fotovoltaika postupne ci svojpomocne

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od badoch »

Tak já se přidám. Zrovna dnes nahozeno na střechu 5x 455wp canadian solar a měnič Azo 3500 pro. Zatím v testovacím provozu na varnou konvici a ohřívač s ventilátorem.

Ale otázkka je možná trochu mimo. Budu mít zapojeny dva bojlery dražice. Stávající 80l bude jako druhý a bude do něj natékat voda z nového ohřívaného panely 100l. Tímto zapojením bude natékat do bojleru 2 ohřátá voda fotovoltaikou a pokud by výkon nestačil tak bojler 2 si bude udržovat minimální teplotu tak jak doposud . Ale je nutné dávat k novému bojleru na vstup znovu pojištóvák na vodu? Případně expanzku? Na tom původním samozřéjmě je jak pojištóvák tak expanzka . Tedy zapojení bude bojler 1 na vstupu voda z řádu a výstupu voda ohřátá panely která půjde do vstupu stávajícího bojleru 2 na jehož přívodu je jak pojištóvák tak expanzka. Nějaké argumenty pro a proti tomuto řešení? Podle mne by stačil pojištovací ventil tam kde je nyní. Nějaké argumenty?
Přílohy
panel2.jpg
panel1.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#32 Příspěvek od Celeron »

Součástí přetlakovýho ventilu je jednosměrnej ventil. Je pod tou šestihranou zátkou vedle plastový čepičky.
Pokud ho necháš tam kde je nyní, tak při ohřívání vody Ti půjde voda z FVE bojléru zpět do vodovodního řádu a až to zjistí vodárny, tak se nebudeš stačit divit jakej flastr Ti vysolej. Teoreticky hrozí bez jednosměrnýho ventilu kontaminace veřejnýho vodovodního řádu, třeba legionelou.
Přehoď ho před ten první s ohřevem z FVE a máš pokoj.
Naposledy upravil(a) Celeron dne 28 čer 2022, 19:28, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od jezevec »

Pokud jsou ty dva bojlery spojeny bez ventilu, tak nemusí. Přetlakový ventil mám na bojleru, nikoliv na přívodu.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od badoch »

Celeron píše:Součástí přetlakovýho ventilu je jednosměrnej ventil. Je pod tou šestihranou zátkou vedle plastový čepičky.
Pokud ho necháš tam kde je nyní, tak při ohřívání vody Ti půjde voda z FVE bojléru zpět do vodovodního řádu a až to zjistí vodárny, tak se nebudeš stačit divit jakej flastr Ti vysolej. Teoreticky hrozí bez jednosměrnýho ventilu kontaminace veřejnýho vodovodního řádu, třeba legionelou.
Přehoď ho před ten první s ohřevem z FVE a máš pokoj.
OK o zpětné klapce vím. Jen mne to hned netrklo. Takže pokud bude jen jeden ventil a expanzka na vstupu do prvního tak jestli za ním bude další bojler nebo deset tak se to podle mne bude chovat jako jeden velký. Je to tak?

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#35 Příspěvek od dusan94 »

Keďže plynový kotol ohrieva radiatori a tuv, tak to by som potreboval dva kotly.
Jeden čo bude predohrievat vodu na radiatori a druhý bojler čo bude hriat vodu ako tuv.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

Preco dva?

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#37 Příspěvek od dusan94 »

No :) a čo sa mám sprchovat s vodou, ktorá prúdi v radiatoroch?
Plynový kotol ma vstup studenej vody. Vystup 1 na tuv a vystup 2 na radiatori.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

badoch píše: tak se to podle mne bude chovat jako jeden velký. Je to tak?
Jo. Ale nesmíš mít mezi dvěma žádnej další jednosměrák, protože přetlak z posledního v kaskádě musí mít možnost odejít tím přetlakovým na vstupu kaskády. Takže bacha, jak píše Jezevec, aby tam nebyl ještě v bojléru schovanej další.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od badoch »

Jasně, tlak se šíří všemi směry. Já věděl že se mám zeptat, na tu klapku v PV jsem prostě zapoměl.
Díky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#40 Příspěvek od Celeron »

Jinak funkční pojišťovák a tepelná pojistka v sérii s termostatem je dost podstatná věc. Pokud né, tak jsou mrtvoly.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 71
Registrován: 19 črc 2012, 02:00
Bydliště: Brno 62800

#41 Příspěvek od Tommi »

To Celeron: ty panely budu mít řazené sériově. Měnič umí cca 500V a panely jsou 42,11V (naprázdno cca 46V) takže to bude OK. Jinak ten jih jsem si nevymyslel jen tak. V zimě jde slunce těsně nad protějším kopcem. Takže optimální je dát panely co nejvíce svisle. Bratránek (je o cca 50m níž) má panely na jižní straně a kvůli zimě postavil stožár na kterém má 9 panelů svisle a je soběstačnej. Boční úhlvou charakkterisku v DS neuvádí, ale zkusím pohledat. Panely co budou na východ a západ bude v zimě osvětlovat slunce pod úhlem něco mezi 5 a 10 stupni, takže nic moc. Pro mě ten jih naopak bude dávat velký smysl.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

Tommi píše: kvůli zimě postavil stožár na kterém má 9 panelů svisle a je soběstačnej.
Tak to musí být za větru slušná plachetnice. :lol: To bych měl docela bobky při nějaký vichřici.
Ten východ-západ jsem psal pro blbě orientovaný domy se sedlovou střechou (A-čko) natočenou hřebenem přibližně na jih. Těm nic jinýho nezbejvá.
368V z panelů pro 500V měnič není z hlediska účinnosti měniče zrovna ideál. Já bych dal do stringu o 2 víc.
Pokud máš jehlan co umí všechny tři strany, tak jenom dobře, akorát že se to proti čistýmu jihu dost prodražuje na investici.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#43 Příspěvek od houmr »

Nechal jsem se unést zvednutím ceny elektřiny od 1.7. a nově vodu také ohřívám z FV (6 panelů 450W, 2,2kW topná jednotka). Při doplňování topné spirály do 1000l dražické nádoby NaDo jsem při jejím vypouštění vypínal tepelné čerpadlo. Při zpětném zapínání mne napadlo kouknout, kolik má naběháno pro ohřev TUV a rázem jsem zjistil, že to byla asi nejhorší investice mého života - za 11 let provozu na TUV naběhalo 2691 hodin, takže zaplacení investice 40 tisíc do panelů a spirály vidím minimálně na 20 let.

Takže tvrdím co jsem tu psal někde před mnoha měsíci na začátku - kdo máte TČ, které ohřívá i TUV, fotovoltaika v podobě přímého ohřevu vody nedává ekonomický smysl. A to jsem šel cestou maximální samo-domo s použitím různých skladových zásob a výzisků.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#44 Příspěvek od Celeron »

A to píšeš o TČ integrovaným v bojléru? Jestli jo, tak to je investice zcela na lejno. Znám dva nešťastníky, co si to před cca 8 lety pořídili za tééžký prachy a už to pro schnilou nádobu všechno vyhodili a pokojně se vrátili k nejlevnějším Dražicím s keramickou patronou v rouře.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#45 Příspěvek od houmr »

TČ NIBE samostatně stojící, nádoba Dražice NADO 750/250 (boiler v boileru). TČ se za těch 11 let zaplatilo několikrát (pořizovací cena samostatného TČ 80 tisíc). NaDo tenkrát stála cca 35 tisíc.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“