El. rádio Hornyphon Prinzess 1969 - výměna kondenzátorů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#16 Příspěvek od VASEK_W »

Dělá se to se starými vadnými elektrolytickými kondenzátory tak, že se opatrně "rozpertlují", a dovnitř původního obalu se vloží moderní kondenzátory, ale slušného výrobce. Ne žádné pofiderní číny! Nové typy, třeba Nichicony jsou při stejných kapacitách menší než původní, tak se bez problémů vejdou.
Pak se to jeví esteticky původní, a přitom funkčně bezchybné.

Vašek

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#17 Příspěvek od Tom82 »

Vašek: ano ano, takto bych to udělal, na YT kanálu Tesla rádio to jeden pán dokonce názorně krok po kroku ukazuje. Takto bych to udělal, kdybych ten původní měl, zkusím prohledat bazary ať tam ty dva fungláče nejsou jak pěst na oko.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

Napětí na triodě není vůbec podstatné. Kritické je, že na g1 pentody nesmí být kladné napětí. Nejjednodušeji se to vyzkouší tak, že se rádio zapne bez ECL86 a změří se napětí na přívodu g1. Nesmí tam být vůbec žádné kladné napětí, ani desetina voltu.

Ten odpor v mřížce triody je takové duchařské zapojení, předpětí pro mřížku se generuje průtokem mřížkového proudu přes ten velký odpor. Mívá různou hodnotu, od cca 10M až klidně po 22M. Asi jediný přínos tohoto zapojení je, že se ušetří jeden odpor v katodě.

VASEK_W: tohle je akorát šizení historie. Když je ten elyt vadný, tak proč to maskovat a tvářit se, že je v pořádku. Prostě ho odpojím a vedle pod šasi dám ten moderní malý elyt. Nemluvě o tom, že ani kvalitní elyty nevydrží desítky nebo více let, takže to jednou bude potřeba zase rozebrat a ten hliník nejde rozpertlovávat donekonečna.

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#19 Příspěvek od Tom82 »

Lukas: díky, než jsem teda šel do výměny toho 15M rezistoru změřil jsem napětí na g1. Doufám, že jsem to měřil správně, do patice do pozice g1 jsem dal + kabel měřáku a mínus dal na na nožičku R223 rezistoru, která je spojená se zemí. Hned po zapnutí tam bylo cca +0,0224V, postupně se ale rychle snižovalo, až skončilo na -0,0033V, ale občas poskočí na 0,0043V.
Omlouvám se za asi blbé dotazy, s elektronkama a obecně rádiem jsem na počátku své cesty :) Ale je to fajn relax na večery, a ty nažhavené elektronky tak nějak krásně voní, nevím jak to popsat.

Jestli je to takto z pohledu napětí na g1 OK, tak už do toho rýpat nebudu a R228 nechám původní tak jak je.

No a pak tu je ta VF část, ale do toho hrabat nebudu už bez vaší rady vůbec (a bez vybavení), jen bych si pak dovolil dotaz k zapojení externí antény na VKV, tam to bude kapitola sama pro sebe. Zkusím to zítra nafotit a formulovat nějak rozumně dotaz.

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#20 Příspěvek od Tom82 »

Chtěl bych ještě poprosit o radu s tou anténní částí

Když to vezmu tedy zezadu tak Rakušáci tam píšou A anténa, E jako externí zem a čtvrtvlnný dipól 300ohm

Pípákem zem ověřena E je spojeno se šasi, tzn. ten přepínač uzemňuje buď externí anténu na MW + LW nebo odbočku z cívky dipólu VKV přes R104

Mám ale otázky:
a) jak vypadá takový čtvrtvlnný dipól 300ohm na VKV případně čím to lze nahradit
b) k čemu jsou ty malé cívečky na desce s konektory pro antény
c) co je to za typ konektorů, dají se někde sehnat nebo zbývá jen nějaký homemade bastl

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#21 Příspěvek od Eleman »

Takže:
a) dipól je půlvlnný a zapojuje se do obou zdířek. Do levé zdířky je možné zapojit anténu délky λ/4, to je drát délky cca 75cm.
b) cívka S10 s kondenzátorem C301 tvoří sérivý rezonanční obvod naladěný na mezifrekvenční kmitočet AM a funguje jako odlaďovač mezifrekvence. Cívka S11, S12 tvoří přizpůsobení vstupu rádia anténě.
c) jedná se o konektory, které se kdysi používali i u nás. Název neznám (říkali jsme tomu placičky), asi mne někdo doplní. Dají se jako bastl nahradit drátem (kulatinkou) průměru cca 2 mm. Tady jsou na obrázku.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#22 Příspěvek od Tom82 »

Eleman: super, moc děkuji, tak teď už mi to dává smysl. Mne tam zmátlo to Viertelwellen, čekal jsem Halb :D, no a ono se to týká jen té levé zdířky. To je tak, když člověk hledá problém tam kde není a přemýšlí víc, než je nutné.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#23 Příspěvek od adakar »

Meraním na g1 vytiahnutej pentódy sa zisťuje, či nemá väzobný kondenzátor (C245) zvod -ak ho má, z Ua (100V) triody cez tento zvod sa na g1 pentódy dostane napätie, ktoré elektrónku nežiadúco pootvorí. A tá sa týmto, okrem iných prejavov tejto závady, nežiadúco prehrieva.

Napätie Ua 100V triody je voči zemi. Na g1 musíš teda prítomnosť možného "pretečenia" Ua zisťovať voči zemi.

Meračom testuješ kondenzátor nejakými 9-timi voltami? Tu ho testuješ 100V-ami. Naviac vo svojom zapojení, čiže bez jeho možného nepriaznivého ovplyvnenia pájkovaním. Čo viac si želať.

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#24 Příspěvek od Tom82 »

Moc děkuji všem za rady, ten C245 jsem pro jistotu vyměnil, G1 dává 0,00V vůči zemi. Po "refreshi" jsem to tedy složil zpět dohromady, ještě jsem vyměnil žárovky a lehce promazal kladky lanovodů laděni. Co mne ještě štve, že občas nedrží přepínač volby rozsahů, ale opětovné smáčknutí tu aretaci vyřeší. Magické oko na VKV zřejmě nereaguje, na MW a LW ano.
Ještě jednou díky za rady s mým prvním elektronkovým rádiem.

VKV jen na drát
https://streamable.com/undjvx
https://streamable.com/5nhfh7

střední vlny na vnitřní feritovku, kolem LEDky a spínaný zdroj nabíječky notebooku, ale něco se chytit dá
https://streamable.com/gcmsdg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Magioko by i na VKV mělo reagovat na sílu signálu. Je tam přiveden signál z poměrového detektoru přes R227.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“