Prodej na Ebay a potvrzeni o vysi prodeju po 1.7.2021

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

Prodej na Ebay a potvrzeni o vysi prodeju po 1.7.2021

#1 Příspěvek od eleferner »

Zdravim vsechny, uz par let na Ebay.co.uk prodavam stare soucastky z byvaleho vychodniho bloku. Vetsinou si je kupuji evropsti bastliri po par kusech, za rok je to v prumeru okolo 3000 Kc. Nedelam to kvuli penezum (posilat ty kramy je dost pracne), ale aby ruzni nadsenci mohli zprovoznit svoje stare milacky z mladi. Nicmene poslednich par let se mi stava, ze u mne kupuji i firmy z Nemecka (asi aby si to dali do nakladu) a zde padla kosa na kamen. Od 1.7.2021 totiz v EU plati zakon, ze online prodejci musi vest a odvadet DPH, pokud v ramci EU prodaji za vice nez 10 tisic EUR rocne:

https://blog.eshop-rychle.cz/dph-zmeny- ... zahranici/

To se pritom tyka i soukromych prodejcu na Ebay. Od Ebay mi prisel dopis, ze maji podezreni, ze jsem se te hranici 10 tisic EUR priblizil (coz je nesmysl) a ze musim upgradovat ze soukromeho na podnikatelsky ucet (business account). Pripojil jsem tedy na Ebay chat podpory, abych zjistil podrobnosti. Tam mi rekli, ze jim prisel bonz z nemeckeho danoveho uradu - nejake nemecke firmy, ktere u mne nakoupily, si na Ebay vygenerovaly fakturu a dali si ji do ucetnictvi, cimz si to urad spojil s mym uctem.

Ebay sice vidi, ze jsem prodal kramy za par korun, ale nemuze s tim nic delat, na zaklade toho nemeckeho bonzu musi jednat. Jedina moznost, jak ten vynuceny prechod na podnikatelsky ucet zvratit, je dodat Ebay potvrzeni od (nemeckeho?) danoveho uradu, ze jsem ten limit neprekrocil a tedy ze DPH odvadet nemusim (VAT tax exemption certificate). Jinak mi ten ucet nejak zablokuji nebo omezi. Neresil jste to nahodou nekdo? Jak je to slozite a drahe? A... je vubec rozumne do toho stourat? Jak mam financnimu uradu dokazat, ze jsem neco NEprodal? Nepotrebuju travit mladi nejakym monstroznim papirovanim, to radsi zavru kram a ty soucastky treba venuji panu Zakovi, ktery vede elektro krouzek v Brne-Luzankach.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#2 Příspěvek od tomasjedno »

eleferner píše:Od Ebay mi prisel dopis, ze maji podezreni, ze jsem se te hranici 10 tisic EUR priblizil (coz je nesmysl) a ze musim upgradovat ze soukromeho na podnikatelsky ucet (business account).
Tos asi špatně pochopil. Od “podezření” k “musíš” je ještě dlouhá cesta.
eleferner píše:dodat Ebay potvrzeni od (nemeckeho?) danoveho uradu, ze jsem ten limit neprekrocil
Nesmysl. Berňák ti dá max. potvrzení, že jsi/nejsi registrován jako plátce DPH a jestli něco na daních dlužíš.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od eleferner »

Schvalne jsem se zeptal jedne zname, ktera se zivi delanim ucetnictvi pro male ceske firmy, ale o tomto taky jeste neslysela, resp. zadny z jejich zakazniku to jeste nemusel resit. Nicmene mysli si, ze je to obdoba pravidel, ktere nektere staty EU zavedly uz driv - pri preshranicnim prodeji koncovym zakaznikum se normalne plati DPH ve zdrojove zemi. Ale nektere staty na tom tratily a vydupaly si pravidla, aby to prodejce (firma) musel evidovat a nad urcity objem naopak DPH odvadet v cilove zemi. Pry u Slovenska ten limit byl 370 tis. Kc. Moc moudry z toho nejsem...

Nize prikladam ten mail z Ebay aby pripadne tento thread nasli i jini uzivatele. V mailu byl odkaz pro poskytnuti potrebnych dokumentu. Mimo jine tam je i policko "potvrzuji, ze moje firma toho v ramci EU proda za mene 10 tisic EUR rocne." Podle ucetni to ma vahu jako u nas cestne prohlaseni, akorat v mem pripade je to nepresne, protoze ja zadnou firmu nemam. No, proste jsem to policko zatrhnul, odeslal a uvidim, co se stane.

Pokud to nepomuze, tak podle ucetni by nebylo takticke se na to FU ptat, snazit se z nich vytahnout nejaky papir (navic v anglictine) a zbytecne tim na sebe pritahovat pozornost. At tu cesticku proslape nekdo jiny, kdo toho proda podstatne vice. Vypada to, ze zatim se toto omezeni tyka jen Nemecka, asi chteji byt papezstejsi, nez papez. Sice toho do Nemecka prodavam asi nejvic, ale pokud to neklapne, tak holt budou mit nemcouri smulu.

---------------------------------------------

due to a change in VAT law, as of 1 July 2021 a new annual threshold for intra-EU cross-border sales of 10,000 Euro applies. In the light of these changes and to fulfill our obligations according to German VAT law, we have reviewed your eBay account.

Based on the nature of your trading activities and your sales to Germany, we assume that you are trading as a business seller . Sellers that are considered to trade as a business according to applicable VAT laws must identify as such due to legal reasons. Therefore, we ask you to upgrade your account to business within the next 4 weeks.

