nějaký návrat k OIRT pásmu, protože se zjistí že je vlastně prázdné.
Klávesy by se občas z nějaké trosky sehnaly neporušené, ale nepřišel jsem na způsob, jak je z přepínacích lišt stáhnout bez poškození.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nahřeješ tu kovovou páku a pak to půjde.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#43 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, nahřát, stáhnout a pak přilepit.

Nebo se dá vyměnit i s pákou jako celek. Stačí vymontovat celý rám s klávesami, je na třech vrutech. Pak vylisovat/vyklepnout tu zajišťovací špici.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#44 Příspěvek od Crifodo »

Dík, pro některé svoje rádio to možná tak udělám.
Podařilo se mi u jednoho 80+ kutila v garáži vyhrabat original sprej Pegomin, tak jsem přepínače prostříkal a procvičil. Snad to nějakou dobu vydrží funkční.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“