Skenování negativu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Skenování negativu

#1 Příspěvek od dvorak »

Digitalizuji staré negativy pomocí jednoduchého přenosného skeneru DiGi-Scan DS-01, který negativ převádí rovnou do pozitivu. Většina fotek je však dost do modra (na rozdíl od papírové fotky) s nízkým podílem zelené barvy. Není příčinou i typ negativu ? Pro názornost přikládám 2 oskenované negativy, přičemž ten do modra je KONICA a ten lepší PERUTZ.
Přílohy
PICT0082.JPG
PICT0134.JPG

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Vypadá to, že u těch negativů nebyl přesně dodržený postup vyvolávání a ustálení. A pak jim stačí jen dlouhé skladování v teple, takže na filmu bledne jako první azurová vrstva - ta barva pak na fotce přebývá a většinou to už nikdy nesrovnáš. Samozřejmě papírové fotky, které z těch negativů udělali hned, ještě vznikly z lepšího negativu.
Pokusil jsem se v editoru prohlásit víko bedny za bezbarvé a stejně to není ono.
Ještě si ale dej pozor - některé skenery potřebují někde na okraji proměřit hustoty masky, podle toho pak zavedou softwarovou korekci. V nějakém místě by měl být neexponovaný okraj filmu, jinak si skener nastaví barvy špatně.
Přílohy
pict0134_172.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Jsem mimo, domů se dostanu nejdřív v pátek, ale zkusím hnout izochromama v Zoneru, jestli to k něčemu povede, poslal bych vzor výsledný křivky. Upravoval jsem tak i víc jak 50 roků starý diáky, který si paní tchýně koupila ještě jako študentka a chtěla je zkusit zdigitalizovat. Ne všecky, ale u podstatný části to jakž-takž výsledek mělo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

korekce
Přílohy
pict0134_172_201.jpg

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#5 Příspěvek od dvorak »

Děkuji, základní problém bude nejspíš v tom, jak píšš Hill. Samozřejmě, že pomocí např. Zoneru se to dá vylepšit, i když to je na dlouhou trať vzhledem k počtu těch snímků a nějak "jednoduše automaticky" ty korekce samozřejmě udělat nejdou, člověk si s tím musí vyhrát. Kolega Crofodo to dělal tím Zonerem, nebo použil něco jiného ?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

taky jsem to zkusil poladit (ono ale dost záleží kdo má jak nastaven monitor, pokud není zkalibrován tak to na každém vypadá dost jinak)
Přílohy
test2.jpg

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Taky jsem to zkusil :D
Přílohy
uprPICT0134_172.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hubert_79 »

Rychlá korekce. Ono to ale bude pěkné s_aní, jestli je takovýto každý snímek...
Přílohy
pict0134_172.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#9 Příspěvek od mluno »

Když jsem si s tím hrál, než nějaký pomýlený člen rodiny negativy vyházel (máme přece fotky a z negativů je nikdo už dělat nebude...) tak jsem na to taky narážel. Většinou to rozhození barev vyrovnalo irfanwiev když se dalo automaticky srovnat barvy. Došlo to tak daleko, že jsem to nechával v negativu a vše jsem převáděl až v tom irfan. Škoda že jsem toho nestihnul víc, než dva filmy na zkoušku.
Právě mě překvapilo, že ten irfan to trefil a ručně bylo potřeba ladit jen pár fotek (z filmu tak dvě).
Hodně blbly fotky moře, kde ten skener dost ujížděl (tam byly ale i fotky domodra, zřejmě měli stejnou techiku, bylo to už v době, kdy se fotky dělaly digitálně). Už je to mnoho let, tak si to moc nepamatuju, teď už můžu digitalizovat akorát ty vyvolané fotky.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

K tomu vyhazování: Když může bejt špatně vyvolaná (ustálená) fotka a časem měnit barvy, tak může bejt špatně vyvolanej film a časem měnit barvy.

Pak si dovedu představit, že by bylo lepší naskenovat tu fotku, pokud ji zub času uhlodal méně než ten negativ.

Každopádně nevyhazovat.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“