Rádio Progresson 447A, problém s VKV

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#166 Příspěvek od Habesan »

sinclair píše:stačí říct a já zase vypadnu.
+1
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#167 Příspěvek od elektrosvit »

Schéma nemám, nepotřeboval jsem ho. Myslím, že by mohla stačit dokumentace k modelům 200 a 210. Vnitřní šásko bude podle mě stejné.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#168 Příspěvek od sinclair »

Díky.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#169 Příspěvek od xsc »

sinclair píše:tak mám od ex-OK2VI fakt skvělý konvertor, osaditelný všemožnými pnp vf tranzistory od GF505-507, přes různé ty AF139, AF239 a 2Nxxxx, který nějak zvládá konverzi od 88 až do 104MHz takzvaně na "jeden vrz" s tím, že konec pásma, asi od 100MHz je někdy až nepříjemně stlačený, ale s AFC se to dá "uladit", pokud sama jednotka je aspoň trochu stabilní.
Tohle mi vysvětli, jak by to mělo fungovat. Konvertor normálně funguje jako směšovač s nějakou pomocnou frekvencí, a tak se 10 MHz pásmo transformuje do jiného 10 MHz pásma. Netuším, jak bys chtěl transformovat 16 MHz pásmo (88-104) do 10 MHz pásma OIRT. Snad jedině s děličkou kmitočtu, ale to tam určitě nemáš.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#170 Příspěvek od Hubert_79 »

sinclair píše:Radovane, jestli Tobě ... moje "přítomnost" vadí
Nikoli.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#171 Příspěvek od mi-ro »

Ani mě ne. Na rozdíl od jednoho mistra světa, nevětšího odborníka na opravy TV, který je už naštěstí (podruhé) uklizen. Od Leoše si rád přečtu jeho někdy více rozvité úvahy, které v podstatě znám ale čte se to hezky, kdy lze jen souhlasit. A že Leoš někdy použije trochu hrubší výraz, já říkám že za to si můžou sami lidi.
..to bude jen ňákej odpůrek

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#172 Příspěvek od Lukas-Peca »

xsc: možná mu to parazitně kmitá na více frekvencích současně, potom by z toho byl skutečně všepásmový konvertor.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#173 Příspěvek od Hydrawerk »

Hmm, Tesla Progresson přišla na trh snad roku 1990 a už tehdy ji v Amatérském rádiu zkritizoval Adrien Hofhans. Bylo to AR 09-1990. https://uloz.to/file/kw6ING7mTfp6/ar09-08-1990-zip
Přidal jsem tam i číslo 08-1990, kde byla recenze rádia Sniežka...
Progresson prej obsahuje 14 tranzistorů, 4 integráče a 30 diod. Možná už tu recenzi znáte...
Ani by se mi to nechtělo opravovat. Je to nepovedenej přístroj, nic jinýho. V té době už běžela sériová výroba např. Olympia / Sangean ATS-803A.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#174 Příspěvek od sinclair »

Tu recenzi jsem tenkrát nečetl, neboť v roce 1990 jsem měl úplně jiný starosti a nejméně 5-6 čísel AR tehdy dlouho zůstalo nepřečtených.
Sniezka by si zasloužila regulátor hlasitosti s odbočkou, minimálně na FM by to bylo velmi účelné. Ale má slušný reproduktor a tak to stačí i takto.

Ale Hofhans naložil tomu Progressonu pěkně, jen co je pravda.
Při daném výstupním výkonu a i s externí reprosoustavou, nemá instalovaný MDA4290V a oba regulátory naprosto žádné opodstatnění.
Docela uspokojivě by to šlo vyřešit potenciometrem hlasitosti s odbočkou (fyziologií) a cena tohoto řešení by byla nepochybně nižší, než cena toho IO, byť dobrého, zbytečných dvou TP160 a všeho toho pasivního okolo toho IO..

Skoro to vypadá, jakoby někdo zadal tématický úkol:
"Vyviňte běžný kuchyňský přijímač, jako byla Euridika, ale spotřebujte na něj maximum tesláckých i RVHP součástek, co máme furt skladem" :D

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#175 Příspěvek od Hydrawerk »

Euridika měla jen cca 11 tranzistorů... http://www.oldradio.cz/schemata/ts441a-3sch.pdf
Cosi podobného jsem vymontoval roku 2000 z nějakýho vraku gramorádia u popelnic a provozoval jsem to do roku snad 2003, kdy jsem získal průměrnej minisystém Sharp asi CD-555H. Byl to sice analogovej tuner, ale konečně stereo!! :-) :-)

