microSD obnova zachrana dat

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

microSD obnova zachrana dat

#1 Příspěvek od samec »

Zanedbal som zálohovanie fotiek z fotoaparátu a teraz som zistil, že asi polovica z 900 fotiek za posledne 2 roky je poškodených. Je nejaká možnosť vyčítať korektné dáta z microSD karty napríklad znížením napájacieho napätia alebo frekvencie?
Je nejaký softvér na opravu JPEG súborov? Napríklad sa zobrazí len polovica fotky, ale dáta v súbore vyzerajú v poriadku. Teda je chybný asi len nejaký bajt v strede súboru.

Kingston(R)
16GB
MicroSD (10)
HC IU1
SDSC/16GB
31608-016.A00LF
Taiwan FCI

Mám množstvo starších SD kariet, ale toto sa mi ešte so žiadnou nestalo. Na niektorých sú aj 10 rokov staré dáta stále čiateľné.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#2 Příspěvek od Mahoney »

Pokud je SLC, snížení napájecího napětí by mohlo fungovat (někam k 2,7V? Nevím, ale dělával se tento trik se snížením napájecího napětí k minimu i u EPROMek). Pokud je MLC/TLC tak popravdě nevím, ale radši bych se připravil na nejhorší.

Věřím, že jsi teď mnoha lidem včetně mě připomněl, že zálohovat je nutnost.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PotPalo »

Pre flash pamäte platí: Data retention: 10 years.

A pre microSD je to ešte menej. Takže po 10 rokoch môže začať zabúdať.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#4 Příspěvek od Mahoney »

Plusmínus, podle nanometrů i podle výrobce (a tedy kvality, každému se ten výrobní proces daří trošku jinak). Mě tohle mimochodem udělal i mobil se svou vnitřní zabudovanou pamětí, také jsem po čase měl některé fotografie třeba od půlky šedé apod. (mimochodem taky nevím, jestli je na to nějaký software který by uměl třeba "přeskočit" poškozený bit, ale počítám, že to bude problém, který je dán mimojiné i použitou ztrátovou kompresí, většinou je to JPEG).

Akorát že tahle "rada" mu asi nepomůže.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

Ale rada, aby dal do vyhľadávača "jpg doctor" už pomôže. :wink: Ono sú na to programy, zatiaľ som žiadny nepotreboval.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#6 Příspěvek od LojzaFernet »

Určitě bych zkusil několik externích čteček, většinou mají mírně odlišné parametry při čtení a tak si můžou sednout s kartou a data vyčíst. Jinak sám jsem kdysi zakoupil programy GetDataBackFAT a GetDataBackNTFS, kde je možné zadat hloubkové čtení, kdy probíhá hlubší analýza přečtených surových dat a následné přiřazení do souborů. Data nečte podle FAT, ale jako RAW a pak teprve je zpracovává. Ty chyby souborů totiž můžou být jen porušenou tabulkou FAT (u foťáků se nepoužívá jiný formát než FATxx). Nemám dobrou zkušenost s diagnostikou pod Widlema, ale obecně bych radil nejdřív udělat nějakou diagnostiku bez zápisu oprav, umí to třeba i Acronis Disk Director nebo Disk Genius. Součástí třeba Sandiskových karet bývá i nástroj Rescue PRO Deluxe, který umí opravovat i různé typy multimediálních souborů. Tyhle programy nestojí mailant a vyplatí se do nich investovat.
---------------------------------------------------------------------------
Krásné a příjemné věci by se neměly odkládat, nikdy nevíš, jestli se k nim budeš moci ještě vrátit ...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Karty maju integrovany radic, takze znizovanie napatia bude asi problem. Ale mozes skusit dat kartu do mraznicky.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#8 Příspěvek od Rellik »

Zkus https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec Mám s ním ty nejlepší zkušenosti... ;)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

rnbw píše:mozes skusit dat kartu do mraznicky.
Máš k tomu niečo viac? Viem, že u napaľovaných CD to niekedy zlešilo čitateľnosť, ale nič také k SD karte sa mi nepodarilo vygúgliť.
PotPalo píše:Ale rada, aby dal do vyhľadávača "jpg doctor" už pomôže. :wink: Ono sú na to programy, zatiaľ som žiadny nepotreboval.
Niečo konkrétne? Gúgeľ mi hádže nejaké platené 30€ programy a potom plno obrázkov doktorov s fonendoskopom či bez fonendoskopu, usmiatých, aj vážnych...

Viete o nejakom dobrom HEX editore?
Skúšal som Notepad++, ale akýsi HEX plugin k nemu je len v 32 bitovej verzii a jasne že v 64bitovej verzii nefunguje. Tiež som skúsil akýsi Funduc Software Hex Editor (vraj 10 best Hex Editors), ale je to hnoj. Scroluje po mikrometri, nepamätá si pozíciu po prepnutí okna a copy/paste vkladá úplne nezmysly.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

NOR flash reaguje na znizenu teplotu podobne ako na znizene napatie - pri slabych bitoch to moze pomoct. Mam to otestovane chladiacim sprejom. Cital som opakovane flash bez chladenie, s chladenim a so znizenym napatim. Len neviem, ci to bude fungovat aj s SD kartou.

Pre Windows hex editor HxD.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Lepší je vyhledávat "jpeg repair".
jpeg-repair.org/cs/vg-jpeg-repair/
Stahuj.cz/ JPEG Repair Shop

HEX editor obsahuje také PSPad.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

Jpeg Repair Studio vyzerá zaujímavo ale pri pokuse načítať poškodený súbor sa zosype.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Myslíš JPEG Repair Shop ?
Mně na Windows 7 jde normálně spustit.

Mohl bys někam nahrát pár těch poškozených fotek ???
(Stačí zaheslované a heslo mi můžeš poslat do soukromé zprávy.)

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#14 Příspěvek od Mahoney »

samec píše:Gúgeľ mi hádže nejaké platené 30€ programy a potom plno obrázkov doktorov s fonendoskopom či bez fonendoskopu, usmiatých, aj vážnych...
Zlepšil jsi mi večer :D
samec píše:Viete o nejakom dobrom HEX editore?
Výborný je HxD.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

Áno, myslel som JPEG Repair Shop. Aj mne ide normálne spustiť, ale ak chcem načítať poškodenú fotku, tak spadne.

Našiel som menšíu fotku odfotenú v menšom rozlíšení, ak by to chcel niekto skúsiť. Ostatné sú vo veľkom rozlíšení a majú cez 4 MB.
Přílohy
P1310946.JPG

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“