Kytarový piezokrystalový a cívkový snímač do jednoho vstupu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#31 Příspěvek od Jirka48 »

No, hledal jsem kde bych to mohl koupit a v popisu OZ jsou parametry. Jestli máš nějaký lepší zdroj tak prosím zašli, díky.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#32 Příspěvek od ferdislav »

TL071 stojí 15 korun, tam není potřeba shánět extra dodavatele, jsou tak běžné že by je měli mít i v každé kamenné prodejně

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#33 Příspěvek od Jirka48 »

Máš pravdu, našel jsem u GME https://www.gme.cz/tl071-dip8-texas-instruments za 14,-Kč, ale je tam napájení+-18V. Chceš říct, že správným zapojením lze napájet 9V?

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#34 Příspěvek od ferdislav »

to napětí které je tam napsané je maximální a samozřejmě jde oz napájet i 9V, umělý střed je tam vytvořen rezistory a vhodným zapojením
ono kdyby sis stahnul datasheet tak tam jsou napsané i minimalní napětí třeba a spousta jiných info

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#35 Příspěvek od Jirka48 »

Takže mohu použít to zapojení podle obrázku s tím reproduktorem, napájet to 9V a mělo by to fungovat.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#36 Příspěvek od Bernard »

V grafu výstupního rozkmitu začíná napájecí napětí zhruba na ±3,5 V:
Přílohy
TL071.png

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#37 Příspěvek od Jirka48 »

To je dobrá informace, ale mně to neříká nic o tom jak moc se sníží parametry, které jsou pro daný účel potřebné, ale dám na tebe a vyzkouším to. Díky.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#38 Příspěvek od ferdislav »

Ano, to zapojení je předzesilovac na piezo, proto jsem ti ho sem dal, ten odkaz
většina běžných oz funguje bez problému na 9V , není se čeho bát
když projedes internet, jistě najdeš desítky takových zapojení, ať už s oz nebo tranzistorem

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#39 Příspěvek od Jirka48 »

Ferdislave díky za informace, teď je budu muset trochu strávit a něco zkusit. Mezitím jsem si objednal pájecí desky a přitom jsem objevil i zesilovač za 38,_Kč, (https://www.laskakit.cz/modul-operacnih ... -zesileni/) tak jsem si jeden na zkoušku objednal a pokud to bude dobré, tak bych ještě dva přikoupil a osadil ke každému snímači. Ale stejně bych pak ještě zkusil nějaké korekce a úplně nejraději bych zkusil nějaké zapojení na distortion. ale s tím bych otravoval až později.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#40 Příspěvek od ferdislav »

Když pochopíš jak oz funguje, tak už si postavíš co chceš
univerzální deska, patice pro oz a součástky
doporučuji kupovat vývodové, líp se s nimi pracuje
zesílení oz se reguluje pomocí jednoho,dvou rezistorů v zapojení, není potřeba kupovat nějaké smd polotovary
kytarových efektů jsem postavil doslova stovky a stejně jsou porád různé nové zapojení, ale princip je v podstatě stejný, jen se mění rc filtry apod. pro jiný zvuk, v tomhle směru můžeš stavět pořád něco

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#41 Příspěvek od Jirka48 »

No jo, ty jsi jich postavil stovky a já jsem sice postavil pár zesilovačů, ale před 50ti lety a to nemám žádné vzdělání v tomto směru, jsem strojař, ale tak trochu bastlíř a se slaboproudem jsem takový nesmělý kamarád.
Jestli tě to moc neobtěžuje, tak mi dopředu zašli nějaké opravdu jednoduché schéma toho distortion, my jsme tomu v době bigbítu říkali booster, ale teď je ten výraz posunutý k původnímu významu.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#42 Příspěvek od ferdislav »

asi nejznámější kreslítko
https://www.electrosmash.com/tube-screamer-analysis
přepínání vynecháš, uděláš true bypass, viz schema pod fotkou přepínače

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#43 Příspěvek od Jirka48 »

Jenže ten JNR4558 jsem nenašel, to nechá něčím nahradit?
Jo našel jsem nějaký RC4558P, to by šlo?
A k tomu Power con se připojuje 9V baterie? Ten druhý kontakt je mínus?

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#44 Příspěvek od ferdislav »

hledáš nějako podivně : )
je to dvojitý oz a dá se nahradit v tomhle zapojení jakýmkoli jiným dvojitým se stejným pinoutem
hledej jen 4558 ty písmena jsou závislá na výrobci

https://www.gme.cz/vysledky-vyhledavani ... 558&page=1


power con je prostě konektor napájení, česky, buď použiješ baterku, nebo externí zdroj
pořád vede plus k plusu a mínus k mínusu/zemi střed je vytvořen tím zapojením u napájecího konektoru

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#45 Příspěvek od VASEK_W »

Ta zapojení efektů jsou stará přes 40 let. Tenkrát však žádné lepší operáky nebyly, ale z dnešního pohledu je to pro věrné zesilování zvuku šrot.
Takže doporučuji vyzkoušet s těmi 358 a 4558 maximálně jen funkčnost a pak si tam osadit moderní oz s úplně jinými vlastnostmi. Hlavně pro to zesílení z piezosnímače musí být bezpodmínečně osazen operák se vstupem fet kvůli vysokému vstupnímu odporu. Běžné bipolární operáky, pokud nejsou použitá speciální zapojení, mají malý vstupní odpor a ten piezosnímač neúměrně zatěžují. Ten pak nepodává optimální zvuk, jaký by byl s fetovým operákem. Takže předepsaný TL071 se musí použít.
Doporučuji vyzkoušet si rozdíly v podání zvuku. Stačí na to patice pro rychlou výměnu různých operáků.

Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“