Výbojka SHC 70W

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Výbojka SHC 70W

#1 Příspěvek od Nakadah »

Pánové dotaz. Našel jsem ve skříni na chalupě pár výbojek Tesla SHC 70W. Klasické malé sodíkovky. Chtěl sem zkusit jak to svítí. Tlumivku 70W mám, zapalovač 70-400W taky, přidal sem kompenzační kond 8uF. Zapálí, svítí, ale po zahřátí jak začne svítit naplno, tak pravidelně sníží trochu jas a začne poblikávat. Pak se zase vrátí k plnému jasu a tak pořád dokola. Přirovnal bych to k tarokování motoru. Vím že poblikávají už staré výbojky, které mají hodně zreagovaný sodík do stěny hořáku. Ale tyhle výbojky vypadají jak nové.

Jen mě to tak zajímá proč to může dělat, ale zatím pro to osvětlení uplatnění nemám. Odběr ze sítě podle wattmetru byl 130-200W, podle toho esi svítila naplno nebo "tarokovala".

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Máš opravdu tlumivku přesně pro tuto verzi výbojky?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Nakadah »

No je to ELT typ VSI 7/22-3T-D-P-A2 pro sodík a halogenid 70W. Nebo se ještě vysokotlaké sodíkovky liší mezi sebou? Takhle 70W svůj vlastní zapalovač nemá, už sem viděl 70W i se zapalovačem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Asi bych zkusil půjčit jinou tlumivku. Ev. někde sehnat datasheet tady k té, jestli je opravdu s SHC kompatibilní.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Nakadah »

Označení použití na tlumivce je HS/SON výbojky a nebo HI/MBI. HS/SON je vysokotlaká sodíkovka. Zkusím další lampu :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

130-200W je na 70W hodně. Proto se přehřívá a plasma v hořáku má nestabilní oblouk. Po zapnutí může být příkon různý ale po 2-3 minutách by se měl stabilizovat na +- jmenovitém. A tlumivka pro HMI určitě nebude kompatibilní se sodíkem. Zapalovač není podstatný, buď zapálí, nebo ne. Po nastartování výbojky je zapalovač stejně vyřazený z provozu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#7 Příspěvek od EL34 »

Vypadají jak nové.....
Jak to takhle hned dokážeš poznat? Pošli fotku třeba napoví. Já to spíše typuji na vadné výbojky. Mám dokonce jednu SHC70W bez sodíku, takže svítí bíle. To může poukazovat na to, že v Holešovicích měli už z výroby % nějakých zmetků a tyhle můžou být třeba jedny z nich.
Mám za to, že tlumivka pro sodík je kompatibilní s halogenidovou. Zkoušel jsem před lety různé kombinace zahraničních výbojek a českých komponent a naopak a nikdy se mi žádný sodík neprojevoval tak, jak se zde popisuje....
Zkusil jsem snad všechny SHC...(70,150,250,400W)
Je pravda, že takto kolísající sodíkovky jsou občas vidět při provozu v lampách VO.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Experimentoval jsem s různými tlumivkami a výbojkami. Pro vysokotlaké sodíkovký byly tlumivky nezaměnitelné s ničím.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#9 Příspěvek od EL34 »

To bylo myšleno tak, že jsem zkusil hodně výbojek různých výrobců. Rtuťové s rtuťovými tlumivkami a sodíkové se sodíkovými. Nemyslím si, že by SHC neměla fungovat s tlumivkou pro SON-T. Tak kritické to nebude..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

To taky nebylo na tebe. Mě zaujalo, že Nakadah píše že zkoušel tlumivku pro sodík a halogenid. Tady mi to nějak nesedí. A druhak, záleží, jak chytrý je jeho wattmetr. Pokud správně vykompenzoval kondíkem jalovinu, proud svítidla může odpovídat příkonu. Ale pokud ne a měřák "počítá" výkon jen z proudu a napětí, pak mohl legálně naměřit 180W pro 70W výbojku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Nakadah »

Tak na tlumivce je napsáno že pro sodíkové i metalhalogenidové lampy. Nevím co víc hledat k té tlumivce. Zapalovač je tada typ pro 70-250W lampy, ZRM 2.5 ES/C. Taky nápis na něm že je pro sodík i metalhalogenid.

Ještě sem tak zkoušel tu jednu lampu co teď mám doma (zbytek na chalupě 200km odsud). Když svítí slaběji a nebo "tarokuje" tak kleštákem měřím proud do výbojky 0,98-1A. Když začne svítit víc tak 1,55-1,6A. Nechal sem to svítit takhle pár minut a pak se výbojka asi přehřála a oblouk zhasnul. Po vychladnutí zase naskočil.

Jinak na zapalovači je nápis "*HS70 4-5kVp only" - tak že by ta SHC70W byla na jiné zapalovací napětí? Něco je blbě prostě :D Wattmetr je takový zásuvkový obyč, jestli se umí poprat s touhle indukční zátěží správně to netuším.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Nakadah »

EL34 píše:Vypadají jak nové.....
Jak to takhle hned dokážeš poznat?
Tipuju jen podle čistého hořáku v okolí elektrod. Viděl jsem už ve svítidlech použité a ty měly začernalé konce. Tyhle mají po celé délce čistou trubici hořáku.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

1,5A pro 70W je hodně. Sodíková výbojka má pracovní napětí kolem 100V.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Nakadah píše:... Nechal sem to svítit takhle pár minut a pak se výbojka asi přehřála a oblouk zhasnul. Po vychladnutí zase naskočil.
...
Přesně tak se chovaly některé sodíkáče, když se trápily s nevhodnou tlumivkou.

Už je to 30 let, co jsme si s tím trochu hráli, tak už si tak úplně nevybavuji veškeré detaily, ale třeba "tlumivky 400W" byly nejméně 3 odlišné druhy - pro RVL, a 2 typy pro sodíky. Zaměnit prakticky nešly.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“