Navrhováni elektroniky. (LOCK)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Jo, ale tos měl podle manuálu.
Jenomže, když chceš navrhovat obvody, musíš vědět, nač která součástka je, jak se chová za jakých podmínek, a jaký má pro ten daný obvod význam. A mít okoukané, jak to dělali jiní (a to pokud možno spoustu případů), přitom ale ti musí zase být jasné, proč to je zapojené zrovna takto a ne jinak. Samozřejmě Ohmův zákon, Kirchhoffovy zákony, Lenzova pravidla, Thompsonův vztah a další, které jsme ti tu už jmenovali víckrát. To tady neučíme, tady se předpokládá, že bastlíř se do něčeho pustil, nedělá mu to, co má, a, když řádně vyspecifikuje problém, uděláme, co se dá, aby se na chybu přišlo, ale nejlepší je, když na tu chybu během diskuse přijde sám, popostrčen k řešení některým zkušenějším.
Simulátor je sice užitečná věc, ale jedině v případě, že ho nakrmíš správným schématem, které dává smysl, s pokud možno správnými hodnotami součástek, tedy hodnotami, které dávají šanci, že to bude nějak fungovat. Ty hodnoty pak jen došlechtíš, když se ti nasimulované chování obvodu nebude zdát. Když ho nakrmíš nesmyslem, vypadne z něj v lepším případě taky nesmysl - a ty sám musíš poznat, že to nesmysl je.
Tak na simulátor zatím zapomeň.

Podle toho, cos tu zatím naznačil, ti bude každý simulátor na obtíž, protože dělá jen tu otročinu, jako třeba, že spočítá kmitočtové charakteristiky či tvary impulsů, které bys jinak dlouho musel počítat bod po bodu, nebo vzorečky a vstupními daty nakrmit tabulku (častěji tabuli) v nějakém tabulkovém procesoru. Ale nenaučí tě, jak se stát kontruktérem, konstruktérovi je pomocníkem.
Máš asi nějaké selektivní vnímání, když ti to už poněkolikáté opakujeme, že navrhování obvodů nejde shrnout do jedné knihy, ani nepřijde samo od sebe, ale ty s tím nedáš pokoj. Elektronika se skládá ze spousty podoborů, které se budeš učit celý život, jako my, kdo jsme odmaturovali z elektroniky, aniž by pak kohokoli zajímalo, jestli za jedna či za čtyři. Po dvou letech vojny, kde se někteří z nás k elektronice dostali, i když byla mnoho let stará, jiní ani k té ne, už některé z našich oborů nebylo kde uplatnit - a učili jsme se dál.
Kvalitních knížek za posledních 30 let moc nevyšlo, poohlédni se v antikvariátech třeba po knihách Kurs polovodičové techniky, Šolim já a tranzistory, Amatérská oprava tranzistorového přijímače, Elektronika ve fotografii, tam jsou ještě jednoduchá zapojení s minimem součástek, kde je jejich význam jasně vysvětlený. Pod takovými knihami se mi stále regál prohýbá a vždycky, když jsem se rozhodoval, jestli se některých zbavím, jsem si v některé z nich něco musel oživit.
Prostě je to běh na dlouhou trať a, jestli hledáš zkratky, věř, že jsou slepé. Lenost je matkou pokroku, proto ty zkratky marně hledají celé generace (taky)elektroniků, aby se to nemuseli učit tou delší cestou.

K těm stavbařům: Pokáč se ptá, jak postavili egyptské pyramidy, když si předtím neprohlédli tutoriál na Youtubu?
A já se ptám: jak dokázali barokní architekti vystavět cesty a vysázet aleje v nepřehledné krajině do nepochopitelně přesných geometrických tvarů, když na to nemohli ještě v XVII. století dohlížet z letadla či satelitu?
Prostě to uměli a měli na to své finty (některé si střežili tak, že se dodnes nepřišlo na to, jak to dělali). Ale to nepřišlo samo sebou, napřed je dlouho nějaký mistr propleskával. To dnes ve výchově řemeslníků nejvíc chybí...
Naposledy upravil(a) Hill dne 08 kvě 2022, 13:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#17 Příspěvek od 2022 »

Tak děkuji za typy na literaturu.

Mohl bych jestě dostat avizo na některé schéma, vhodné pro odzkouseni toho LTSpice? Děkuji...

