fotovoltaika postupne ci svojpomocne

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#16 Příspěvek od dusan94 »

@milosak
Čo je sloupek?
Ja mám elektrinu novú, aj v dome, aj zo stĺpa k plotu, novy elektromer,…

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#17 Příspěvek od milosak »

Pokud máš nový rozvaděč, tak pouze do něj namontovat další bazmeky viz. připojovací
podmínky distributora. Potom revize 8-)

Myšleno venkovní rozvaděč na hranici pozemku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Ked chces kurit elektrinou, tak jedine tepelne cerpadlo. Samozrejmostou je zatepleny dom.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#19 Příspěvek od samec »

dusan94 píše:@jezevec:
To je hlúposť čo píšeš. Už len cakam, že sa ľudia na teba s fotovoltaikou ohradia!
V prípade ak by to tak bolo, že 4 mesiace z roku vyrobis nulu, tak potom moze plyn zdražieť o 400 percent, elektrina o 200…
Stačí, že je pod mrakom a výkon panelov spadne na 10%. V zime sú dni krátke a slnko je nižšie nad obzorom. Ak je v zime pekný slnečný deň, tak vyrobíš možno 50% toho, čo v lete. Ale koľko je v zime takých dní? Na kúrenie potrebuješ minimálne 5x viac, než na ohrev vody, ak máš super nízkoenergetický dom. Čiže ak z ôsmich panelov máš v lete každý deň teplú vodu, tak na vykurovanie v zime potrebuješ 50x viac panelov. Ak by si ich toľko namontoval, aby si v zime vykúril dom, tak v lete budeš mať 50-násobné prebytky. A to nejakou nabíjačkou k mobilu, svetlom, či vysávačom nevykryješ. Jedine predávať. Ale to už je úplne iná téma, či sa ti oplatí doma spotrebovávať drahú dotovanú solárnu energiu, keď tá tepelno-vodno-atómová je za polovicu. Takže si musíš vybrať, či chceš v lete ušetriť, bývať niekde na samote mimo civilizácie, alebo točiť biznis na dotáciách. Prvé je najefektívnejšie, druhé je nie najlacnejší luxus a tretie nemôže mať doma každý.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

dusan94 píše:@jezevec:
To je hlúposť čo píšeš.
Na to vem jed, že si z FVE v zimě nezatopíš. Z FVE 5KW dostaneš:
11. průměrně 100 kWh za celej měsíc
12. průměrně 55 kWh za celej měsíc
1. průměrně 71 kWh za celej měsíc
2. průměrně 170 kWh za celej měsíc
Není to nic vycucanýho z prstu ale moje statistika za posledních 11 let provozu FVE. To co vyrobí FVE za měsíce 12 - 1 spotřebuje tepelný čerpadlo za jeden až dva dny.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Ked chces kurit elektrinou, tak jedine tepelne cerpadlo. Samozrejmostou je zatepleny dom.
No budeš se divit, ale pokud tepelným čerpadlem budeš topit do radiátorů, tak je to provozně dražší než přímotopná kabelová podlaha. Takže dát tepelný čerpadlo místo původního plynovýho kotle co jel do plecháčů radiátorů téměř žádnou výhodu při součastných cenách nemá.
Nic vycucanýho z prstu, statistika OTE.CZ.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Prave dnes bolo v spravach, ze plyn pojde pocas nasledujucich 4 rokov hore o 76 %, z toho buduci rok hned o 34 %.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Už to máš i na hovínkách , že nemá cenu vyhazovat za cokoliv prachy , když máš tzv. starej barák . Ty nečteš noviny ? Náš největší expert na energie Bartuška oficielně národu podal , že v zimě se smí pálit všechno !! Obé zmíněné je ti v zimě k prdu .
Jinak ampérák ti budiš inspirací . To je opravdový FVbastlíř .

