chyba mikrokontroleru PIC30F4011

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kozejk
Příspěvky: 56
Registrován: 14 pro 2020, 01:00

chyba mikrokontroleru PIC30F4011

#1 Příspěvek od kozejk »

Ahoj

Vzhledem k tomu, že na programování jsem totální analfabet žádám Vás o radu. Mám tady na opravu desku do CNC stroje. Tahle deska ovládá nějaké servomotory v CNC. Problém je, že obvod PIC30F4011 stačí nepatrně nahřát cca 30-40 stupňů a deska naskočí a CNC funguje. Resoldering proveden, je to chyba mikrokontroleru na 100%. Mám tady ještě jednu desku a ta má úplně stejný problém, opět po nahřátí PIC začne fungovat. Novější desky už tento obvod mají nahrazený jiným, tak se domnívám že se jedná asi o nějakou vadu těchto obvodů.
A teď k mé otázce, lze pomocí programátoru PICkiT3 z tohoto obvodu stáhnout program a nahrát ho do nového obvodu?
Jak to je se šifrováním? Ještě jednou se omlouvám, ale fakt tomu moc nerozumím, dokážu si přehrát EPROM a tím to pro mě končí :-)

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

V první řadě zkus vyměnit kondíky a krystal oscilátoru.
PIC bude na 99,9% zamčený, tak ho nezkopíruješ.

Uživatelský avatar
kozejk
Příspěvky: 56
Registrován: 14 pro 2020, 01:00

#3 Příspěvek od kozejk »

diky moc za reakci. Kondíky a krystal bych asi vyloučil, zejména ten krystal. Důvod je ten, že PIC stačí na cca 3 vteřiny nahřát mikropájkou a hned funguje. Snažil jsem se lokalizovat vadnou součástku zmenšováním okruhu nahřátí až jsem skončil u mikropájky. Přes termokameru vidím, že se nic jiného nestačí zahřát, než jen pic. Ale díky zkusím to ještě prověřit.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#4 Příspěvek od teufel »

Po nahřátí může oscilátor ochotněji kmitat. Krystal bych rozhodně jiný vyzkoušel. A kondenzátory u krystalu taky.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

No, nejjistejsi by asi bylo se podivat osciloskopem jestli krystal kmita.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Je mozne, ze pri dotyku sondy sa to rozbehne.

Uživatelský avatar
kozejk
Příspěvky: 56
Registrován: 14 pro 2020, 01:00

#7 Příspěvek od kozejk »

ahoj

posílam fotku desky. Krystal jsem osciloskopem proměřil a kmitá.
Přílohy
IMG_20220706_203929.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Stiahnut program skusit mozes (PIC musi byt funkcny, tzn. v tvojom pripade zohriaty), ale pravdepobne to nepojde, lebo bude PIC zamknuty.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Jeste se mrkni na napajeni (i osciloskopem), jestli se tam nevyskytuji nejake anomalie, neni blizko hranicnich hodnot apod. Taky tam nevidim nikde zadne slusne blokovani napajeciho napeti (ale muze byt na druhe strane desky).

Netusim co to mas za desku a z jakeho je stroje, ale ja se momentalne hraju s dlouho odlozenym projektem YAPSC:10V, coz je levny amatersky prevodnik pro stara analogova serva ktere se daji obcas koupit za babku. Je tam pouzity stejny PIC, muze to byt jen nahoda, ale zkontrolovat muzes jestli to neni tento open source projekt. https://www.cnczone.com/forums/open-sou ... servo.html

Uživatelský avatar
TomZL22
Příspěvky: 17
Registrován: 29 kvě 2022, 02:00
Bydliště: Zlín-východ

#10 Příspěvek od TomZL22 »

Jak je zapojený reset ? Záleží jak je naprogramovaný ale vnější Reset by mohl nějak plavat.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od voitano »

Připlácnout na ten PIC nějaký 2-4W odpor, zapojit na napájení, aby na něm zvednul teplotu :)

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#12 Příspěvek od Mahoney »

Ehh… :D

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Na všech deskách s YAPSC:10V, které jsem na Internetu zatím našel, je použito pouzdro DIL.
Ale i tak by to byl dobrý pokusný materiál pro natrénování zapisování a čtení programu pro DsPIC30F4011 předtím, než se pokusíš vyčíst program z té tvé desky.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#14 Příspěvek od Mahoney »

Na tom není nic moc co trénovat, umí ho i Pickit2 z konzole (pk2cmd), je to poměrně starý typ brouka (a navíc, jestli dobře vidím, má na té desce i ICSP). Buď bude zamčený, nebo bude mít štěstí a bude odemčený, občas se to stává.

Kdysi, když jsem dělal v TV opravně, se občas stalo že někdo donesl televizi Panasonic (ještě CRT) s "mrtvým" procesorem. Při diagnostice se to projevovalo úplně stejně, po zahřátí pouzdra začal fungovat… Byla to po čase už poměrně známá závada, na kterou zabíralo procesor vyndat, prohřát ho pořádně horkovzduchem na 450°C (několik minut, ale byl to DIL, na tento malý by asi stačilo méně) a pak ho postříkat mrazícím sprejem, tzn. udělat mu teplotní šok. Byla to nějaká vnitřní vada pájení nebo nakontaktování, přesně nevím, do hloubky jsme to nikdy nezkoumali, stačilo nám vědět, že tohle funguje.

Je to bez záruky, ale možná by to mohlo fungovat i tady (ale i přesto bych se ho na jeho místě radši nejdřív pokusil vyčíst).

Kdyby měl obsah, není problém to naprogramovat do nového brouka, pokud má tedy do jakého (asi bude problém ho sehnat).

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Ale on píše, že to neumí.
Proto myslím, že by se to měl nejdřív naučit na jiném kusu.
Jinak nebude mít jistotu, jestli je zamčený obvod nebo je to rukama.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“