Vivax LED TV-32LE94T2S2 len svieti kontrolka

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

Vivax LED TV-32LE94T2S2 len svieti kontrolka

#1 Příspěvek od Heno »

Takže mám tu takýto TV, je to HD READY displej a má to DVB-T2, DVB-C a DVB-S2 tunery.

Po pripojení na elektriku sa ihned rozsvieti červená led kontrolka a TV nereaguje na DO ani na klávesnicu, spotreba zo siete 4W trvale.

Otvoril som to a je tam MB so zdrojom na jednej doske s označením TP.MS3663S.PB781. Takže TV je made in Chorvátsko, ale je to ryžový nákyp.

Pomeral som napätia zatial len s multimetrom, podľa fotiek, ktoré som vygooglil na Thomson T43FSE1190 a všetko nabieha vrátane core a 3,3V čo by aj sedelo tej spotrebe 4W. Ak by bola menšia povedzme pod 1W, bol by TV v stby, ale takto to vyzerá, že nie je v pohotovosti a preto je aj cpu napájaný a mierne sa hreje.

Potom som začal merať kondíky (bez odspájkovania) a všetko je v norme, len som preventívne vymenil mierne horší rozbehový C na primári 10uF/50V a doplnil 10uF/10V smd tantal na Vcore.
Tieto zákroky už ale nepomohli.

Ďalej som meral HDMI vstupy, či niektorý pár nie je v skrate na kostru, čo by nasvädčovalo, že cpu dostal cez HDMI šupu a je po smrti.
Žiadne skraty tam niesú.

A ešte som sa zavesil na SPI flash (GD25Q64C) vreckovým osciloskopom (ryžovým), či po zapnutí do elektriky nabehne nejaká komunikácia a to vyzeralo dobre.

Tým som dospel k tomu, že asi je poškodený obsah SPI flash a ako tieto MB zvyknú, tak po zapnutí do elektriky sa vždy načíta časť SPI flash s bootom a hl. softom a vypočíta sa kontrolná suma (sumy) z tohto bloku (blokov) a porovná sa s dátami vo flash, kde je suma uložená a ak sedí, TV sa uspí, spotreba padne na minimum a čaká na zapnutie od DO alebo klávesnice.

Ak suma nesedí, ostane to viseť, resp. sa čítanie a počítanie opakuje, tak preto tie 4W stále.

Má niekto funkčný dump?

Napísal som mail do autorizovaného servisu a samozrejme som dostal odpoveď, že výrobca soft neposkytuje a že sa mám zastaviť s TV na opravu u nich.

Vygooglil som dumpy na spomenutý Thomson, Artel 32AH90G a SUZUKI SZTV-32LED4.

Miesto SPI som osadil objímku DIP8 na drátkoch z cievky a SPI pamäť som pripajkoval na protikus objímky aby som niektorý zo stiahnutých dumpov skúsil.

A samozrejme s nimi TV funguje, ale Thomson je na FHD LCD, takže umna bez obrazu, Artel nemá DVB-S2 tuner a ani SK/CZ menu a obraz je hore nohami, Suzuki má obraz ok, ale tiež nemá DVB-S2 tuner a ani SK/CZ menu.
Výgooglil som aj ako sa dá dostať do servisného menu, ale ziadne menu na pridanie alebo odobranie typu tuneru alebo aspon zoznam tunerov tam nevidím.

Ale som zistil, že ak je tam dobrý dump, tak červená led po zapnutí len blikne, potom je pauza 0,5 sekundy a potom sa už natrvalo rozsvieti a TV sa dá zapnúť.
To znaméná, že ked cpu sedí suma, potom ešte niečo robí - tá pauza a následne už sa uspí a spotreba zo siete padá na 1W a kontrolka potom už len svieti, kým Tv nezapnem.
Přílohy
5.jpg
4.jpg

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#2 Příspěvek od Heno »

Tak keďže nemám inej roboty, idem porovnávať zlý dump s dobrými, možno budem mať štastie, že kde je chyba.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Skus citat povodnu flash pri znizenom napati. Parkrat sa mi takto podarilo ziskat povodny obsah.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#4 Příspěvek od Heno »

Možno by to pomohlo, ale ja už som chybu našiel.
Akurát som sa chystal to písať.

Bol to len jeden bit na adrese 20337.

