Proud procházející ochranným vodičem v instalaci

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aligator
Příspěvky: 195
Registrován: 24 lis 2017, 01:00

Proud procházející ochranným vodičem v instalaci

#1 Příspěvek od aligator »

Dobrý den, prosím Vás.

Vemte si situaci, že občas vypadne FI 30mA (síť TN-S).

Dobré je samozřejmě změřit izolační odpor jednotlivých vývodů, změřit chránič při jakém proudu už vypíná revizním přístrojem.

A pak by mě zajímal proud třeba měření proudu ,který prochází ochranným vodičem.

Vezmu-li v potaz například menší rozvaděč.. všechny jisticí prvky bych vypnul, postupným zapínáním , bych viděl rapidní nárůst proudu na vodiči PE .

Ovšem toto nemá jak změřit. Mám maximálně multimetr s měřením AC i DC proudu i v hodnotách mA.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

No, klešťovým přístrojem mA až desítky mA dost ztuha, takže bude třeba vřadit normální AC miliampérmetr do PE těsně před místo, kde se PE spojuje s PEN (rozhraní TN-S a TN-C, jinak též místo rozdělení).

Pro klid duše (velmi málo pravděpodobný, nicméně přece jen nikoliv zcela nemožný stav poruchy při měření) bych miliampérmetr přemostil antiparalelně zapojenými výkonovými diodami (řekněme 30A a více, normální Si, závěrné napětí není rozhodující).

Jo a taky je třeba zvážit, jaký druh chrániče je použitý. Mně jeden elektronický RCBO reaguje na vypnutí či zapnutí zcela jiného obvodu (čili je zřejmě nějakým způsobem citlivý na špičky šířící se po síti)... Nejspíš je vadný, ještě jsem to neřešil, chci tím říct, že i toto se může vyskytnout.

Jinak pochopitelně uvedený postup by měl realizovat člověk s elektrotechnickým vzděláním a praxí, je to snad zbytečné zdůrazňovat.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 29 bře 2022, 15:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#3 Příspěvek od MiraSt »

Vem si Megmet 500 V a na vypnutých jističích nebo za Fíčkem měř izolační stav jak fázového tak středního vodiče proti PE. Proti PE musíš naměřit prakticky nekonečno. Pokud naměříš sníženou hodnotu to bude příčinou padání chrániče. Pokusy s odpojeným ochranným vodičem se pod síťovým napětím nedělají. Měření proudu v obvodu PE nemusí být směroplatné protože ochranný vodič lze kdekoliv přizemnit jako ochranné nebo doplňující pospojování. Pak naměříš bludy.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#4 Příspěvek od ferdislav »

Pokud je rozvod i chránič v pořádku, soustředil bych se na to, jaké spotřebiče jsou v daném okruhu, unikajicí proud se měří u spotřebičů.. starý vařič,pc ..

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#5 Příspěvek od mluno »

Já teda jsem po několika výpadcích proudu v kanceláři (je hezké, že máme 4 jističe na kancelář 3 na zásuvky a 1 na světla, když je před nima jeden chránič, když vypadne, nejde nic, ale furt lepší než stav předtím, kdy zapnutí počítače vyhodilo snad 8 kanceláří) musel konstatovat, že je to sumou unikajícího proudu více přístrojů. Poté co jsem odpojil vše, co nemusí být v zásuvce se to už neopakovalo. Všechny spotřebiče prochází už několik let pravidelnými revizemi, takže vadný spotřebič se dá skoro jistě vyloučit, izolační stav se při nich taky měří.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Takhle se to nedělá. V místnostech, kde se předpokládá nasazení většího počtu elektroniky se nedává centrální chránič, ale jednotlivý na tři fáze. Taky zásuvkový rozvod třífázový (3*230) tím pádem....
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Chránič nesmí vypnout do hodnoty 0,5 Idn (jmenovitý reziduální proud). Pro spolehlivý provoz se vyžaduje maximální únikový proud do hodnoty 0,3 Idn. Tedy u chrániče s Idn = 30 mA lze připustit únikový proud do 10 mA, ale nesmí vypnout do 15 mA.

Únikové proudy se nasbírají rychle, stačí několik PC s příslušenstvím. Například u spotřebičů s odběrem do 2 A je dovolená hodnota až 1 mA.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Ono taky nemusí být nic vadnýho a chránič padá. Třeba podlahový topný kabely mají dost velký kapacitní proud mezi topnou žílou a ochranným opláštěním, který je hliníková do spirály zatočená páska a přes ní ještě oplet punčocha. Mám vyzkoušeno, že pokud mají topný kabely za chráničem nad 15 kW, tak už chrániče mohou začít padat. Záleží samozřejmě taky na tom, jaký mají topný kabely výkon na metr délky a jaký mají celkový průměr.
Když začala platit norma na chrániče u podlahového topení, jsem kolem toho trochu laboroval a většina 30mA chráničů začne padat mezi 22-25mA.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“