Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#556 Příspěvek od AdamVarga »

a to polstopé hlavy (od nortronicsu) špecifikujú 60dB presluchy na polstopých stereo hlavách :D.

Ani som si to akotak neuvedoomoval perspektívne nakolko je to dobré až kým ste do toho nezatiahli gramo prenosku

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#557 Příspěvek od Kremik »

Hill píše:Tak nízké frekvence znějí efektně v obrovském prostoru chrámové lodi, ale doma i přes sebelepší zařízení a sebelepší subáč hrají, jako čtyřtakt s dírou ve výfuku, prostě blbě.
Kde jsi na to příšel? Jako jestli myslíš "subáč" s reprem jak z kazeťáku, tak to možná jo, no.
Hill píše:To už je lépe ostře uříznout hloubky pod 45 Hz...
Néééé....

Vždyť ten nejnižší spodek je tak úžasný, jak se o to někdo může dobrovolně ochuzovat? Některé nahrávky jdou tak nízko, že okem vidíš jednotlivé kmity. Ty už teda člověk neslyší, ovšem pohled je to lahodný a působení na některé předměty okolo je taky úžasné. Měl jsem kdysi "tancující kytku", bohužel už zvadla.
Ohledně spodku lze repra rozdělit do tří kategorií. Spodky nehrají - spodky hrají blbě - spodek je skvělý.
A to nemluvím o subu. Neslyšíš ho, že běží však poznáš podle toho co se děje kolem :D

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#558 Příspěvek od AdamVarga »

Kývajúce sa záclony sú srandovný pohlad pri počúvaní PinkFloydov ale akustický dojem z toho musí byť fakt napi.... Všetko je to o tom aký limit má miestnosť a reproduktorová zostava. Ja si osobne myslím že pod 40Hz nemá zmysel sa naháňať so šírkou pásma pokiaľ nemá človek nejaké menšie auditorium alebo akusticky vyvážené štúdio. Ostro by som to neurezal ale nedbal by som na to tak extrémne. Podstatné je aby 50Hz-22kHz bolo plochých ako to len ide. V mojej ideológií..
Naposledy upravil(a) AdamVarga dne 19 kvě 2022, 09:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#559 Příspěvek od Hill »

K té se přikláním i já, protože ani Pink Floyd nemá v nahrávkách frekvence pod 40 Hz. Nižšími kmitočty se pravoúhlá, třeba i přiměřeně zatlumená, místnost do nějakých 120 m³ objemu nedá správně vybudit sebelepšími bednami. A použití subwooferu zase já pokládám za nevhodné, jestli k tomu není možnost celou soupravu pomocí odpovídající měřicí techniky zvukově vyvážit právě pro konkrétní poslechový prostor. A, samozřejmě, i najít případný dolní mezní kmitočet a vhodnou strmost poklesu charakteristiky - tedy vhodnou pro většinu nahrávek.
Ale to jsme jinde, o akustice poslechového prostoru a bednách už běží kolem na internetu mnoho jiných a většinou nic neřešících diskusí, to nemusíme řešit zrovna tady a přidávat další.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#560 Příspěvek od rnbw »

So subwoofermi a malymi miestnostami byva problem, ze basy su najlepsie az o dve miestnosti vedla.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#561 Příspěvek od Crifodo »

Kremik píše:Některé nahrávky jdou tak nízko, že okem vidíš jednotlivé kmity. Ty už teda člověk neslyší, ovšem pohled je to lahodný a působení na některé předměty okolo je taky úžasné.
...
A to nemluvím o subu. Neslyšíš ho, že běží však poznáš podle toho co se děje kolem :D
Z této záliby v efektech pak člověk obyčejně vyroste. I když je fakt, že poslední generace tak nějak dospívají pozdějc a někdy se zdá, že se to ani nepovede.

