Dodatečný násobič napětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

Řekneme, že na 20VA trafo přimotáš slabé vinutí 24V o výkonu 0,3VA. Při zkratu tohoto vinutí vůbec nemusí pojistka dimenzovaná pro 20VA zareagovat.
To už je podle mě bezpečnější extra pojistku přidat, když to chceš řešit.
Na druhou stranu, tak slabé vinutí pravděpodobně nezpůsobí požár nebo jinou katastrofu, i když se přepálí. Otázka je , jestli by vůbec bylo schopno vinutí shořet, pokud by bylo skutečně navinuto adekvátně tenkým vodičem. Ale ty ho pravděpodobně namotáš mnohem silnějším vodičem (dělá se s ním líp), takže pojistka snad zareaguje.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#17 Příspěvek od Milan »

To máš samozřejmě pravdu, ochranu řeším obvykle, nejistí-li to pojistka , "vhodným seriovým odporem", o kterém předpokládám, že se přetížením přeruší dřív než vinutí . Někdy to nejde rozumně navrhnout nebo se vinutí může zkratovat uvnitř trafa , pak už pomůže jedině tepelná pojistka , která odpojí primár . Používám vratné z Hadexu, i k ochraně před přehřátím např. ve zdroji, dva mám třeba v ss zdroji na stole - první zapne vnitřní větráček (80°C) a druhým když to nestačí, to vypne (asi 100 °C) úplně . Zatím s nimi problém nebyl.
Jsem asi moc opatrný, ale viz dnešní příspěvek o čmoudících v UPS - proražený odrušovací kondenzátor. Určitě vše podle norem, přesto kond
proražený , pojistka nefunkční, předpokládám , že je v síti jen jedna třeba
v L , když jsou kondy Y napojeny z L a N na PE , pak průraz jednoho vyrazí tu pojistku, ten v N vodiči ale ne ....... a zásuvkový jistič 16A chvilku vydrží .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“