Znals ten Progresson nějak? Bylo jeho 14 tranzistorů, 4 integráče a 30 diod k něčemu dobrých? Mělo to aspoň lepší citlivost nebo selektivitu?? Ale stupnice byla hodně divná.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#176 Příspěvek od Hifista »

Přeladění stolního Prominentu nebo přenosného Stern Elite (stejný VKV vstup) z NDR se tady již vícekrát probíralo. Jde to jednoduše a výsledek je velmi dobrý.
Rovněž problematika nepovedených bratislavských Progressonů je zde již vícekrát probíraná. Má vzhledem ke složitosti nf dílu mizernou reprodukci, nepohodlné ladění na krátké stupnici s ujíždějícími stanicemi, ale pokud je v pořádku, tak má velmi dobrou citlivost.
Výše zmíněná u nás prodávaná polská Sněžka je řešená jednoduše s velmi dobrým výsledkem. Ovšem předchozí zde rovněž rozšířený model Šlazak má daleko lepší reprodukci díky použití většího reproduktoru. Sněžka se později v prodeji objevila již s pásmem CCIR, ale Šlazak jde jednoduše přeladit s výslednou velmi dobrou citlivostí. Je radost pohodlně ladit na jeho dlouhé stupnici a slyšet jeho příjemný přednes.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#177 Příspěvek od sinclair »

Hifisto,
mohl bys mě prosím nějak nasměrovat?
Totiž - ta verze Prominent 52 s OIRT, je celá nějaká divná a nesedí to s žádným schématem, co jsem zatím viděl.
Jak jsem psal - namísto dvou Si diod SY200 to má klasický, dvoucestný dvoudestičkový, šedý selenový usměrňovač s deskami asi 4x4cm a je to tam z fabriky. Je namontovaný na trafu a pod tím selenem je doslova přisoplený ještě jeden malý grecový, zřejmě taky selenový hovňous v plastu, B20C25, na kterém je pověšený taky 1000uF/15V elyt, stejně jako na tom velkém selenu. Chybí tam odbručovací kondenzátory, které jsou na schématu s diodami a síťový přívod, ještě než vstoupí do trafa, prochází přes dvě velké (asi 20mm průměr a 8mm výška) křížově vinuté tlumivky, každá se ss odporem asi 9R.

Vstupní FM jednotka bohužel nemá žádné označení, ale shora na tom zaklapovacím krytu jsou vyraženy číslice 1-2-3-4, pak 5-6, 7-8 a 9-10. Jednotka je osazena tranzistory GT313B a GT322B stejně, jako CCIR jednotky z Prominentu 5, jehož schéma jsem stáhl z Radiomusea.
Model Prominent 52 internet zná jen od prodejců, ale jeho dokumentaci už nikoliv. Díval jsem se i do štosu servisáků přijímačů, které se sem dovážely, ale Prominent mezi nimi není, jen OIRT Proxima.
Vevnitř přijímače jsem našel odpadlý papírek patrně z ladičáku, píše se na něm jen:
RFT 3003.1
2x330pF/12pF
TGL7225/06
ELS 30,9
Večer se pokusím FM jednotku vyfotit, třeba to bude s něčím sedět.
Zatím moc díky za pomoc.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#178 Příspěvek od sinclair »

No Sniezku s CCIR do 104MHz má ségra v kuchyni a uvažuju o tom, že bych tam zkusil vestavět buď TP160/L, nebo TP280/Y, tedy s odbočkou a udělat tam rozumný loudness. Na výškách by to 3-4dB sneslo.
On ten původní reproduktor Sniezky není chválabohu tak uřvaný, jako některé japonské/čínské modely, ale na FM je to při pokojovém poslechu prostě takové...tupé.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#179 Příspěvek od Hifista »

V býv. NDR bylo vše typizované, čili Prominent 52 s tahovými potenciometry je verze s pásmem OIRT, Prominent 5 je totéž pro vnitřní trh s pásmem CCIR do 100MHz a je to totožné s celou řadou dalších verzí Prominentů s otočnými potenciometry, majících osazení Ge tranzistory a s již zmiňovaným selenovým usměrňovačem na trafu. Takže pokud si najdeš schéma kteréhokoliv modelu Prominentu, tak vždy budeš v obraze.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#180 Příspěvek od Robert18 »

Koupil jsem víc jak před rokem Rádio Progresson 447A za 30Kč.
Rozebral, umyl, snížil napětí pro stabilizátor ladícího napětí a v garáži to normálně hraje k mé spokojenosti. Mizerného zvuku jsem si nevšiml. Nevypadá vyloženě hnusně jako předchozí typy.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“