Propojení kontaktů krátkým impulzem pomocí tlačítka

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pavel7ad
Příspěvky: 3
Registrován: 23 bře 2022, 01:00

Propojení kontaktů krátkým impulzem pomocí tlačítka

#1 Příspěvek od Pavel7ad »

Zdravím, potřebuji pomocí manuálního zmačknutí nearetovacího tlačítka propojit dva kontakty krátkým impulzem, pro otevření závory turniketu.

Jde o rozhraní zařízení možné ovládat pomocí RS232, kde se má krátkým impulzem propojit GND s jedním kontaktem. Jenže já to potřebuji ovládat manuálně tlačítkem a při delším přidržení tlačítka prý hrozí poškození.

Mělo by fungovat následovně: stisknu tlačítko, dojde k jednomu krátkému impulzu v několika ms (závora se otevře), pouštím tlačítko držené třeba i 2 vteřiny.

Děkuji velice za odpovědi.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Na podobné věci s sebou vozím uni relé CRM91H UNI.
Stačí navolit potřebnou funkci a už to frčí :)

Jinak se to dá ubastlit např. s 555, 4013, 4011, 4060, s jednočipem. Jak se říká "co kdo snese".

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Pripojit do serie kondenzator. Kym sa nabija, prud tecie, potom prestane.
Paralelne k nemu vybijaci odpor, aby to fungovalo opakovane.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

říká se tomu mžikový kontakt , zkus hledat tlačítko s mžikovým kontaktem

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#5 Příspěvek od mluno »

rnbw píše:Pripojit do serie kondenzator
Já bych spíš navrhoval paralelně a do série s ním zařazený nabíjecí odpor. Kondenzátor by uchovával náboj na otevření turniketu (nebo třeba pokladního šuplíku) a odpor by ho nabíjel, ale neposkytnul by dostatečný proud na otevření (natož spálení cívky). To jsem vymýšlel právě pro pokladní šuplík (taky se mi zdálo, že elektromagnet neni dělaný na trvalé připojení), snad jsem to i testoval (přišlo mi, že vychází realizovatelná kapacita), ale k realizaci jsem se stále nedostal, pořád ho otvírám klíčem nebo ťukáním drátku, další z mých provizorií.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Něco podobného mám u čerpadla ve sklepě. Z trafa 230/24V mám jednocestný usměrňovač a za ním kondenzátor 100uF/50V, který vyrábí impuls pro počítadlo impulzů. Jednoduché, levné, dostačující.

PF

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Kondenzátor jedině, pokud bude ochotné to zařízení (závora, branka) svým ovládacím řídícím napětím takové zapojení tolerovat. Jinak je lepší pracovat s bezpotenciálovým kontaktem.

Pro časové relé si vyvede z řídící jednotky nějaké přímé napájení (12V nebo 24V) a svým původním tlačítkem jej bude ovládat. Časové relé mu pak vytvoří nový ovládací kontakt pro jeho původní ovládání.

Nebo si pro nové časové relé koupí adapter 12V do zásuvky a bude si jej napájet sám.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Pavel7ad píše:při delším přidržení tlačítka prý hrozí poškození.
.
Takové zařízení bych dodavateli hodil na hlavu. Poruchové stavy v reálném vesmíru nastávají, přetížení má mít konstruktér vyřešeno.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#9 Příspěvek od JiriTom »

Poruchové stavy v reálném vesmíru nastávají, přetížení má mít konstruktér vyřešeno.
Něco jako porucha šmejda s jaderným tlačítkem a konstruktér civilizovaný svět. Podcenilo se to...

Uživatelský avatar
Pavel7ad
Příspěvky: 3
Registrován: 23 bře 2022, 01:00

#10 Příspěvek od Pavel7ad »

Velice všem přispěvatelům děkuji za rychlé odpovědi a skvělé návrhy s řadou možností.

Nicméně mám na vás ještě prosbu. Ne že bych neuměl vyhledávat, což dělám už druhý den, ale je tu jeden problém.

Z navrhovaných možností se mi nejvíce zamlouvá tlačítko s mžikovým kontaktem, pro snadnou instalaci a další. O elektronickém obvodu v zařízení nic nevím, jen to, kde ho mám pro jakou funkci spínat a to jen po velice krátkou dobu.

Vyhledal jsem tlačítek několik, které by se výborně hodily pro svou konstrukci, velikost, možnost zabudování na plech, ale je v tom háček. Prodejci, obchodníci, takto nazývají i tlačítka, která nemají aretaci jako např. zde https://www.jork.shop/produkt/spinaci-t ... -88885.htm Technická podpora mi však sdělila, že kontakt probíhá po celou dobu mačkání tlačítka, což nelze.

Tuším, že to jsou ty cvakací tlačítka, podobné funkčnosti jako v piezo zapalovači na sporák, to je to co potřebuji. Jenže jsem nenašel s takovou konstrukcí, kterou potřebuji. Ploché, kovové, odolné vodě, průměr alespoň 19 mm, nejlépe 22 mm, zadělatelné na 3 mm antikoro desku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Mzikovy kontakt je neco jineho nez hledas, tam je to jen o rychlosti sepnuti a rozepnuti, ale pokud je zmackly, je sepnuty porad, jak ti spravne dodavatel potvrdil.
Pokud chces jen pulzni tlacitka, a nechces resit problemy se zakmity (kazdy spinac posle pri sepnuti a rozepnuti nekolik kratkych pulzu nez sepne uplne) tak pouzij piezo spinace, jak jsi tady uz nakousl. Provedeni byva kvalitni prumyslove, cena taky. https://cz.mouser.com/c/electromechanic ... 20Switches

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

mžikový kontakt má sepnutí cca 2ms ať je sepnutý jak chce dlouho

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

To je nesmysl. Mzikove kontakty maji napriklad prakticky vsechny mikrospinace. Kde pri postupnem zamackavani tlacitka dojde najednou k preklopeni stavu a slysitelnemu cvaknuti. A pak se seply porad dokud se neuvolni. Kdezto bezny kontakt je tlacen jen pres nejakou pruzinu a ma tak pomale prepnuti, jak pomalu ho nekdo macka. Nejake 2ms jsou kravina, jen zakmity trvaji radove dyl. Vem si osciloskop a uvidis.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

je vidět, že jsi ještě mžikový kontakt neviděl, což ovšem neznamená, že neexistují

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Jo, taky jsem viděl tlačítko, co hodilo krátkej impulz při stlačení. Bylo to na zdroji počítače Odra, licenční anglická ICL, 70-tý léta 20 století. Termit tyhle věci nezná a protože to je starý, tak ani neuznává. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“