Pulzní zdroj Graupner 12V/10A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Pulzní zdroj Graupner 12V/10A

#1 Příspěvek od Celeron »

Dostal se mi na stůl asi 20 let starej pulzní zdroj pro modelářský nabíječky. Byl v posledním tažení, stačilo z něj odebírat 2-4A a po zahřátí umřel. Někdy po vychladnutí naskočil, jindy mu to trvalo třeba až do druhýho dne, čím vyšší okolní teplota, tím víc blbnul.
Připojil jsem ho přes A a V metr na reostat a začal ho tejrat. Na potvoru se chvíli choval mravně, po ohřátí fénem na vlasy rychle umřel.
Vzhledem ke stáří jsem šel rovnou po elytech. A prdlajs, všechny na deklarovaný kapacitě, 0,22M - 2000M, ESR jak nový.
Tak jsem zdroj začal zkoumat. Je to téměř základní zapojení TOP227YN, (fig8)jen má místo zenerky VR2 TL431 a trimr na mírný změny kolem 12V. Rozdíl je taky na primáru pulzního trafa, není tam transil ale jen dioda FR3073A, Vrrm=1000V, Vrms=700V. A právě tahle potvora byla studená dobrá a teplá šluslá. No to jsem ještě neviděl. 8O
Nenašel jsem nic na 1000V a tak jsem tam vrazil BY399 3A, Vrrm=800V, Vrms=560V. S ní to chodí, dioda se nehřeje, ale co myslíte, přežije tam kvůli těm nižším napětím?
Taky mě docela a mile překvapilo, že TOP227YN je tak dobře udělanej, že přežije totální šlus primárního vinutí pulzáku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

No tohle je zrovna dost blbý místo, kde se nevyplatí šetřit. Ty jehly tam prostě jsou a hoří i kondíky na 1kV, pokud tam jsou.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#3 Příspěvek od gepard »

Viděl bych to na MUR4100 ... parametry/cena/dostupnost
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Co to pánové pošlechtit a přidat k tý BY 399 transila jako to je v datašítu TOP227Y? Dioda BYV 26C má Vrrm jen 600V a transil P6KE200 má Vc 280V.
Našel jsem v zásobách P6KE180, jestli se uvažuje prostej součet, tak bych přes 1000V byl.
Geparde, MURka je jen na třetinovej proud než původní FR307. Když zkoumám plošák, vypadá kolem děr pro diodu malinko zahnědlej. Otázka jestli dioda topila ještě když byla zdravá, nebo až v tom "polostavu".
V AME FR307 mají, ve středu mám cestu kolem a tak vydržím.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Třetinový proud? Je na 4A a je o řád rychlejší. Ten transil je určo výpomoc, viz. ten datasheet.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Máš pravdu. Mám doma pár rychlejch diod 1A/1000V ve skleněný kuličce a tak jsem zmatlal při hledání jejich parametrů hodnoty proti MUR4100. V AME ji naštěstí maj taky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem dopoledne přivezl z AME MUR4100 a zapájel ji do Graupnera. Připojil jsem ho přes měřáky na reostat a jel pomalu proudem nahoru. Na proudu 4,5A se roztočil fofrník a na 8A zdroj po asi minutě umřel a MUR4100 je v hajzlu, profláklá. Pojistka neprdla. To je nějaký divný, na BY399, která je o 200V horší zdroj jel před výměnou na MUR na podobnej proud přes 2 hodiny. Naštěstí jsem koupil i původně osazenou FR307 a tak jsem zátěžování zkusil s ní. 10A bez problému.
Tak buď mi v AME prodali nějakej šajss a nebo ta superrychlost je ve zdroji tohoto typu na závadu.
Máš k tomu Geparde prosím nějaký vysvětlení?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#8 Příspěvek od gepard »

Ahoj,
no tohle bych vůbec nečekal, hlava mi to nebere. MURka je pro velmi rychlé spínání, při oné 1A průchozího proudu má na sobě úbytek lehce pod 1,3V a má obdobné mezní závěrné napětí jako ta FR307. Pak by opravdu mohlo jít o špatně značenou diodu (s nižším závěrným napětím). Nic jiného mě nenapadá. Pak jedině ten celý snubber upravit do normální podoby - viz. obr: Obrázek
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Ale ono to kolem primáru takhle zapojený je, R3, R4, C5 tam je, hodnoty jsem nezkoumal. Ale transil tam není. Dioda je místo FR107(1 A) 3 Ampérovka FR307.
Dnes jsem s tím nabíjel dva gelový Panasoniky 12V 28Ah paralelně proudem 5,5A. Na druhým kanálu nabíječky se nabíjel šestičlánek LiPol proudem 2,5A. Takže nabíječka musela zvyšovat 12V z Graupnera a proudově to bralo kolem 10A. Hodinu bez problému, pak dalších 8 hodin kolem 6A. Drží.
Je možný, že MUR-ka je čínskej šajss a nemá to 1000V. Měřit to nemám čím i kdybych měl další.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:...
Je možný, že MUR-ka je čínskej šajss a nemá to 1000V. Měřit to nemám čím i kdybych měl další.
Tak nějakej hooodně měkkej zdrojík s výstupem 1200-1500V a vnitřním odporem v řádu kolem 1GΩ ubastlíš, aby ti to do zkratu nedalo víc jak dejme tomu 1-2µA proudu - a zapojíš to na diodu v závěru a pak už jen měříš nějakým měřákem s vysokým vnitřním odporem. Já teda takovej kilovoltovej měřák závěrnýho napětí nemám, ale do 500V by se něco našlo ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“