Akustika v chrámových prostorech za pomoci těch obrovských píšťal cíleně sloužila spolu s dalšími faktory na pocity oveček, do bytových dimenzí se to opravdu přesazuje blbě.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#562 Příspěvek od AdamVarga »

Hill píše:Ale to jsme jinde, o akustice poslechového prostoru a bednách už běží kolem na internetu mnoho jiných a většinou nic neřešících diskusí, to nemusíme řešit zrovna tady a přidávat další.
Už teraz mám pocit že ja som potiahol diskusiu moc mimo originálnej témy a že by som mal radšej založiť novú
rnbw píše:So subwoofermi a malymi miestnostami byva problem, ze basy su najlepsie az o dve miestnosti vedla.
To zrovna v tej susdeovej miestnosti :lol:
Crifodo píše:Z této záliby v efektech pak člověk obyčejně vyroste. I když je fakt, že poslední generace tak nějak dospívají pozdějc a někdy se zdá, že se to ani nepovede.
No ja mám 20 a vidím že mojich spolužiakov zo strednej nič iné nezaujíma len nejaké bum-cink hulákanie popri fľaši tvrdého...
Crifodo píše:Akustika v chrámových prostorech za pomoci těch obrovských píšťal cíleně sloužila spolu s dalšími faktory na pocity oveček, do bytových dimenzí se to opravdu přesazuje blbě.
Kostolné orgány sú nuda. To skôr niečo ako Wannamaker alebo Midmer Losh v atlante alebo ten čo je v disney. Orchestrálne alebo kinoorgány sú najrozsiahlejším nástrojom ako len existuje a to dokáže iné srandy než len Bacha.


Tak teraz ma trocha zaujíma či by niekto nemal výrobné papiere k hlavám ANH200 210 220. Alebo aspoň to že čo to má za rádius čela a pod aký uhlom je hlava skosená a koľko stupňov potrebuje ideálne opásanie...

A keby niekto mal hocijaké informácie o niečom ohľadom B135 tak prosím, moc prosím, chcem to vedieť :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#563 Příspěvek od konosuke »

Taky mě by zajímal osud "československého ReVoXu" Tesla B135
jediná stopa vede k AR 10/1981 tenkrát ještě měl šanci prosadit se
asi vývoj a realizaci zatrhli soudruzi z vyšších míst, vono traktory
a uhelné kombajny byly tak nějak poplatnější své době :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#564 Příspěvek od AdamVarga »

čo sa o ňom vlastne písalo v tom AR?
Naposledy upravil(a) AdamVarga dne 19 kvě 2022, 15:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#565 Příspěvek od konosuke »

Ále, nic takového...pár řádků nepříliš technických údajů a jedna ilu fotka
výtvarného návrhu. Jedinou zvláštnosti tři motory pohonu a cívky Ø265mm.
(až dohledám v archívu ten sešit AR vložím scan)
Přílohy
B135.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#566 Příspěvek od Kremik »

Někdy se dost plete dospívání se stárnutím. Ale to už je opravdu OT, tak to tu nebudu plevelit.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#567 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Na debatu o reprodukci nízkých kmitočtů v místnostech bych navrhoval založit kdyžtak spešl vlákno. Modální reprodukce není až tak jednoduchá a nelze říct, že v místnosti o ploše 4x5m nebudu slyšet nic pod 40Hz.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#568 Příspěvek od sinclair »

Rozumné sladění subwooferu se satelity a hlavně místností byl hlavní důvod, proč měl SubSenior přeladitelný subsonic 24/okt, propust taky 24/okt a navrch k tomu parametrickou korekci - sice s kompromisně pevným Q, ale o to lepším pomocníkem. Navrch k tomu všemu plynulá regulace fáze 0-180°.
Dosti velkou daní za toto všechno, byly tehdy až astronomické náklady na exponenciální quattra s garantovaným souběhem, v ESO ručně skládané a s ručně měřenými drahami.
Tehdy prostě céčková quattra u číňana ani jinde nebyla, nebo v jiném případě ne v těch množstvích, pro nás zpracovatelných.
Ale taková byla situace i s jinými klíčovými komponenty, třeba s výkonovými relé NAis (původně Matsushita).
Chceš bezpečně a spolehlivě odpojovat a bez přechoďáku připojovat zátěž ke 400W konci? Tak jo, ale kup si jich nejmíň stovku, přičemž ceny pro plebejce začínaly až na několika tisícovkách..

