VN trafo TV Tesla Kamelie

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

VN trafo TV Tesla Kamelie

#1 Příspěvek od vofo »

Zdravím,

sháním VN trafo do TV Tesla Kamelie. U mého došlo k zahoření primární cívky.
Mohou tam být použity VN trafa z TV Lotos, Azurit, Anabela , Miriam a podobně.
Výrobní označení PN 350 00 až PN 350 05.

Nechtěl jsem to dávat do rubriky sháním, protože se to týká renovace TV Tesla Kamelie, trafo zahořelo během provozu.Pracovní bod PL 36 byl nastaven dle servisní dokumentace na proud 135 mA, účinnostní napětí bylo 830V,telka jela cca 50 min bez jakékoliv změny v obraze či zvuku. Pracovní napětí jednotlivých větví bylo v rozsahu -+5V dle schematu, elky rozkladu po zahoření odzkoušeny v jiných TV a jedou bez problémů.
Kondíky-hovňáky všechny vyměněny, průběh napětí na g1 Ok,(naměřeno -44V, měřen i tvar průběhu na osciloskopu.
Výsledkem bylo náhlé zahoření, a ztmavnutí obrazovky. VN tráfko jsem při renovaci sice vyjmul, očistil od prachu, proměřil odpory jednotlivých části vinutí trafa, ale po rocích skladování TV na půdě už asi bylo "chycené". Telku před renovací nechal cca měsíc v suché a teplé místnosti. Původní majitel tvrdil , že na půdu ji uskladnil po té co si koupili novou telku, a tato fungovala do poslední chvíle.
Jelikož se mi podobná věc stala i při oživování Tesly Lotos, která byla podobně uskladněna na půdě ve vlhku či horku, podle ročního období, předpokládám, že tato VN tráfka byla náchylná na dlouhodobou vlhkost.
U jiných TV o od Tesly (Mánes, Astra, Kriváň) jsem na podobné závady VN trafa po rocích skladování na půdě nenarazil.

Předem díky za odezvu.
Přílohy
VN2-web.jpg
g1 před úpravou.jpg
Kamelie monoskop.jpg
Naposledy upravil(a) vofo dne 04 dub 2022, 12:50, celkem upraveno 12 x.
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#2 Příspěvek od fredis »

Nepatří to jinam? :roll:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Spodní cívka se dá převinout ručně, není tam moc závitů.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#4 Příspěvek od vofo »

Ano,

ale motat cca 1000 z ručně se mi vážně nechce...proto to zkouším takto. Snad se někdo ozve.
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“