Výdrž baterii

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Výdrž baterii

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Pro někoho to může být směšné že se na to ptám když jsem tady tak dlouhou dobu, ale když mám akumulátor 3000 mAh a spotřeba se pohybuje dejme tomu okolo 150 mA tak kolik hodin to vydrží ? díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Jednoduše:
3000 : 150 = 20.
Teoretická výdrž zdroje bude 20 hodin chodu přístroje, v reálu bude záležet na tom, jak rychle spadne napětí už skoro vybitý baterie vlivem zvýšenýho vnitřního odporu pod dolní mezní napětí napájenýho zařízení.... Takže pro jednu baterii to bude 18 hodin a pro jinou třeba jen 10.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Je trochu divné, že se takto ptáš, tak to poněkud rozvedu.
Kapacita baterie je SOUČIN!
Součin proudu (mA) a doby trvání (h) => mAh

Abys dostal z kapacity zpětně neznámý čas(h), musíš součin(mAh) vydělit známou veličinou - proudem(mA).
3000 mAh : 150mA = 20h

Když potřebuješ proud a znáš čas, vydělíš časem.
3000mAh : 20h = 150mA

Důležité je, aby na konci souhlasily jednotky. Nesmí vyjít čas v A nebo proud v hodinách.
Zní to samozřejmě, ale někteří nerozlišují mezi kWh(práce, spotřeba) a kW (výkon), případně o spotřebě píšou jako "kWh za hodinu" a podobně.

Těch 20hodin je opravdu jen odhad. V tvém případě by to mohlo být i víc, protože odebíraný proud je pro článek 3000mAh relativně malý. Velmi záleží na tom, při jakém napětí ukončíš vybíjení. Když budeš článek vybíjet "do mrtě", prodloužíš pochopitelně dobu vybíjení (a tím i zdánlivou "kapacitu"). Jenže nastanou jiné potíže.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#4 Příspěvek od VASEK_W »

A to ještě nevíme, kolik mAh se opravdu nechá z toho neznámého článku odebrat, než mu napětí při udávaném odběru poklesne na povolenou hodnotu, a hlídací-nabíjecí elektronika bude muset přerušit další vybíjení, aby nedošlo k jeho poškození.

Můj střízlivý odhad bude tak kolem 10h při tom neznámém článku z aukra ...

Vašek

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#5 Příspěvek od barnodaj »

Pokud s tím budeš napájet ten wifi kamerový modul přes zvyšovací měnič na 5 V, jak se ptáš v jinem vlákně zde na EB, tak možná i jenom čtyři nebo pět hodin (pokud má ten modul přisvětlení, tak ve tmě bude brát přes 300 mA), tak možná i méně!

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od markoni »

Další postřeh já když to zapnu na ty baterie mám v sérii 2 tak to dává 8 V měnič step Down na 5 V tak to chvíli funguje ale pak to přestane měřeno v zátěži nepatrný úbytek děláme tomu 0.5 V na vstupu měniče na výstupu pořád stejná hodnota 5.1V poznámka každá baterie se nabíjela skoro 5 hodin USB nabíječka k tomu přikoupena díky

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#7 Příspěvek od VASEK_W »

Tak koukám, že jsem byl až hodně velký optimista v mém výše uvedeném příspěvku.

Že by ty chuděrky baterky z aukra byly nějaké "nemocné", nebo nedej bože fejky ...

Chtělo by to nejdříve opravdu zodpovědně změřit jejich kapacitu, ale každou zvlášť. Pak lze dělat kvalifikované závěry.
O měření při vybíjení Lionek a jejich koncovém napětí se zde již několikrát psalo ...

Vašek

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od markoni »

Všechno beru i výhrady kde jsem si pořizoval a potřebuji ještě jednu věc mohu na jejich kontrakty připájet kousky drátku bez jejich poškození ? díky

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Jako jde to, ale tobě to při úrovni tvých dotazů nedoporučuju zkoušet, aby nedošlo k nějaké protikontrakci :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#10 Příspěvek od VASEK_W »

Také to pájení nedoporučuji jak píše "workhard". Lze použít normální pouzdra pro tyto články s již vyvedenými kousky lanek. Jsou ke koupi. Je to lepší řešení, než se tam snažit neumětelsky něco pájet. To nedopadne dobře.
Jinak to připájet jde, já to někdy z donucení okolnostmi také dělám, ale amatérům bez zkušeností to opravdu nedoporučuji!
Ta pájecí akce musí být velmi rychlá, tak max 4-5 sec ohřevu. A samozřejmá je důkladná předpříprava všeho potřebného, aby se to povedlo! Ale to tu nebudu raději rozepisovat ;-)

Vašek

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od markoni »

VASEK_W píše:Také to pájení nedoporučuji jak píše "workhard". Lze použít normální pouzdra pro tyto články s již vyvedenými kousky lanek. Jsou ke koupi.
Vašek
Kde koupit to pouzdro nebo co mám zadat do vyhledávače? nejraději bych na aukru díky

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#12 Příspěvek od Ruprecht »

Jestli ty články jsou 18650 a chceš je z Aukra, zkoušel jsi zadat na Aukru 18650 do jejich vyhledávání? :lol:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od markoni »

Ruprecht píše:Jestli ty články jsou 18650 a chceš je z Aukra, zkoušel jsi zadat na Aukru 18650 do jejich vyhledávání? :lol:
Pouzdra respektive dvoupouzdro na ty baterky !!!!!! nebo ještě přesněji držák pouzdro je chybné označení
asi toto https://www.gme.cz/drzak-baterie-18650-bhc-18650-1a

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#14 Příspěvek od Ruprecht »

Mně Aukro při vyhledání 18650 ukazuje totok:
Přílohy
18650.jpg
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#15 Příspěvek od Ruprecht »

a při seřazení od nejlevnějšího ukazuje totok:
červené šipky a čísla to neukazuje, to jsem udělal já jakože na kolik baterek to je
ale třeba chceš neco iného z inama
Přílohy
18650_.jpg
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“