Zahradní domek - jak a čím zakotvit?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Zahradní domek - jak a čím zakotvit?

#1 Příspěvek od Michal22 »

Ahoj,
nedávno jsme koupili zahradní domek v Baumaxu.
Návod tady
Přiznávám, že jsem nikdy takovou věc neřešil, tak bych se zkusil zeptat znalejších - jak a na co domek postavit?
Dát na hlínu pár betonových chodníkových dlaždic 30x30 cm a jen to na ně posadit?
A dělat pod nimi normální kufr, jak na jinou dlažbu?
Nebo koupit nějaké zavrtávací patky, zatočit je do země a pak domek našroubovat na ně?
Prostě nevím, jak to chytit ze startu, abych to nemusel za pár měsíců předělávat.
Díky za přínosnou diskuzi.
M.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#2 Příspěvek od adakar »

Nájdeš tu inšpirácie?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Jako dobrý, díky, ale já jsem se v první řadě ptal proto, že by mi někdo řekl, jak to třeba reálně řešil.
Google znám docela dlouho, tak mi ho nemusíš připomínat :-(
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

S bráchou jsme před mnoha lety posadili podobnej domeček na dřevěnej rošt, kterej byl 10 cm nad zemí na šroubovejch patkách. Dělalo se to jako provizóro, předpokládalo se pozdější přemístění. Ale cosi se změnilo a provizórium zůstalo jako konečný stav. Zespoda to nehnije, rám a podlaha zespoda byl natřenej karbulí a bydlej pod ním ježkové a jiná holota. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Normálně se pod to dělá betonová deska jako podlaha.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Viděl jsem podlahu ze zámkový dlažby a domek uchycenej po obvodě ke kusům Roxoru zatlučeným skrz vyvrtaný díry v dlažbě do podkladu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#7 Příspěvek od LojzaFernet »

Hodně záleží na podmínkách, kde domek postavíš. Pokud má stabilně stát po celý rok, pak jsem používal ve více případech malé pilířky ze ztraceného bednění 40x60 zakopané cca 80 cm do země a nejlépe prolité betonem nebo alespoň vyplněné kamenivem. Je to kvůli stabilitě proti mrazu a vodě. Tyhle pilíře je dobré udělat určitě nejen v rozích, ale i po cca 1,5 metrech a určitě například pod veřejemi dveří. Na tyhle pilíře stavím průdušný rošt z trámů nedotýkající se zeminy a uzavřený masivnější dřevěnou podlahou, nebo lze využít i dlaždice ži některé plastové pochůzné konstrukce, je to hlavně o ceně a hodnotě věcí, které budeš mít uvnitř uložené. Pokud to může dýchat, je to v suchém prostředí výhoda, nicméně různá havěť bude mít pré. Uzavřená konstrukce bude mít tendenci s různými ročními obdobími reagovat s podkladem. Z hlediska stavební úředničiny jde většinou pouze o ohlášení stavby nebo je to možné udělat i na černocha, podle velikosti stavby a předpokládané životnosti.
---------------------------------------------------------------------------
Krásné a příjemné věci by se neměly odkládat, nikdy nevíš, jestli se k nim budeš moci ještě vrátit ...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Taky o něčem podobném přemýšlím, protože stará kůlnička se bortí a uhnívá odspodu. Cena domečku naroste skoro na dvojnásobek ceny stavebnice z Baubau protože stavebnice není ošetřená nátěrem, chybí podlaha a kloudná střešní krytina. Se základovou deskou nebo s podlahou na rámu a s krytinou , s nátěry, okapem,... je potřeba hodně přitlačit.
Já bych šel do zemních vrutů a dřevěného roštu. Bude to asi to dražší než betonová deska, ale není problém s likvidací v případě potřeby. Nechci si zahrádku zasírat betonem. Ale kdo rád pracuje se štěrkem a betonem, udělá raději desku.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

já mám u podobných staveb celkem dobrou zkušenost s usazením na vrstvu štìrku

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od jardafiala »

Na zahradní budku 6x7 metrů jsem použil betonové hranoly cca 25x25x25 cm ve čtvercích po 1m, Budka stojí už přes 10 let.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#11 Příspěvek od jirkati »

Nedám dopustit na zemní vruty. Mám pergolu 5 x 3 m přichycenou na dům a 3 m od něj dva zemní vruty 1 m dlouhé, čnící nad zeminou asi 100 mm. Nesou konstrukci ze dvou dřevěných stojen 120/120 mm vysokých 2,7 m, příčného dřevěného nosníku 120/180 mm a vazníků 160/70 mm. Na této docela složité konstrukci leží plně průhledné polykarbonátové desky 1 x 3 m tl. 6 mm. Takže hmotnost slušná. Za dva roky se zemní vruty nehly ani o mm. Na domě mám značku, vůči které měřím (kdyby bylo co) případné posuvy. Střecha má sklon 15° od domu a v minulé i poslední zimě tam aspoň krátce leželo min. 30 cm sněhu.
Přiznávám, že po různých pokusech s podlahou v místě nynější pergoly ( štěrk, betonové desky 50 x 50 cm na pískovém loži, zámková dlažba 4 cm) tam mám kamenný koberec. To už je kvalitní konečné řešení. Jednou týdně se to přeluxuje a můžeme tam běhat přímo z baráku i v ponožkách :oops: .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

Michal22 píše:nedávno jsme koupili zahradní domek v Baumaxu.
Návod tady
před několika lety jsem si pořídil něco podobného . . .
postavil jsem to na betonové dlaždice 50x50
zajištěné to mám železnými patkami s 50cm dlouhým navařeným roxorem zatlučeným skrz provrtané dlaždice . . .
stavba chatky
Přílohy
patka je upravená rozbruškou . . .
patka je upravená rozbruškou . . .
na tomhle mám postavenou kůlnu, trubka ná cca 2m a roxor asi 50cm
na tomhle mám postavenou kůlnu, trubka ná cca 2m a roxor asi 50cm

Uživatelský avatar
1010
Příspěvky: 208
Registrován: 05 úno 2006, 01:00

#13 Příspěvek od 1010 »

Před asi osmi lety jsem řešil totéž...použili jsme betonové dlaždice 40x40,pod nimi štěrkové lože.Spodek domku přilepen v rozích + střed Mamutem k dlažbě.Dodnes stojí na stejné místě :wink:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

1010 píše:Spodek domku přilepen v rozích + střed Mamutem k dlažbě.
Já bych to přilepil montážní pěnou, to bude nafurt.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#15 Příspěvek od adakar »

Michale, chcel som len poradiť, nebolo nič za tým.

Ale videl som tiež zhodiť celú nadzemnú časť 4x4m chatky, majiteľ ponechal len pivnicu, vedľa urobil v ďalšom takom pôdoryse betónové patky, všetko to premostil dreveným rámom, na ten postupne postavil drevodom 32m2. Šikovné riešenie, to čo je nad pôvodný rozmer, pevne so zemou spojené nemá.
(keďže nejde o moje dielo, foto neskôr vymažem)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“