Learn more about how to upgrade your eBay account to a business account.

Please note that not upgrading your eBay account to a business account will result in a restriction of your selling activities to Germany.
In addition, please note that you are liable for VAT in the EU countries you ship to if you fulfill the following criteria:

-if you sell goods to private individuals,
-your business is established in the EU,
-you ship these goods from an EU country and
-your total cross-border sales across all sales channels within the EU exceeds 10,000 Euro per year.

So, once you have upgraded your account to a business account, we will need your help in order to comply with the VAT rules and you will need to provide one of the following:

-your valid German VAT identification number (VAT ID) or
-your valid VAT ID from another EU member state and, if applicable, the confirmation that you are declaring and paying VAT via One-Stop-Shop (OSS) or
-your confirmation that your total cross-border-sales within the EU across all your sales channels are below 10.000 Euro per calendar year:

[ZDE BYL ODKAZ]

If you are in doubt whether you are considered to be a business under applicable VAT laws or for any further questions on your tax obligations, we highly recommend you contact a tax advisor to discuss the next steps.

We appreciate your cooperation.

Regards,

eBay Customer Service
Přílohy
Ebay objem EU prodeju.png

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

eleferner píše:Od Ebay mi prisel dopis, ze maji podezreni, ze jsem se te hranici 10 tisic EUR priblizil (coz je nesmysl) a ze musim upgradovat ze soukromeho na podnikatelsky ucet (business account).
Tos to špatně pochopil. Ze tvých aktivit na eBay došli k názoru, že se nejedná o soukromý prodej, ale o obchodní činnost, a proto tě požádali o přechod na “business account” (s tím, že o tom, jestli se jedná o obchodní nebo neobchodní činnost, se máš poradit se svým daňovým poradcem). A že když to neuděláš, tak tě mohou trochu omezit.
Tím, žes jim potvrdil, že tvoje firma utrží za přeshraniční prodej <10k€, jsi jim de facto potvrdil, že se jedná o business, takže teď už budou ten upgrade accountu na business account vyžadovat natvrdo.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od eleferner »

Jo, to je mozny. Pokud se to potvrdi, tak dam sem vedet, aby tu stejnou "chybu" neudelali jini. Pak to bud pres Ebay podporu zkusim zvratit nebo jednoduse zavru kram, alespon se nebudu muset dal drbat s tim balenim a rozesilanim. Rozhodujici bude, jestli ted Ebay bude chtit identifikacni udaje moji (neexistujici) firmy nebo jestli ten prechod na business ucet je jen pravni klicka, aby se nemcouri nazrali a koza zustala cela.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od eleferner »

Tyden jsem cekal, co se bude dit, ale ono se nestalo nic. Tak jsem znovu sel na Ebay chat podpory a zjistil jsem dalsi detaily:

1. Pokud zustanu na osobnim uctu, tak automaticky zastavi moje prodeje do Nemecka. V praxi to bude znamenat, ze moje polozky nebudou videt na nemecke mutaci Ebay, tedy ebay.de. Zapomnel jsem se zeptat, co se stane, pokud Nemcouri neco koupi na ebay.co.uk nebo ebay.com (vsechny jsou interne propojene), ale to se necham prekvapit.

2. Co se tyka toho prechodu na business, tak v zakladu to skutecne funguje tak, jak odhadnul Tomasjedno. Pokud neco vyplnim na te strance "Confirmation regarding your intra-EU cross-border sales", tak se ucet automaticky prepne na business.

3. K tomu prepnuti nedojde hned, ale az po uplynuti te 4-tydenni lhuty, kterou zminuji v uvodnim e-mailu.

4. Nastaveni na te strance je mozne menit, i kdyz nektera pole potom vypadaji vysednuta. Rozhodujici je, co tam je v okamziku uplynuti tech 4 tydnu.

5. Pokud zustanu na osobnim uctu, tak to omezeni prodeju do Nemecka je mozne zvratit tim, ze jim poskytnu "VAT tax exemption certificate", ktery jsem zminoval drive. Jenze musi byt od anglickeho danoveho uradu (HMRC), nic jineho Ebay.co.uk neakceptuje (v predchozim chatu mi borec tvrdil, ze ho mam ziskat z Nemecka nebo CR). Ptal jsem se jich, jak moc realne je ho v HMRC ziskat, ale pry to neni problem. Dokonce mi dali i link s praktickymi (?) informacemi:

https://www.gov.uk/guidance/vat-exempti ... -exemption

6. Taky jsem se natvrdo zeptal, co se stane, pokud se na to HMRC potvrzeni vyprdnu. Navenek pry nic (jen omezi ty prodeje do Nemecka), ale v jejich systemu budu mit "cerny puntik". Cituji anglickou korporatstinu: "it would be best to comply to the requirement to ensure that your account remains in good standing."

Takze... vlastne je to v pohode. Na strance "Confirmation regarding your intra-EU cross-border sales" jsem zrusil to prohlaseni o prodejich do 10 tisic EUR, takze by mi mel zustat osobni ucet. Ziskat ten papir od HMRC ani nehodlam zkouset, i kdyz coby obcan CR mi asi nehrozi riziko, ze bych tim na sebe privolal kontrolu nebo jine problemy. Akorat od konce cervence holt Nemcouri neuvidi moje polozky.

Otazkou je, jak dlouho ta "pohoda" potrva. Evropa je na hunte, takze se da cekat, ze i dalsi staty EU zavedou podobne prisne danove zakony, aby mohly z ovci vymacknout posledni petnik. :?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“