Záměna PIC12C509 za 12F509

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od hafca »

Při pokusu o pragramování vyskočí tabulka s nápisem "invalid OSCCAL detected" a jestli chci pokračovat nebo ne.
A po skončení programování vyskočí červená lišta s nápisem "Programming failed at Program Memory adress 0x000000".
Je otázka, jestli mám dobře posazený PIC v patici. Vybral jsem si verzi s ZIF paticí na jedné desce s programátorem. Nic k tomu nebylo a tak jsem použil posazení z verze, kde je ZIF mimo desku.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od forbidden »

Sorry, blbě jsem pastnul ten obrázek s konfigurací, už je správně.
Každopádně jsem zkusil nacpat ten program do své 12F509 a jde to bez problémů i s verifikací.
OSCCAL by mělo fungovat tak, že prázdnej PIC z výroby má na posledním místě programové paměti zapsanou nějakou konstantu na doladění frekvence. Na reset vektoru 0x0000 je instrukce, která tu konstantu načte a ty ji pak můžeš nacpat do OSCCAL registru, ale nemusíš. Jestli jsi PIC smazal, konstanta je pryč navždy, ale ono je to stejně fuk, interní RC oscilátor se používá, když na přesnosti příliš nezáleží. Podle mě se s tím nemá moc cenu zabývat. Můžeš leda napsat jednoduchej program a měřit frekvenci a podle toho to pak zkusit doladit, ale já bych se na to vy... Maximálně bych do OSCCALu zapsal 000000b což je nějakej střed.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od hafca »

Nejde to, stále stejné hlášky. PIC byl smazaný, oscal různý. Buď je blbej programátor, PIC nebo já. Programátory jsem vyzkoušel 3 a žádným to nešlo. PICy mám 3 a žádný nejde naprogramovat. Mohou ale být aušusové, jsou z jedné série. A zbývám už jen já s tím, že je chyba mezi židlí a klávesnicí. To bude nejspíš ten pravý důvod.
Ještě zkusím koupit jinde ty PICy a uvidím kde je pravda.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#34 Příspěvek od Mahoney »

Já mám obavu, že IPE z MPLAB X mu nebude fungovat s PK2.

2hafca: Musíš použít standalone programmer app (druhý řádek v sekci Software, a nebo třetí, pokud nemáš nainstalovaný .NET framework). Forbidden na tom screenshotu nemá vybraný tool, určitě má novější tool než PK2, IPE byl až od PK3.

https://www.microchip.com/en-us/develop ... l/PG164120

Jak sis vlastně naprogramoval ten PIC18F2550 do PK2?
Naposledy upravil(a) Mahoney dne 23 bře 2022, 21:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od hafca »

Ten právě mám a programátor je podle toho schema.

edit Ten 18F2550 jsem programoval v Brenner8P.
Přílohy
Schránka 01.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#36 Příspěvek od Mahoney »

Jelikož jsem zjistil, že shodou okolností mám tuto konstrukci zde také nějakou dobu nachystanou k sestavení, tak doplňuji o jakou konstrukci se jedná:

Jedná se o konstrukci RC spínače "Mikispínač" dle článku zde (Webarchiv).

Konstrukce je ve dvou variantách které jsou prakticky shodné, liší se jen tím, jestli je k indikaci použit pípák, nebo dvě LED.

Spínač s LED, spínač s "pípákem"

Není problém tuto konstrukci předělat pro nějaký novější PIC, např. 12F629 (či jakýkoliv jiný dostupný)

Dobrý tip, jak zachovat kalibrační konstantu PICu, který ji má, je vyškrábnout ji něčím ostrým zespoda na pouzdro.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od hafca »

To je ono. Těch spínačů je dost, ale tenhle mě zaujal tím, že se dá jedna půlka použít jako tlačítko a druhá jako spínač.
Čekám na tranzistory pro PicKit a uvidím, jestli se to konečně podaří naprogramovat.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od hafca »

Asi to všechno zahodím i s rukama. Ten programátor ne a ne rozchodit.
Kdy si dám v menu Troubleshoot, tak tam všechno projde OK. Když si ovšem dám kalibraci VDD, tak skončím na chybě. Nebere to žádnou hodnotu a je jedno jestli jí zadávám s čárkou nebo s tečkou. A bez toho se asi dál nehnu.
Neví někdo čím to je nebo jak to zařídit aby nějaké číslo prošlo? Zkoušel jsem i vymyšlená čísla od 4V do 5V, ale nic.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#39 Příspěvek od Mahoney »

Kalibrace napájecího napětí neprojde, protože klony toho Pickit2 programátoru jsou většinou zjednodušené a tuto regulaci nemají. Jinými slovy, na kalibraci se vykašli, změř jestli máš na ISCP napájecí napětí a zkus ty PICy nejprve vyčíst, a pak klidně i zapsat.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od hafca »

Vyčíst se to dá, napálit ne. Na ISCP chybí napájecí napětí, ale proč, to jsem nezjistil. Už jsem v tom tak zamotanej, že nejspíš dělám chyby, které nevidím.
Jestli mohu vužít tvou nabídku, dávám to v pondělí na poštu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#41 Příspěvek od Mahoney »

Samozřejmě můžeš. Jestli chceš, můžeš tam přiložit i ten klon Pickitu 2, pár jsem jich už stavěl, prošel bych ho a zkontroloval jestli je vše ok a funkční a je to jen brouky, nebo ne…

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“