Repas osciloskopu C1-94

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pomaranc
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2022, 01:00
Bydliště: Trnava

Repas osciloskopu C1-94

#1 Příspěvek od Pomaranc »

Zdravím, po 11 rokoch vlastníctva osciloskopu C1-94 (posledných cca 7 rokov ležal v skrini - elektrotechnike som sa nevenoval) som ho znova vytiahol a chcem ho začať používať - na moje merania úplne postačuje a asi aj vždy postačovať bude :D

Keďže idem meniť konektor DIN5 na BNC (a kúpiť k nemu novú sondu) som sa rozhodol ho aj preventívne zrepasovať, aj keď všetko funguje dobre - robím tohlavne pre to aby mi napr. vadný kondenzátor/dióda nezobrali niečo so sebou a je to len cca 5-10€ za materiál čo je nič (aj keď 1/3 hodnoty stroja :lol: ). Sám by som ho už isto neopravil.

Chcem sa poradiť s ľudmi čo to už robili/vlastnili C1-94 - aké hodnoty súčiastok použiť.
Chystám sa :
1. Vymeniť DIN5 za BNC
2. Prehodiť odbočku na trafe z 220V na 240V (odporúča sa to)
3. Opraviť výrobnú vadu - prepoj na PCB (AR A10/95)
4. Vymeniť blokové diódy D1 a D5 za 5x UF4007
5. Vymeniť elektrolity.

Takže otázka 1 - mám sa do toho vobec púštat - alebo to mám nechať tak a nerýpať do funkčného prístroja ? :D

Otázka 2 - treba vymeniť len elektrolity C1-C6, alebo vemniť komplet všetky ? Viem že s C1-C6 boli najvačšie problémy, zvyšok som nikoho meniť nevidel. Mám použiť low ESR ?

Tiež by som chcel vymeniť zvitkové ? kondenzátory C7 a C8 vo VN násobiči - no neviem aké majú mať parametre. Na schéme sú asi 100n - ale neviem na aké napatie a aký typ tam je použitý. Stačia na 1000V ?

Osciloskop bol zrejme málo používaný, z obrazovky sa dá aj po 37 rokoch odčítať aj pri najnižšej intenzite jasu.
Dík.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Zdar, mám tento ocsiloskop a několik let s ním měřím (téměř) bez problémů. Upraveno napájení - přepojeno na 240V a vyměněny elektrolyty ve zdroji, můžeš upřesnit bod 3, co tam je za výrobní vadu? Jen pro info - na mém osciloskopu nešla synchronizace, podle schematu jsem našel tranzistor, který za to mohl (T15). Vypájel jsem ho, změřil a ukazoval, že je funkční. Takže jsem měl podezření na studený spoj. Druhý den se ovšem závada opakovala, tranzistor vypájen, změřen, ukazoval, že je v pořádku. Nenechal jsem se nachytat, nahradil ho nějakým spínacím BSX (už si přesně nevzpomínám) a od té doby je klid.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Taky jsem ho měl kdysi jako hlavní osciloskop.
Ty rozměrově velké elyty na malé napětí (ve zdroji) jsou asi spolehlivé. Ty rozměrově maličké jsou dost často špatné - soudě i podle jiných ruských osciloskopů co jsem zprovozňoval.

Já měl vadný C5 1MK/100B (1uF/100V), malá kapacita, ESR>50Ohm, modul Razvertka.
Další vadný (bez kapacity) byl svitek C7 0,01MK/1500B (10nF/1500V) v modulu "Razvertka". Nahradil jsem ho modrým svitkem 15nF/1400V z nějakého monitoru k PC.

Dále byl vadný vadný T1 KT940B v modulu Usilitěl Y2. Dal jsem tam BF459. Po dvou letech odešel sousední T2; taky nahražen typem BF479. A při této opravě jsem jsem konečně přepojil primár na odbočku pro 240V. Což snížilo napájecí napětí modulu Usilítěl asi na 110V. Papírově má být v bodě 8 jen 100V. Před přepojením primáru bylo asi 120V. Pak už se nic nepokazilo, ale zakrátko jsem osciloskop přestal používat a přešel jsem na lepší stroj. Přepojení primáru udělej určitě. I po přepojení jsou napájecí napětí "+100B" a "+200B" vyšší o 10%. V mém případě - záleží na napětí v síti. Ale 240V tu nemám.

Ještě jsem našel elyty: Vyměnil jsem raději C10 100MK/16B v Y1 - měl ESR 4 Ohm. A taky C7 100MK/16B. Ale neprojevovaly se závadou. Dal jsem co bylo doma - 220u/25V. Teslácké válečky v modré izolaci.

Propoj na PCB - jestli je to zkrácení meandru na napájení - jsem taky preventivně udělal, ale nebyly problémy ani předtím.

Sovětské výrobky, barevné televize i osciloskopy, jsou velmi dobré na zvyšování kvalifikace opraváře.

Uživatelský avatar
Pomaranc
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2022, 01:00
Bydliště: Trnava

#4 Příspěvek od Pomaranc »

Takže dnes osciloskop otvoril a pozrel sa dovnútra - nebolo v ňom ešte nikdy nič menené - všetko je ešte originál z r. 1986.

Prehodil som odbočku pprimáru na 240V a urobil prepoj - pridám aj foto ak by to niekto chcel urobiť tiež.
Po prehodení odbočky klesol odber osciloskopu z 24.5W na 22W.