:idea:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Přečti si ještě jednou, co jsem napsal.
Vyber si zapojení, třeba nějaký RC oscilátor, či dvoutranzistorový blikač, udělej ho podle hotového schématu, vyzkoušej ho.
Teprve pak ho překresli do simulátoru a zkoušej si měnit hodnoty součástek, abys viděl, co to v obvodu udělá.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#19 Příspěvek od bdn »


Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#20 Příspěvek od 2022 »


termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od termit256 »

2022 píše:
JiriTom píše:Tím potvrzuješ to, co napsal termit256 a já.
Borci, kteří opravdu něco umí pak opravují ty boardy a to, co zku.vili ti laici... :)
Pro mě za mě... já vyměňoval SMD souč ... :idea:
Tak o tom dost pochybuju, kdyz ani neznas tak naproste zaklady jako jak zapojit bocnik k osciloskopu? Jak jsi na tu vadnou soucastku prisel? Pomoci virgule?

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#22 Příspěvek od 2022 »

Měli jsme odvýrobce "troubleshooting" návody.

"Nefunguje NFC? 1. Vyměňtě anténku 2. Vyměňte SMD x 3. Vyměňte SMD α, 4. Vyněňte SMD β..."

Proměřovat to... na to nebyl čas. A ty blbé PCB desky se vzhledem k množství prvků proměřují blbě, protože se přes ty součástky signál různě vrací apod..."

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

2022 píše:A ty blbé PCB desky se vzhledem k množství prvků proměřují blbě, protože se přes ty součástky signál různě vrací apod..."
Tady se jasně ukázal tvůj vztah k elektronice. Ty elektronikem nikdy nebudeš :lol:
Proto i po tom, čím jsi prošel - škola, nějaká ta praxe, jsi stále tam kde jsi. Dál už to prostě nejde, je to tvůj limit. Cítíš to, kopeš kolem sebe, hledáš nějaký záchytný bod, nějaké zázračně dobré zapojení, které tě osvítí... Neosvítí. Když to v tobě doteď nezahořelo, už nezahoří. Já taky nikdy nebudu např. malířem. A nemrzí mě to. Nikdy mě malování netáhlo. Ovšem když jsem viděl co dokázal můj spolužák čímkoli - tužkou, propiskou, obyčejným fixem, říkal jsem si - to není možný, tak jednoduché je to, pár obloučků a čar a jak hezky to vypadá! To musím taky skusit! Ovšem moje malůvka nikdy nepřekonala úroveň kreseb dětí ze školky. Pár obloučků a čar a jak těžké to je. Ve mě to prostě není. Musel bych se hodně natrápit, abych načmáral něco koukatelnýho. A stejně by mě to dlouhodobě nebavilo. Obrázek nic nedělá. Jen je. Leží nebo visí. Nic víc.

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#24 Příspěvek od 2022 »

Křemík: člověk si může hrát pro radost s jednim zapojením ve volném čase.

Ale pokud má servisni centrum vydělávat, jsou některé věci "beyond of economic rentability".

Tak to prostě je. :idea:

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Habesan »

A máš alespoň maturitu ?

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#26 Příspěvek od ferdislav »

Habesane, dostali jsme asi před pěti lety kluka po maturitě z elektrooboru, vzal jsem ho do provozu, dal mu multimetr,, ukázal na jedno trafo a řekl jsem mu aby mi něco změřil, nějakou dobu se s tím pral, různě přepínal a přikládal měřící hroty, nechal jsem ho trápit a pak jsem mu položil otázku, jestli na tom trafu je ke změření ss nebo st napětí, chvíli váhal a pak řekl ze ss
bohužel to je realita ze života, perlička je, že se moc zlobil že má stejnou mzdu jako lidé co tam maturitu nemají


Myslím že kdyby si koupil pár součástek a postavil blikač, rozchodil ho a pak si to nakreslil do simulace, bude mít ověřené zapojení hned

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#27 Příspěvek od 2022 »

ferdislav: poděkuj českému školství :idea:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Ne, za tohle v žádným případě nemůže český školství. Protože tys už tady prokázal tak vysokou míru ignorace, že by ti nepomohlo, ani kdyby tě elektroniku učili Tesla s Ampérem, Voltou a Ohmem najednou. Ještě chvíli tady plácej ty svoje bludy 🤐 obludy a míra nastolicovanosti Hilla nebo Zdeňka konečně přeteče ... a bude (snad) zas na chvilku klid ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#29 Příspěvek od termit256 »

Nekrm trola

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#30 Příspěvek od 2022 »

Prostě školství, co plodí osoby do praxe nepoužitelné, je černá díra na prachy.

Taky ti po operaci chirurg neřekne "vyndal sem vám apendix, ale zašijte si to sám".
K čemu má smysl produkovat nedopečené absolventy?

Zamčeno

Zpět na „Poradna“