Bolo tam A7 (7-0111) a malo tam byť AF (F-1111).

Chybu som našiel porovnávaním dumpov nasledovne:

Najprv som zistil, že obsah zlej pamäte od 0-1FFFF sa zhoduje so Suzuki dumpom, tak tým bolo už jasné, že tam chyba nie je.

Tak som pokračoval v porovnaní rozdielov s dumpom Suzuki a našiel som zaujímavý iný bajt na spomenutej 20337 adrese. To by nebolo zaujímavé tým, že jeden bajt bol iný, lebo medzi 20000-20337 a aj dalej je ich iných hromady, ale zvláštnosť bola v tom, že pred touto adresou je 11 riadkov rovnakých v oboch dumpoch a dva riadky rovnaké za touto adresou, pričom komplet všetky tieto riadky sú identické aj na suzuki aj na arteli a aj na thomsone, len na zlom dumpe bol popisovaný rozdiel jedného bitu.

Napadlo ma, že práve tam je pes zakopaný a naozaj bol. Po zmazaní spi a nahratí opraveného dumpu sa TV rozbehol.

Tu ukazujem porovnanie práve na tom mieste, kde vľavo je zlý dump a vpravo je suzuki.
Přílohy
porovn.jpg

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#5 Příspěvek od Heno »

Teraz keď to už fičí, tak znížim prúd pre led o 1/4-1/3, to ešte neviem ako to vyjde s pôvodnými odpormi resp. aké kombinácie s novými urobím.
A potom to napíšem a prípadne nafotím.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#6 Příspěvek od Heno »

Takže bola tam kombinácia 3 smd 1206 odporov paralelne.
2x4R7 a 1x3R, teda spolu 1,31R.
Vyšlo mi to tak, že miesto 3R som dal 2x15R, takže spolu 1,78R.
To vychádza niečo pod 74% pôvodného prúdu.
Svieti to aj tak ako bláznivé, ale určite to vydrží dlhšie.

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od rayx »

Jsi opravdu šikula, je radost si od Tebe vždy přečíst uspěchy a detaily k oživení věcí, který by jinak skončily na SD :wink:

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#8 Příspěvek od Heno »

Najhošie je, že v podstate to nemusí byť lacný ryžový TV, ale čokolvek a paradox je, že ten TV žije a napr. PLC za 10x vyššiu cenu sa vyhadzuje...

Uživatelský avatar
UDS114
Příspěvky: 99
Registrován: 07 čer 2021, 02:00

#9 Příspěvek od UDS114 »

Pred pár dňami sa na mňa obrátil jeden TV opravár, že má rovnaký typ TV a dostal dump na Suzuki, ktorý nemá DVB-S tuner, že či mu môžem pomôcť, tak som odpovedal, že nech mi pošle súbor s pokazeným pôvodným dumpom.

V pokazenom dumpe som našiel príčinu na adrese 2020CH, kde všetky porovnávané dumpy (boli 4 na rovnaký typ MB, ale pre TV Suzuki SZTV-32LED4-22, Artel 32ah90g, 43af90G, Thomson T43FSE1170) mali blok dát od adresy 20206H-203B3H identický v porovnaní s dodaným pokazeným dumpom až na jeden bit v bajte na adrese 2020CH, ktorého všetky 4 spomenuté v zátvorke funkčné dumpy mali hodnotu tohoto bajtu 20H (00100000B), ale pokazený dump mal hodnotu 28H (00101000B).

Tak som opravárovi TV o tom napísal a akonáhle po zmazaní SPI flash, zeditoval spomenutý bajt v pokazenom dumpe načítaného do bufra programátora a takto zmenený obsah bufru zapísal do SPI flash a úspešne zverifikoval, tak po osadení SPI flash do MB, TV ožil z pôvodného stavu "nejde zapnúť, len svieti červená LED" na stav "ide zapnúť anormálne funguje".

Ale podobnosť s predošlým prípadom je čisto náhodná, rovnako ako podobnosť s genocídou indiánov v severnej amerike "mŕtvy indián - dobrý indián" vz genocídou rusky hovoriaceho obyvatelstva donbaskej oblasti Ukrajiny v rokoch 2014-2022, ktorá sa v mainstreame nikdy nestala.

A teraz mi zablokujú účet a otvorím si nový :)

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“