Tesla 816A problém s ladenim

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
reder
Příspěvky: 3
Registrován: 29 dub 2022, 02:00

Tesla 816A problém s ladenim

#1 Příspěvek od reder »

Čaute, mam problém s Tesla 816a ktorý naladí stanicu a po chvíľke vypne, šušti a potom sa naspäť naladí a ide dobre,kondenzátor C426 ok 7,2V ten som vymenil nakoľko sa hrial a taktiež c414, vymenil som taktiež hlavný filtračný C413, potom c412. Výstup na pine 10 MAA723 je 23,4v ktoré pri výpadku frekvencie nekolise, čiže je stabilné. Kde hľadať chybu v FM bodule? 🙄 Ďakujem vopred za každú radu

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Nejdřív dotaz - dělá to při ručním ladění nebo při přepínání předvoleb?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Dělá to při ručním ladění, nebo jen na předvolbách?
Totiž ty předvolbové potenciometry, použité už v 813A, 814A i jinde, jsou známé svou nespolehlivostí - nestálostí odporu drah. Netuším, zda v nich oxidují dráhy, nebo co se tam děje, ale prostříknutí čímkoliv, včetně zředěného WL60 pomůže jen na pár měsíců a pak to začne znova.

Přesněji to bude vědět asi elektrosvit, to je taková živá encyklopedie s fotografickou pamětí :D - ale nějak matně tuším ještě z bývalé práce, že už v 635A Sopránu a 637A Synkopě a odvozeninách, byly použity snad enderácké, či maďarské, nicméně podstatně kvalitnější a stabilnější potenciometry pro naladění předvoleb - a ty tohle dělaly jen zřídka. Zpravidla se předvolby a trimry posraly jako první, když aparát pracoval ve velmi prašném, vlhkém či agresivním prostředí.

Při ručním ladění bych určitě kontroloval dokonalou stabilitu napětí na běžci ladicího potenciometru, ale hlavně tedy stav těch svinských, zatraceně mizerných, pertinaxových trimrů TP040, které "vymezují" rozsah ladění.
Netuším, kterého vola mohlo napadnout, v celkem slušném HiFi receiveru použít takový humus - ty úplně nejlacinější trimry, co se ještě navíc rády rozpadají a uvolňují se jim nýty.
Dovézt luxusní, enderácké posuvné poťáky do 816A, ale i do 635A a jiných výrobků přitom evidentně nebyl problém.
Jaký asi cenový rozdíl, mohl být mezi TP040 a např. hermetickými TP095?

Edit:
Ještě bych měl dotaz:
Píšeš, že jsi vyměnil C426, který se hřál. Má to být typ TE986 10uF/35V a ty bývají spíš vyschlé, než s takovým svodem, že by hřály.
C414 jsi nekontroloval? To je totiž mnohem větší zjeb, používali tam typy TE004 5uF/35V a ty mívaly svody někdy až neuvěřitelné.
Ještě větší zjeb je blokovací kondenzátor C407 100n, typ TK783 ze supermitové řady, pověstné svou nespolehlivostí.
Asi bylo zbytečné měnit C413. To bývá velký TE988 200uF/70V a ten je vadný opravdu málokdy. Vada C413 by se nejspíš projevila rozkmitáním, nebo velkou nestabilitou výstupního napětí z MAA723.
Zkus obrátit pozornost na ten houf trimrů, ve schématu nad IO401 a také prověř kapacitu i zapájení blokovacího kondenzátoru C415 3n3.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 29 dub 2022, 18:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

sinclair píše:...
Netuším, kterého vola mohlo napadnout, v celkem slušném HiFi receiveru použít takový humus - ty úplně nejlacinější trimry, co se ještě navíc rády rozpadají a uvolňují se jim nýty.
...
Zcela určitě to byl někdo formátu někdejšího technika Generálního štábu a pozdějšího soudruha lži-učitele Bohouška Fčelaře Fprdelimanna - sice kádrově prověřeněj kovanej komanč, ale jinak blbej jak anděl ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

637A byl sextet a mam s tema potakama na predvolbach docela blbou zkusenost. Privody k draham nytovane a casem tam vznikaly prechodaky jak prase... jak jsi s tim hnul tak to ujelo az nekam do prdelovic, nedalo se to nijak opravit a ani vodivy lak nezabral... Kdysi jsem koupil z nostalgie jednoho Sexteta z nostalgie poac jako decko jsme jej meli doma is reprakama a ty predvolby tam byly kantare... Musel jsem koupit vrak toho gramoradia a tam nastesti byly ty potaky ok tak jsem prehodil celou desku...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

EKKAR píše:...soudruha lži-učitele Bohouška Fčelaře ...
Toho prosím už nech na pokoji, jeho stránky se zvolna mění na reklamní billboard a není třeba ho dále řešit. Dík.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Byl použit pouze jako ZÁŘNEJ PŘÍKLAD JEDINCE SVÝHO DRUHU, náš drahý Executive Administrátore ... :mrgreen:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Hele keemo,
já doprdele dobře vím, že 637A je Sextet a že 637A Sextet, spářený se šasi HC15/HC16, ještě k tomu s kazetovou mechanikou SM-1 a vestavěný v prosklené skříňce - to se jmenuje 1036A Stereostudio.

