Navrhováni elektroniky. (LOCK)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

Navrhováni elektroniky. (LOCK)

#1 Příspěvek od 2022 »

Zdravím, je nějaká ucelená literatura se zaměřením na navrhování elektroniky?

A když mám to LTSpice, je nějaký dobrý zapojení, s jehož pomocí bych se s ním naučil? 🤔

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Máš nějaký konkrétní problém na který se chceš zeptat?
Na navrhování elektroniky jsou školy, učí se tam ve více předmětech, například já jsem prošel těmito (určitě jsem na nějaké zapomněl):
Teorie obvodů
Syntéza lineárních obvodů
Elektrická měření
Radiotechnické materiály
samozřejmě fyzika a matematika

a stejně to nestačí, pokud se tím chceš živit, musíš se otlouct v praxi, koukat se chytřejším přes rameno a učit se chybami - svými i cizími.
A když něco navrhneš, necháš si vyrobit vzorek a dáš to do zkušebny aby ti vyzkoušeli jestli to můžeš pustit do výroby, tak dost často zjistíš, že je to na vyhození a musíš začít znovu.
Tady jsou dva odkazy - jeden se po internetu chtěl naučit AutoCAD, druhý programovat, asi skončíš taky tak.
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=959&t=1208415
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=922&t=1320923

EDIT:
Tohle je hezké:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=28762
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 08 kvě 2022, 08:33, celkem upraveno 2 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Koukám že ty jseš nepoučitelnej. Vem si knížku, nějakýho Voženílka třeba A ŠTUDUJ. Začni teorií vodivosti, Ohmovým zákonem, můžeš si přidat elektrochemii, Kirchhoffovy zákony, Lenzův zákon, Faradayovo pravidlo, Thomsonův vzorec pro LC kmitavej obvod - prostě celou teorii, vodivost v roztocích a plynech, pak polovodiče a základní obvody s nima... A všecko co se tam dovíš si můžeš vyzkoušet v tom simulantovi. Uvědom si, že bez znalosti teorie je ti veškerá simulace k hojnu - protože nechápeš ani princip toho děje. Simulant tě to nenaučí, ten ti maximálně ukáže, jak to v praxi funguje, ale bez znalosti základní teorie se furt budeš plácat kolem toho, že neumíš pochopit třeba takovou základní věc, že dlouhodobá střední hodnota jakýhokoliv pravidleně periodickýho respektive harmonickýho průběhu je nula. Dokud nedokážeš pochopit tohle, je ti simulant k prdu - stejně jako nějaký postupy práce s ním.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Elektronika neni zednicina kde se staci podivat na youtubko a postavis zidku. Takhle to opravdu nefunguje. Az budes mit nastudovane vsecny ty nudne zakony, vzorecky, vlastnosti soucastek apod, pak budes mit mozna schopnosti k navrhovani elektroniky. Ale to uz pak nebudes pokladat takove priblble otazky :-)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

termit256 píše:Elektronika neni zednicina kde se staci podivat na youtubko a postavis zidku...
Mladej, neurážej zedníky, Když je někdo machr, tak je radost se na něj dívat. A když se to někdo naučil z Tytroubo, tak...
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Žádný ucelený materiál "Jak se stát ze dne na den elektronikem" neexistuje.
Hele, tys někde psal, že jsi čtyři roky opravoval mobily, že?
Kolik jich bylo? Jeden? Dva?
A opravil jsi je? :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Yarda1 píše:
termit256 píše:Elektronika neni zednicina kde se staci podivat na youtubko a postavis zidku...
Mladej, neurážej zedníky, Když je někdo machr, tak je radost se na něj dívat. A když se to někdo naučil z Tytroubo, tak...
Nepochybuju ani na vterinu, ze jsou tisice elektroniku kteri si po zhlednuti instruktazniho videa postavili doma zahradni zidku, stejne jako nepochybuju ze neexistuje ani jeden zednik, ktery by si po zhlednuti tehoz navrhnul a vyrobil treba meteostanicku. To neni zadne urazeni kohokoliv, to je proste konstatovani faktu.

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#8 Příspěvek od 2022 »

Kremik píše:Žádný ucelený materiál "Jak se stát ze dne na den elektronikem" neexistuje.
Hele, tys někde psal, že jsi čtyři roky opravoval mobily, že?
Kolik jich bylo? Jeden? Dva?
A opravil jsi je? :D
K tomu jsme ale měli dokumentaci a informace od výrobců.

Nezačali jsme od "bílého papíru". :idea:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Na opravy mobilu zadneho elektronika neni potreba. Cele to sestava vicemene z vymen displej-vymen baterku-vymen desku-prehraj firmware.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Na opravy mobilu zadneho elektronika neni potreba. Cele to sestava vicemene z vymen displej-vymen baterku-vymen desku-prehraj firmware.
???
Víš ty vole, o čem mluvíš?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#11 Příspěvek od 2022 »

termit256 píše:Na opravy mobilu zadneho elektronika neni potreba. Cele to sestava vicemene z vymen displej-vymen baterku-vymen desku-prehraj firmware.
My jsme ale "zachraňovali" i PCB - resp mainboardy, subboardy (USB & jack na sluchátka) ty se neopravovaly.

Někdy fakt stačila výměna dvou SMD. 🤔

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#12 Příspěvek od JiriTom »

Michal22 píše:
Na opravy mobilu zadneho elektronika neni potreba. Cele to sestava vicemene z vymen displej-vymen baterku-vymen desku-prehraj firmware.
???
Víš ty vole, o čem mluvíš?
99,9% oprav laiky, jako je 2022, probíhá tak jak to napsal termit256.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Nechci kecat, ale mám pocit, že servisáci MT se dělí do tříd a ty nejnižší třídy techniků měni pouze software a sem tam nějakou tu běžně měnitelnou součást, a nejčastěji na ně člověk narazí na pobočkách. Kdesi jsem na to narazil ale už si to přesně nepamatuju.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#14 Příspěvek od JiriTom »

Tím potvrzuješ to, co napsal termit256 a já.
Borci, kteří opravdu něco umí pak opravují ty boardy a to, co zku.vili ti laici... :)

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#15 Příspěvek od 2022 »

JiriTom píše:Tím potvrzuješ to, co napsal termit256 a já.
Borci, kteří opravdu něco umí pak opravují ty boardy a to, co zku.vili ti laici... :)
Pro mě za mě... já vyměňoval SMD souč ... :idea:

Zamčeno

Zpět na „Poradna“