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#569 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Vrátim se znovu k mazání současných LH pásů magnetofonem B11x. Byl jsem přes víkend u známýho, který má doma krabici nových pásů RTM LPR35, tak jsem si krom jiných vzal i jednu tuhle. Doma jsem to rovnou založil do B115 a na rychlosti 19 nahrál skladbu Keep Shelly In Athens - Horizon´s Glow tak, aby se špičky skladby pohybovaly těsně za 0dB na indikátorech. Stroj je seřízen pro skratový tok 320nWb/m při 0dB. Pak jsem stáhl regulátory úrovně na nulu a záznam smazal. Při opětovný reprodukci danýho úseku pásku nebylo krom šumu slyšet nic.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#570 Příspěvek od sinclair »

Zdravím všechny příznivce analogového magnetického záznamu.

Rád bych se s Vámi podělil o informaci, ke které jsem přišel celkem náhodou, asi před hodinkou, při návštěvě typu "jdu okolo".

Firma ANTESAT Electronics v Uh. Brodě, ul. Dolní Valy 518, která stále patří Ing. Josefu Kabláskovi, má momentálně skladem poměrně velké množství těch nejpoužívanějších typů magnetofonových hlav, typů ANP935 a ANP939 (úplně celá řada B4 mimo čtyř půlstopých typů, komplet řada B5, dále pak ANP954 do B70 a B90, typy ANP958 a K24-3 do "stroje" B93, dále pak hlavové osazení pro B100, B101 atd.).

Dále pak jsou k mání typy ANP940, ANP937, ANP938 (osazení do B73 a "měkké" hlavy do B116A a B113), hlavně jsem ale viděl na vlastní oči doslova "pytle" typů ANH200, ANH210 a ANH220 do B115, B116 a CM130/CM160.
Hovořil i o nějakých kazetových hlavách a motorcích z Polska a Maďarska, takže nejspíše asi půjde o ND pro strojky řady MK - ať už polské, či maďarské provenience, nebo případně i náš Diamant, Safír, Condor, či ty různé KM310, KM340, KM350, K10 apod.

Neměl by Vás při návštěvě vylekat neskutečný bordel, který v "prodejně" panuje. To ani snad není bordel, to je postup, který možná ani nemá název.
Majitel ale evidentně ví, co kde leží, nebo kde je to zaskládáno a vcelku hbitě to nachází.
Šel jsem okolo a napadlo mě, optat se tam na žárovky E10 12V/0,1A a 24V/0,1A.
Žárovky se sice v přijatelném čase nenašly, ale zato majitel vytáhl velkou bednu hlav :D

Tímto Vám tedy všem dávám na vědomí, kde ještě nějaké hlavy jsou a v poměrně velkém množství. Možná má i nějaké jiné díly, ale na ty jsem se neptal, ani jsem je v té nakupené hrůze neviděl.
Ono je tam snad všecko - když si třeba vzpomenete, že zrovna chcete páreček ARN6604, tak je tam majitel jistě bude mít a je jen na Vás, kolik budete mít trpělivosti, než je najde a jakou pak uhádáte cenu.
Pevné ceny tam neplatí, na ničem nejsou cenovky a tak trochu si tam připadáte, jako na tureckém tržišti :D
Eshop majitel nemá a zásilky neposílá, takže je nutno do Uh. Brodu valit osobně a tipnul bych si, že co nejrychleji.

Toto místo, myslím tím fórum EB, je jediné místo, kam tuto zprávu dávám. Nikam jinam jsem ji nepsal.
Pevná linka do obchodu je +420 572 632 338, mobil majitele p. Kabláska je +420 605 849 923.
Hodně štěstí.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“