S tou Synkopou jsem se spletl, to je ten zatracený zjeb 635A se šasi HC13, později HC15 a s KF520 na vstupech pro krystalovou přenosku - co se jmenoval 1032A Synkopa. A za který měli někoho z hodně vysokého z Tesly Bratislava zavřít na doživotí. Takovej zprasek.

Vyrábělo se to i v tom skříňkovém provedení - přijímač 635A, šasi HC15 s vložkou VK4204, pod nimi magnetofon SM-1, který radši nechci komentovat a úplně dole byla dvoudvířka z kouřového skla na desky.

Proč za tyhle zprasky někoho vysoce postaveného zavřít:
Narvat do jednoho modelu rádia příšerně šumící KF520, úplně obrátit zapojení pasivních korekcí, nechat navrhnout topící trafo, ze kterého doslova tekla T101, instalovat jednoduché koncové stupně s MBA810, co mají už při sotva 2x4W kolotočové zkreslení okolo 5% - a krmit takovýmto signálem dvoupásmovky s citlivostí asi 88dB (ARN567/ARV161, později ARN5604/ARV089) - to je podle mě prostě souhrn trestných činů na doživotí, to se na mě fakt nezlobte.
Bývalá tchyně právě přesně tuhle kombinaci náhodou má - s tchánem to počátkem 90. let vyhráli v nějaké soutěži, nebo co, protože to asi bylo jinak neprodejný..Jmenuje se to tuším Studio 1032A-5 či tak nějak, ani servis od toho není.
Trvalo mi asi týden, než jsem tuhle zběsilou kombinaci nějak upravil, aby se dala poslouchat normálně slyšícími bělochy.
Upravit 635A, do HC15 dát VM2103 a korekční předzesilovač ze Sinclaira P60, KF520 samozřejmě do kýblu, namísto nich KC239F a tříodporový předpětí, takže to mělo okolo 1MΩ i tak, magnetofon SM-1 jsem moc neřešil, to je nějaká dopiplaná maďarská mechanika řady MK a nechová se to špatně.
Mě v tomhle poučovat myslím moc nemusíš :D Splíst se může každý a jsme jenom lidi :D Mír
Naposledy upravil(a) sinclair dne 30 dub 2022, 08:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Karle není dobrý vyvolávat zlé duchy :D
Ještě se tu znova regne a co pak? :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Ono to Studio s kazeťákem existovalo i ve verzi s HC15? Tohle šasi se dávalo snad jen do modelů bez kazeťáku.
Já pamatuji 1136A jen s HC42 a MM přenoskou. Jenže taky se mi dostal do ruky jen ten jediný kus.
Ale jinak máš pravdu, zvukově to nebylo nic moc. Jak to hrálo s doporučenými třípásmovkami, jsem nikdy neslyšel, jen s párem ARS820. Poměr ceny k vlastnostem značně nevýhodný.
Tehdy mě ani nenapadlo něco na tom vylepšovat.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

sinclair píše:Hele keemo,
já doprdele dobře vím, že 637A je Sextet a že 637A Sextet, spářený se šasi HC15/HC16, ještě k tomu s kazetovou mechanikou SM-1 a vestavěný v prosklené skříňce - to se jmenuje 1036A Stereostudio.

S tou Synkopou jsem se spletl, to je ten zatracený zjeb 635A se šasi HC13, později HC15 a s KF520 na vstupech pro krystalovou přenosku - co se jmenoval 1032A Synkopa. A za který měli někoho z hodně vysokého z Tesly Bratislava zavřít na doživotí. Takovej zprasek.

Vyrábělo se to i v tom skříňkovém provedení - přijímač 635A, šasi HC15 s vložkou VK4204, pod nimi magnetofon SM-1, který radši nechci komentovat a úplně dole byla dvoudvířka z kouřového skla na desky....
...Mě v tomhle poučovat myslím moc nemusíš :D Splíst se může každý a jsme jenom lidi :D Mír
Tak promin ze jsem si dovolil otevrit tlamu pres klavesnici...
Ono o tu chybu ani tak neslo spis o to ze ty potaky v tech predvolbach nebyly tak uplne bezchybne a ze me kdysi hezky potrapily...

Priste na nic upozornovat nebudu, at to za mne udela nekdo jinej... :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

EKKAR píše:Byl použit pouze jako ZÁŘNEJ PŘÍKLAD JEDINCE SVÝHO DRUHU, náš drahý Executive Administrátore ... :mrgreen:
Milý Karle, já jsem majitel. CEO (Chief Executive Officer) je Hill, a Jezevec je COO (Chief Operations Officer). :D :D :D

http://www.jomagazin.cz/na-stope/co-zna ... o-ci-chro/

No nemáme se dobře? :D

Sorry za OT.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
reder
Příspěvky: 3
Registrován: 29 dub 2022, 02:00

#13 Příspěvek od reder »

Robí to aj na manuálnom ladeni, ten 5uF kondik.. Tak tam bol elektrokiticky 4,7uF, aj ten som vymenil, kuknem sa doma po 3n3f a vymeniť ho, ďakujem za odpoveď

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#14 Příspěvek od elektrosvit »

Některý keramický kondik ve VKV dílu může mít svod.

Uživatelský avatar
reder
Příspěvky: 3
Registrován: 29 dub 2022, 02:00

#15 Příspěvek od reder »

elektrosvit píše:Některý keramický kondik ve VKV dílu může mít svod.
ďakujem za tip, skusim ich vymenit je tam 10n a 560n, vymenim, napisem ako som dopadol, ešte raz dakujem

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“