identifikace zapojení, z èeho to je?

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

identifikace zapojení, z èeho to je?

#1 Příspěvek od sr71 »

Bude to nejspíš profi výroba. Nepoznáte nìkdo k èemu to bylo nebo z èeho to je?
Přílohy
LQ      3.jpg
LQ      2.JPG
LQ      1.JPG

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#2 Příspěvek od reese »

Něco jako BM 551, TE Brno.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Je to čítací jednotka, pravděpodobně 3 1/2 místná, vidím tam 3ks dekodérů BCD/7segment (D147D), ty černý bakelitový 6-hranný špalíčky jsou teslácký trandy NPN KC148, ten kovovej kulatej futrál se dvěma nohama je nejspíš Ge dioda se zlatým hrotem - takhle se futrálovaly OA9, pod nima další řada jsou TTL šváby 7475, což jsou 4 KO typ "D" zapojovaný jako paměť BCD, 7400 je 4x 2-vstupovej NAND, v tomhle případě může sloužit ke zkrácení počítacího cyklu o řadu níž položenejch dekadickejch čítačů 7490A nebo k rozsvěcení desetinný tečky. Ještě níž položený 7474 jsou dvojice KO typ "D" používaný jako děličky 2, 7404 je 6 invertorů, D110D je podle odkazu ekvivalent 7410 neboli 3x 3-vstupovej NAND, úplně dole vzhůru nohama položenej β CDB 4121E (možná 41213) je něco rumunskýho, dost možná integrovanej MKO ekvivalentní TTL 74121.

Pokud nevíš, k čemu to přímo bylo, mělo by to jít vyzkoušet přivedením napájení +5V, bacha, vzhledem k počtu pouzder švábů to bude dost žrát, 1A zdroj bych pokládal za úplný minimum, a napojením na nějakej generátor třeba sekundovejch impulsů s TTL amplitudou na něco, o čem podle okolního zapojení usoudíš, že by to mohl bejt vstup.

A podle toho, co je vidět zboku na tý druhý desce, že tam jsou víceotáčkový trimry a tepelně kompenzovaný referenční diody KZZ7x, tak bych se vůbec nedivil ani tomu, kdyby to byl modul digitálního V-metru, zapojenej bez dederónskýho A/D převodníku C520D, zato s nějakým z Tesla-programu navrženým A/D převodníkem s přesnýma OZ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#4 Příspěvek od reese »

Je to BM 551.
Voltmetr do 1,999 Vss
Přesnost +/- 0,1 % z měřené hodnoty +/- 1 mV
Vst. proud 10 nA.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#5 Příspěvek od dobrman »

Návod k obsluze, bohužel bez schémat....

https://www.kutilovo.cz/net/pub/books/4427100785.pdf
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

ok, díky za identifikaci, zkusím to pøipojit jestli to bude ještì funkèní

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Jo, taky to nekde ve skrini mam. Pokud to nemas jako nahradni dil do neceho, je to k nicemu. Je to velke, zere to jak krava, jsou tam potreba snad 3 napajeci napeti a kus co jsem zkousel ja byl dost ujety. Mam to hozene kdesi v krabici, ale nikdy to nejspis nepouziju.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

Taky to někde ve skříni mám (nebo něco, co vypadá podobně, i když jestli to nemělo digitrony, ale to si asi pletu), zaujalo mě to tehdy v obchodě a moc to nestálo (i když 120 korun bylo na můj tehdejší rozpočet dost). Ale měl jsem nějak v paměti, že se to připojovalo na 220. Ale mohu se mýlit, zapojil jsem to naposledy někdy na průmyslovce (to bude víc jak 20 let), abych viděl, že to něco dělá, pak to skončilo uklizené a od té doby jsem neměl čas se tím zabývat. Panelové měřidlo se dneska dá koupit hotové, případně postavit se 7106 a podobně (taky vám přijde, že spousta integráčů, mezi nima právě i 7106 šíleně zdražila?) Ale tohle je prostě kus československé práce.
Jo ve skříni, tam mám různé téměř zapomenuté věci, pořád lepší, než tam mít kostlivce.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Nepleteš se, existovalo digitronové měřidlo M1T240.

Kus československé práce to sice je, jenže, jak psal termit, potřebuješ 3 napájecí napětí a dost topí. Měl jsem BM551 otevřenou a na budičích segmentovek se nedal udržet prst. Jeden den mi to měřidlo fungovalo, druhý den už ne.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

To digitronové měřidlo od Metry existovalo i v provedení s LED sedmisegmentovkami, typové označení ale z hlavy nedám. Obě varianty v práci občas ještě někde máme, fungují většinou dodnes.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Do zbierky/muzea dobre, ale to digitronove je este lepsie.

Ked to niekde funguje v prevadzke, tak ako nahradny diel sa to moze hodit.
Naposledy upravil(a) rnbw dne 14 bře 2022, 20:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

Nejsou to tyhle M1T245? Zajímavé je, že tato měřidla vyráběla nejprve Metra, později nějaký Elektromont Brno.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“