Foto tranzistor nebo foto rezistor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od markoni »

Fotočidlo pro LED (nevýhoda: LED paralelně, svit do rozednění)
Přesně takového něco jsem potřeboval přidal jsem ještě jednu LED diodu svit to rozednění v tom spatřuji výhodu akorát nevím jak je to tam zapojeno jestli paralelně nebo sériově !! rozdělávat se mi to nechce foto rezistor mám 28-500 K to jsem asi koupil špatně nebo jde to nějak upravit přidat někde odpor nebo dát jinou hodnotu někde jinde protože ten foto odpor stál 70 Kč díky



edit nemohu tam dát jiný tranzistor bipolární musí to být darlinton ? asi ho doma nemám :oops:

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#32 Příspěvek od jodaps »

IRE5 (ekvivalent LTR-3208 v GM) je fototranzistor, má výhodu volby "foto-odporu" buď v Kohm (propustně) nebo Mohm (závěrně). Tyto IRE5 a BC516 (BC517) se mi v podobných LED-bastlech mnohokrát osvědčily, akorát je tam holt ten úbytek 0,8V na darlingtnu. Dej tam ten IRE (závěrně), má strmé koleno, tedy na přechod světlo-šero to bude reagovat mnohem citlivěji než s lineárním RF.
Jestli jsou ty LED v serii tak by tam měl být měnič, jestli nee tak vychází 10mA/LED (bo píšeš 3V/40mA).
Když dáš obyč. tranz. tak to bude ve dne žrát proud přes mnohem menší bázový dělič a LED nebudou mít takovou "strmost" jako s BC516. Si to v tom Circuts OnLine odsimuluj.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od markoni »

U slona to bych si vše objednal ale součástky bratru za 50 Kč a samotné poštovné za skoro 150 Kč :D díky

Uživatelský avatar
MiloPS3
Příspěvky: 259
Registrován: 07 srp 2010, 02:00

#34 Příspěvek od MiloPS3 »

tme ekonomicke postovne 50kc ...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#35 Příspěvek od Kremik »

Vykuchej nějaký vyřazený časovač do zásuvky (bo vadný NiMh nebo vystřílený kondík). Máš to i s LCD displayem, energetické nároky prakticky žádné (asi jako kdysi digitálky) a můžeš si tam nastavit i několik časů. Když budeš spínat LEDky FETem, bude na něm nepodstatný úbytek a budou ti stačit dva články. Finanční náklady nula, bo i ten FET vytáhneš z vyhozený baterky.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#36 Příspěvek od jodaps »

Ten Darl. se při polovině Un spolehlivě zavře.
VMOS např. BS107 může zůstat pootevřený, obzvlášť při Un=3V.
To už asi bude lepší BC556C, pro Un=3V.
Edit: BC557C

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od markoni »

jodaps píše:IRE5 (ekvivalent LTR-3208 v GM) je fototranzistor, má výhodu volby "foto-odporu" buď v Kohm (propustně) nebo Mohm (závěrně). Tyto IRE5 a BC516 (BC517) se mi v podobných LED-bastlech mnohokrát osvědčily, akorát je tam holt ten úbytek 0,8V na darlingtnu. Dej tam ten IRE (závěrně), má strmé koleno, tedy na přechod světlo-šero to bude reagovat mnohem citlivěji než s lineárním RF.
Jestli jsou ty LED v serii tak by tam měl být měnič, jestli nee tak vychází 10mA/LED (bo píšeš 3V/40mA).
Když dáš obyč. tranz. tak to bude ve dne žrát proud přes mnohem menší bázový dělič a LED nebudou mít takovou "strmost" jako s BC516. Si to v tom Circuts OnLine odsimuluj.
Mohl by být L-53FLT jestli jsem to pochytil s telefonu dobře díky

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#38 Příspěvek od jodaps »

L-53 xxx má dost sufixů (nuancí v parmetrech), nebudu studovat datalisty.
Kup prostě třeba i několik fototr. (do 10kč) v čírém LED pouzdře 5mm jaké seženeš a otestuj.
Přehled máš např. zde www.svetsoucastek.cz - řeba SFH300 (880nm), ty ostatní s vln. délkou 940nm jsou sice pro IR ale jako fotočidlo normálně vyhoví. Hlavně ať je to fototranzistor a ne IR vysílač. S poštovným ti neporadím.
Edit: IR vysílač

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od markoni »

Já jsem si koupil toto a potřeboval bych typ na tranzistor (který by zapínal ten kříž )který bych zapojil místo LEDky díky
Přílohy
senzor.jpg

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od workhard »

Zkus tam napřed místo ledky zapojit rovnou ten kříž, co to udělá.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od markoni »

workhard píše:Zkus tam napřed místo ledky zapojit rovnou ten kříž, co to udělá.
Nebude to fungovat :( jaký tranzistor tam (přesný typ)dát jako spínač ? spínaný proud bude do 10 mA díky

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od markoni »

Já se omlouvám že se tomu vracím ale až teď se dostávám k realizaci toho kříže že to bude svítit až bude tma, a kdosi mi poskytl schéma ale já ho nemůžu najít tady jestli to někdo smazal nebo hledám špatně :? díky

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#43 Příspěvek od lubos1961 »

Pokud máš tu solární lampičku tak vůbec nejjednoduší řešení je pouhé napojení LEDek toho kříže místo původní LEDky v lampičce. Já to tak mám zapojené a funguje to naprosto špičkově. Přes den nabíjí baterii a večer svítí (do vybití baterie), den co den po celý rok.
Přílohy
Solar lampa.png

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od markoni »

Toto co uvádíš by také šlo ale nevím jaké použít LEDky ,protože v původní solární lampičce je jen jedna LED utáhne to čtyři? , ale přesto kdyby někdo věděl kam se podělo to schéma ? :oops: nechce se mi ten kříž kuchat díky

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#45 Příspěvek od lubos1961 »

markoni píše:Toto co uvádíš by také šlo ale nevím jaké použít LEDky
Ale vždyť to jede s originálními LEDkami, nic nemusíš měnit nebo kuchat.
Naposledy upravil(a) lubos1961 dne 11 čer 2022, 22:27, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“