Vada displeja neúplné čísla.

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

Vada displeja neúplné čísla.

#1 Příspěvek od DELONG »

Zdravím.
Mám na stole prístrojovku z 12ročného skútra Kymco Dink150 a zobrazuje mi neúplné čísla.
Postupne sa znaky z číslic postrácali. Čím je to spôsobené ? Slnkom, teplotou ? Našiel som ešte všetky polepené vývody lepidlom (26 pinov ) z uchytenia skla a dps. Pozri foto . Že by to lepidlo skratovalo vývody ? Na stlačenie displaja to nezareaguje . Všetky vývody zo skla do dps som prespájkoval.
Je to vada displeja alebo jeho drivera ?
Driver je HT46R64 a display má 2x7 hore a 2x6 dole pinov neznámeho pôvodu aj výrobcu. No kúpiť sa to asi nedá. Na dps označenie LEA5-E000(2000) som nameral 5V ale schéma nie je.
Nestretol sa niekto s takou závadou? Čo by sa dalo ešte zmerať ?
Myslím si, že je to asi vada zobrazovača teda displeja.
Vopred ďakujem za nasmerovanie a radu ako ďalej.
Přílohy
Neúplné čísla.jpg
LCD po pár sekundách.jpg
Po zapnutí kľúča.jpg
LCD lepidlo.jpg

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#2 Příspěvek od vasilceral »

zašpiněný kontakty, toaletní papír a lehce přetřít.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Tohleto je displej, kdy jsou na vodivých ploškách nasazeny a zalepeny kontakty s vývodama. Kdyby znal vnitřní zapojení displeje, tak by šlo po jeho opatrné domontáži a odpájení vyzkoušet střídavým cca 5V zdrojem kombinacemi vývodů, co půjde vše zobrazit. Obávám se, že nejrychlejší cesta bude sehnat displej nový a doufat, že to bylo jím.
EDIT: Koukajíc na fotky soudím, že ty vývody nejsou v pořádku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Artaban001 píše: Koukajíc na fotky soudím, že ty vývody nejsou v pořádku.
Máš recht, ty krajní mají měděnku či co to je. Asi tam zateklo. Určitě to má multiplex a tak spousta segmentů nesegmentuje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#5 Příspěvek od DELONG »

Vďaka za odpoveďe. Je to vada displeja ani po vyčistení nesegmentuje :roll: .
Kontakty (pin) zo sklom sú zalepené špeciálnym čírim lepidlom s tvrdosťou skla Osadené piny v plastovom držiaku sú ešte zalepené nejakým lepidlom o ktorom som si myslel že je vodivé. Ale ani vyčistenie nepomohlo. Škoda času bude sa hľadať druhé.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

U českých zobrazovačů dokázalo to "čiré lepidlo s pevností skla" zřejmě vlivem rozdílné teplotní roztažnosti oproti sklu, sklo s vývody i odlomit. Nejprve se udělá prasklina, postupně postupuje dále a nakonec vývody i s páskem skla upadnou. Některé takové exempláře tu mám, v různém stavu velikosti té praskliny. Jedná se o jednosegmentovku DR401, jestli si to dobře pamatuju. U jiného displeje jsem to ještě neviděl. Občas se stává, že přestane vodit propojení mezi skly. Pak to vypadá, že displej ukazuje špatně "bezdůvodně".

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“