Rozhodol som sa vymeniť len kondenzátory C1-C6 a C7 a C8 v násobiči. Diódy nechám zatiaľ tak.

Aké hodnoty vybrať ?
C7 a C8 - fóliové 10-15n/1500V
C1, C2, C4 - Low ESR 22uF/100V
C3, C5, C6 - Low ESR 1uF/160V (alebo 2.2uF ?)

Aká by bola najvhodnejšia sonda pre tento osciloskop ?
Přílohy
IMG_5668.JPG
IMG_5667.JPG

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Až ti začne klesat jas paprsku nebo se úplně ztratí, zkontroluj ty dva špalky v násobiči - diody. Bývají častým zdrojem poruch. Chytají svod či se proráží, nevím co z toho je přesnější. Někdy krátký čas po zapnutí fungují, pár desítek sekund, pak se jejich parametr (svod či průraz) začne pomalu či rychle zhoršovat.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#6 Příspěvek od Milan_F »

Pomaranc píše:3. Opraviť výrobnú vadu - prepoj na PCB (AR A10/95)
V AR A10/95 není o C1-94 ani zmínka. Úprava je popsána v AR A10/91.
Přílohy
91-10.jpg

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Pomaranc píše:.... Aké hodnoty vybrať ?
C7 a C8 - fóliové 10-15n/1500V
C1, C2, C4 - Low ESR 22uF/100V
C3, C5, C6 - Low ESR 1uF/160V (alebo 2.2uF ?)
Prostě tam dej přibližně stejné hodnoty které tam jsou teď. Low ESR je samožřejmě plus.
Pomaranc píše:.... Aká by bola najvhodnejšia sonda pre tento osciloskop ?
Běžná sonda 1:10 do 100MHz. Musí umět vykompenzovat vstupní kapacitu osciloskopu 40pF a to běžné 100MHz sondy dokážou. Jinak je to jedno. Podle stavu peněženky či spíše účtu. Laciné sondy dlouho nevydrží a kvalitní sonda by stála stejně nebo víc než osciloskop. Ale kvalitní sondu můžeš použít k lepšímu osciloskopu v budoucnu.

Pár sond za 250Kč vypadá na oko velmi lákavě, ale ulámou se jim vodiče překvapivě brzy.
Sonda 100MHz

Uživatelský avatar
Pomaranc
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2022, 01:00
Bydliště: Trnava

#8 Příspěvek od Pomaranc »

Tak dnes som chcel vymeniť DIN5 za BNC a narazil som na problém - neviem ako demontovať dva veľké prepinače z čelného panelu (časová základňa a V/diel).
Mal to tu niekto už rozobraté ? :) Prepinače nemajú žiadny šrób/červík a nejdú vytiahnuť ani silou.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Nevím jak C1-94, ale C1-112 a C1-118 měly knoflíky s odlupovací krytkou a pod ní "matici" se dvěma zářezy. Musel jsem si udělat speciální trubkový klíč se dvěma zobáčky.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

Tiež som tie dva prepínače na C1-94 nevedel dať dolu keď som ho opravoval. Stačí ich ťahať, sú iba nacvaknuté, akurát držia fest silno. Musel som ich uviazať na pevný špagát a tak ťahať. Kovová krytka na nich je iba ozdobná, nedáva sa dolu, nič pod ňou nieje.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Pomaranc
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2022, 01:00
Bydliště: Trnava

#11 Příspěvek od Pomaranc »

Ďakujem, skúsil som tie plasty vypáčiť a podarilo sa, pod krytkami boli zaisťovacie šróby.

Tak kondenzátory vymenené, zdá sa mi že lúč ide o dosť lepšie zaostriť :) regulácia intenzity jasu má teraz ale torchu oneskorenie/dobeh čo pred výmenou nemala - vtedy reagovala okamžite.

Osciloskop som skúšal s odpojeným konektorom sondy a zistil som zaujímavú vec - neviem či je to chyba alebo vlastnosť :D
Po prvom spustení po výmene kondenzátorov bol na obrazovke len svietiaci bod, po zosilnení V/diel sa začal vertikálne pohybovať - teda osa Y fungovala, no nešla časová základňa.
Časová základňa sa ale rozbehla po priložení hrotu šrobováku na vodič signálu zo sondy (stále odpojený "vo vzduchu") - po priložení šrobováka časová základňa nabehla a naopak po odobratí zas zastavila :D
Zaniesol som tam chybu, alebo to je normálne ?

Zem sondy mám spojiť so zemou osciloskopu ? Nastavitelný kompenzačný kondenzátor vedľa DIN5 zapájať asi už nemám že :) keďže nové sondy ho majú už v sebe.

Diódy som nechal povodné :)
Přílohy
IMG_6144x.jpg
IMG_6131x.jpg

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#12 Příspěvek od passion »

Nemáš zapnutú čakajúcu časovku? Tuším tlačítko pod tlačítkom ms/µs.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Může to být tlačítkem "ЖДYЩ/ABT".

V poloze ЖДYЩ časovka čeká na signál, který ji spustí. Ale nevím, jestli má být vidět bod v případě kdy časovka stojí.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od jardafiala »

NE v této poloze je obrazovka zhasnutá, jak už název napovídá, čeká na signál. Popsané příznaky napovídají, že se nerozbíhá, či spíše neochotně rozbíhá, horizontální časová základna.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od robo »

Zem na zem a ten komp. kondenzátor pryč, už není potřeba.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“