Omezení proudového nárazu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
XT03
Příspěvky: 3
Registrován: 11 črc 2022, 02:00

Omezení proudového nárazu

#1 Příspěvek od XT03 »

Měl bych dotaz na omezení proudového nárazu. Mám LIFEPO4 baterie (3,2v 60Ah, celkem 16ks), které jsou připojeny na balancér BMS Daly 16S 250A 48V. Na balancér byl připojen elektromotor a dlouho fungoval.
Kolega si celek vypůjčil, místo motoru připojil k celku měnič 48V 4000W a po třetím zapnutí měniče jeho proudový náraz zničil BMSku. Zapojeno bylo vše správně, zátěž na měniči nebyla žádná. Když dáme měnič přímo na baterii, vše funguje, v klidu si odebírá cca 0,6A.

Můj dotaz zní, jak udělat proudové omezení na 48V (resp. 55V co je na bateriích) a aby sneslo trvalý proud okolo 60A.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#2 Příspěvek od samponek »

Je vadný některý článek, když už vyhořel i balancer, žádný omezovač nepomůže.

Uživatelský avatar
XT03
Příspěvky: 3
Registrován: 11 črc 2022, 02:00

#3 Příspěvek od XT03 »

článek určitě vadný není, protože na baterie běžně jezdí elektrobugyna a na voltmetru je téměř pořád 55V.
Balancér snese krátkodobě proud 350A (řádově ms) a podle všeho je u měniče proud krátkodobě vyšší.
Samotný měnič naprázdno, po přiložení startovacích kabelů přímo k baterii, zajiskří jak malá svářečka.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Nakadah »

Tak evidentně potřebuješ softstart, akorát je 60A je fakt dost. A nebo přepínač s odporem (masivním) pro pomalý náběh, protože to nabíjení kondenzátorů uvnitř měniče ti produkuje ty proudové špičky. Viděl jsem takové přepínače jako modifikace pro svářečky. Ale určitě byly na menší proudy.

Uživatelský avatar
XT03
Příspěvky: 3
Registrován: 11 črc 2022, 02:00

#5 Příspěvek od XT03 »

Mě napadla varianta taková, že by se měnič nastartoval přímo z LIFEPO baterie. Časovač by po cca 5sec., až by se ustálily všechny jevy, pomocí SSR relé přepnul mínusu měniče z baterie na balancér.
Aby však na měniči nepokleslo napětí během doby přepnutí SSR, dal bych k němu pro jistotu kondík 10mF, který by zafungoval jako krátkodobý zdroj.
Softstartér na 60A nebude nic jednoduchého.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Toto dělají kapacity na vstupu měniče. Pokud není měnič zatíženy stačí ty kapacity nabít přes odpor a ten pak překlenout. Nic složitého.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“