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#24 Příspěvek od Ondra2 »

Je to tak, 10kW pole dává od podzimu do února v poledne takových 400W. Myšleno ve standardní hanácké inverzi, která je tu celou zimu. A vzhledem k tomu, že je světlo tak 8 hodin denně...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#25 Příspěvek od p32 »

Celeron píše: ale pokud tepelným čerpadlem budeš topit do radiátorů, tak je to provozně dražší než přímotopná kabelová podlaha. Takže dát tepelný čerpadlo místo původního plynovýho kotle co jel do plecháčů radiátorů téměř žádnou výhodu při součastných cenách nemá.
Tak s tím plně souhlasím. Je dobré počítat do budoucna s náhradou plynového kotle, protože ti naši exoti nám zajistí plyn, ale třikrát dražší. Elektřina je v tom případě vhodnější, ale používat FVE na tepelné čerpadlo je nesmysl, který může napsat jen někdo, kdo nemá o provozu tepelného čerpadla ani páru. Zrovna tak připojit tepelné čerpadlo na standartní radiátory může jen ten, co je má aspoň o polovinu větší než by měly být normálně. Dodané teplo 45℃ je nemůže normálně vyhřát jako teplo 65℃ dodávané kotlem.
Možná by se hodilo spočítat při nějakých cenách, o kolik bude elektrický kotel na normální elektřinu (dvoutarif na bojler) dražší než plynový kotel na ještě ruský plyn z Německa a to na stejných radiátorech.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#26 Příspěvek od rezis »

Můžete mi někdo dát prosím odkaz kde je, že si to nemůžu namontovat sám? Elektroměrový rozvaděč jsem si před lety měnil sám bez problému.
Jinak jak zde bylo napsáno... FV je fajn, ale s rozumem. Ohřev TUV je pohoda s rychlou návratností. Cokoliv na d to stojí balík peněz a návratnost je dost nevypočitatelná.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#27 Příspěvek od milosak »

Co jsem pochopil doma si můžeš namontovat podle chuti každého soudruha, ale
připojení FVE k distributorovi za účelem prodeje přetoků by měla realizovat firma
s jakou si licencí, potom je v tom ještě namočený vyřízení dotace.

Možná to někdo vysvětlí lépe :D

Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 71
Registrován: 19 črc 2012, 02:00
Bydliště: Brno 62800

#28 Příspěvek od Tommi »

Tady si můžeš přečíst o FV celkem dost:

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/22 ... elektrarny

A tady je přehled všech možných článků o FV:
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika

Sám si budu dělat na chalupě FV. Mám 24 panelů 455Wp, měnič 5,6kW, baterie budu mít 10kW (48V). Jo a bude to ostrovní FV. Budu mít tři stringy po osmi panelech. Jeden na východ, jeden na západ a jeden na jih. To jen kvůli nevhdně (pro FV) postavené chalupě. Umístění v kopcích kousek za Tišnovem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Když to rozdělíš na 3 stringy, kolik budeš mít výstupní napětí ze stringu? Koukals na maximální napětí, který string umí? Vzhledem k závislosti účinnosti měniče je optimální aby napětí z panelů bylo cca 80-95% maxima, co umí každej string.
No a při orientaci A-čkový střechy východ - západ se skoro všude dávají jen dva stringy, ten jižní prý nemá smysl, jen to prodražuje. Koukni, jestli najdeš k panelům, co budeš mít, boční osvitovou úhlovou charakteristiku. Namaluj si to včetně úhlů střechy a panelů a uvidíš sám, jestli jih má smysl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#30 Příspěvek od rezis »

Aktuálně jeden jižní string.
Jih má největší zisk. Jenže má největší výkon v době kdy nejsem doma. Takže mi nahřívá vodu.

Ve výstavbě východ/západ - rovnoměrnější rozložení výroby na celý den a hlavně i v době kdy jsem doma. (s čistým jihem už okolo 17-18 hodiny cucám z baterky a to je špatně)

Je tedy třeba nebýt zaslepený tím co mi firma ukáže, že je to schopno vyrobit. Co mi z toho když to nejsem schopen spotřebovat...
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Poradna“