Bedne pre repro ARO689 + úprava RK09

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#361 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Ale objemom ozvučnice samozrejme prednostne meníš výsledok. Keď je objem nedostatočný, treba ho zväčšiť. Ale musí to mať pochopiteľne nejaké medze.
Ide skrátka o to, že na základe TS parametrov môžeš optimalizovať ozvučnicu. Alebo si odsimulovať, čo vyviedol výrobca sústav.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#362 Příspěvek od Duvsan »

Pekné.
Resp. tu.
Po prestávke som si znovu zopakoval TS parametre. Ak chcem reproduktor, ktorý čo najviac zabasuje, tak potrebujem poddajný záves, tedy nízke Rms, nízke Mms, vysoké Cms, tedy sumárne nízke straty v mechanickej časti, tedy nízke Qms. Spolu to dá vysoký Vas. Ďalej potrebujem dobré elektrické vedenie, tedy nízke Qes, aby bola membrána držaná pod kontrolou. S tým súvisí i sila magn. budenia, v súčinnosti so šírkou medzery a dĺžkou cievky dávajú silový faktor Bl.
Čo mi ešte uniklo?

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#363 Příspěvek od VASEK_W »

Asi by bylo vhodné pro pořádně basující reprák se podívat třeba sem
https://www.prodance.cz/primovyzarujici-reproduktory
a hledat v kategoriích tak od dvanáctipalce výše. Ty už dokáží zabasovat i dost, a to tak, že si uděláš čárku na trenkách.

Vašek

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#364 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Duvsan píše:Pekné.
Resp. tu.
Po prestávke som si znovu zopakoval TS parametre. Ak chcem reproduktor, ktorý čo najviac zabasuje, tak potrebujem poddajný záves, tedy nízke Rms, nízke Mms, vysoké Cms, tedy sumárne nízke straty v mechanickej časti, tedy nízke Qms. Spolu to dá vysoký Vas. Ďalej potrebujem dobré elektrické vedenie, tedy nízke Qes, aby bola membrána držaná pod kontrolou. S tým súvisí i sila magn. budenia, v súčinnosti so šírkou medzery a dĺžkou cievky dávajú silový faktor Bl.
Čo mi ešte uniklo?
Veľa vecí. Napríklad to, že Ti do toho kecá v prvom rade miestnosť. Vysoký VAS potrebuješ v prvom rade vtedy, keď chceš naháňať SPL dole pomocou objemu. Vysoké BL a nízke Qes hovoria hlavne o tvare zakončenia frekvenčnej charakteristiky smerom dole a v kontexte s Mms majú vplyv aj na celkovú citlivosť v strednom pásme (čím priamo určujú vhodnosť meniča pre určitý typ ozvučnice). Vôbec teda neplatí, že reproduktor s extra nízkym Qes, Qms a vysokým VAS je super basák. Hovoria, že majú silný pohon a ľahkú membránu. Ide vždy o to, ako sú Qes, Qms, FS a VAS namiešané, v akej ozvučnici a na aký účel ich hodlám použiť. Navyše, premotorovaný reproduktor s príliš ľahkou membránou má zas iné problémy...napr. skreslenie, keďže takáto membrána väčšinou nie je dostatočne mechanicky pevná
SPP-110 je taký jednoduchý nenáročný stredobasáčik do malých búdiek, alebo ako streďák do lowcost 3-pásma a jeho hlavný problém spočíva úplne inde, než v odchýlke TS parametrov.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#365 Příspěvek od Duvsan »

Silný pohon a slabá membrána, to áno.
Ja zrejme potrebujem malý Vas a kľudne za cenu citlivosti, lebo malá búdka.

Pohral som sa s WinISD beta. Nie je to tak zložité, keď trochu rozumiem tým parametrom. Dúfam, že sa tomu dá trochu veriť.

Meraním si pomáham, ale úplne na ňom nestaviam. A pre štyri projekty si nechcem kupovať kalibrovaný mikrofón.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#366 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Dá, ale je to len hrubo orientačné. Simulácia vo WinISD sa bude s reálnym meraním zhodovať ak:
1. meria sa nearfield, resp. sa robí meranie v polopriestore
2. ozvučnica je netlmená
3. meria sa surový reproduktor bez výhybky

V momente, keď nie je niektorá z týchto podmienok splnená, je všetko inak. V priestore dôjde k javu známemu ako bafflestep, kedy na zákade šírky ozvučnice dôjde k poklesu tlaku o 6dB. Tlmenie takisto ovplyvní priebeh dole...pri bassreflexovej ozvučnici mimoriadne výrazne. Indukčnosť a Rdc cievky zaradenej pred meničom takisto ovplyvní prenos na nízkych kmitočtoch. Opäť najmä pri bassreflexovej ozvučnici.
WinISD je teda fajn pomocník, ale netreba to s ním príliš prežívať...treba vidieť trochu ďalej a uvedomovať si, čo s udeje v reále.
A to sa stále bavíme o prenose v anechoidnej miestnosti...nie v skutočnej cimre.
Kupovať mikrák pre 4 projekty sa finančne rozhodne vyplatí...ak vieš správne interpretovať výsledky. Inak nie. A Ty to evidentne stále nevieš...ani to vedieť nechceš. Inak by si to za tie roky mal dávno sfúknuté. Ale hlavne: navštívil by si web, ktorý sa špecializuje na problematiku reproduktorov a sústav. Tu s tým lezieš zbytočne a všetkým si akurát na smiech.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#367 Příspěvek od Duvsan »

Bez výhybky, to je snáď bez debaty. Bedňa nezatlmená, tiež jasné. Meriam zblízka, lebo samé odrazy a von sa mi to ťahať nechce.
Trochu som prečítal a trochu i meral. Fakt to nie je tak jednoduché. Dosť musím odhadovať a dosť hádam. Cena za lenivosť (lenivý sa vraj najviac nadrie).

Ale zase, pri správnom prístupe by som v živote nedal KT100V do dvojliterky (zadné efektovky - pôvodne). A pritom to celkom funguje. Teda tiesni sa, nie je využitý jeho potenciál a chce trochu poladiť, ale po pôvodnom ARN100 mi fakt padla brada.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“