K: Regulační oddělovací transformátor

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#16 Příspěvek od kokun »

Sendyx píše:Dederoni (RFT) vyráběli LTS006, není to náhodou zároveň izolační trafo? LSS010 a 020 jsou jenom autotrafa, pokud se nepletu.
Jj - jenže na rozdíl od toho oddělovacího a zároveň regulačního trafa Grundig (anebo toho petulova) jsou v těch DDR trafa dvě - regulační autotrafo + odděl. trafo.
Pohled do podobného-slabšího Trennstelltrafa LTS 002:

Obrázek
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

To je ono!
Ještě za toho předchozího bolševika, jsem se pokoušel tohle nejmenší ESS-ko sehnat, je to myslím ESS102, nepovedlo se. Nejmenší k sehnání asi v r. 1984 bylo ESS110, desetiampérová kráva, dost problematicky provedená.

Místní odbordelníci přes silnoprd by mohli vysvětlit, jak to, že v tehdejší době, doslova sešněrované přísnými normami a přísnými předpisy, nemá z principu funkce oddělovací trafo, na výstupu zemnicí kolík!

V jiným vlákně bylo totiž tvrzeno, že i když si dáte do izolační kastle oddělovací trafo 230/230V, zkoušené na 4kV jako bezpečnostně-oddělovací, které má vinutí oddělený i prostorově - tak jeho výstup zemnicí kolík mít musí! Proč?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#18 Příspěvek od Achab »

Při náhodném spojení jednoho z pracovních vodičů s uzemněnou neživou částí chráněného zařízení by vzniklo napětí proti zemi. Tedy degradace ochranného opatření, jako by tam trafo nebylo.

Ochranné oddělovací trafo pro jeden spotřebič nesmí mít kolík připojen, někdy se vůbec neosazuje.

Ochranné trafo, případně rozvod s více zásuvkami nesmí mít kolíky spojené s ochranným vodičem PE, ale musí být vzájemně propojené - slouží jako ochrana pospojováním (u spotřebičů třídy I).

Jiná situace je v rozvodech sítí IT - neživé části jsou vždy uzemněny (společně, skupinově nebo samostatně).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

sinclair píše: Ještě za toho předchozího bolševika, jsem se pokoušel tohle nejmenší ESS-ko sehnat, je to myslím ESS102, nepovedlo se. ...
Já jsem sehnal (když jsem začal se servisováním, jako OSVČ) reg., oddělovací trafo přes nějakou inzerci. Byl to výrobek Te Pardubice - vyrobený pro jejich výr. potřeby. Má to i jejich štítek - bylo jich vyrobeno asi jen pár ks.

Kdybych tušil, že sháníš ESS102, tak jsem ti ho mohl poskytnout. Měl jsem ho nachystáno (i s oddělovákem 220/220V-300W - Svit Gottwaldov), že si ho vyrobím.
Když se naskytla ta možnost koupě, tak už k tomu nedošlo. A je to tak cca 5let, co jsem obojí přenechal jimirkovi - stavil se u mně pro ně, když se vracel z Vídně do Ostravy.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#20 Příspěvek od mi-ro »

Mě spíše zajímá ten sběrač sekundáru. To je nějaký uhlík? Nebo rolna, co jezdí po závitech? A nespojí někdy jeden závit nakrátko, když zastaví v mezeře?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Spojí. Kdyby nespojil, výstupní napětí by padalo k nule.
Ale sběrač(uhlík) má tak velký odpor, že závitový proud je bezpečně malý.

Uživatelský avatar
vw181
Příspěvky: 70
Registrován: 01 úno 2006, 01:00

#22 Příspěvek od vw181 »


Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#23 Příspěvek od fredis »

Magor nebo 🤐? :wink: :roll:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#24 Příspěvek od ferdislav »

Připojím se do existujícího tématu..

Sehnal jsem tento oddělovací regulační transformátor v původním stavu
https://aukro.cz/oddelovaci-a-regulacni ... 6963558734
Od výroby má kolík spojený s PE, takže kolíky odpojím, když ho chci použít jako oddělovací, že?

Měl tenhle přístroj nějaké speciální určení že je to tak zapojeno?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Ferdislave, obávám se, že to tvoje "tohle" je jenom regltrafo, bez galvanickýho oddělení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#26 Příspěvek od ferdislav »

Fakt je oddělovací, má samostatně primár a sekundár, i jsem si to procinknul a proměřil, sám jsem to zjistil až při rozborce a čištění

tu je popis v němčině
https://www.ostron.de/Energieversorgung ... 280-6.html
Naposledy upravil(a) ferdislav dne 29 črc 2022, 15:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#27 Příspěvek od Nagant »

Tady je k tomu článek:
https://www.elektropraktiker.de/ep-2000 ... d6e9d6ac19

Pokud jsem pochopil, tak nechat PE přívodního vodiče připojené jen na kryt zařízení a předřadit proudový chránič. A výstupní zásuvku doporučují používat jen jednu. A výstup jistit vhodnou pojistkou.
Je to tak?
Naposledy upravil(a) Nagant dne 29 črc 2022, 15:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Achab »

Podle tehdy platné normy TGL jde o "izolační transformátor," zařízení jako celek odpovídá třídě I. Současným požadavkům na ochranné oddělení nevyhovuje. Schéma na obrázku: a) - původní zapojení, b) - návrh úpravy.
Přílohy
TST280_6.jpg

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#29 Příspěvek od ferdislav »

Tak to by odpovídalo jak to chci, mě stačí jedna zásuvka a PE v zásuvce se od kastle odpojí
Pojistka sekundáru je instalovaná na panelu přístroje od výroby, primár ji nemá..

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#30 Příspěvek od Achab »

Jak zmiňuje článek na odkazu, ani úprava nezaručuje splnění všech současných požadavků. Správně by se měly ověřit další vlastnosti, jako konstruční uspořádání, izolační vzdálenosti, test 4 kV apod.
Pro osobní potřebu bych tam klidně nechal zásuvky obě, v tom případě ochranné kolíky vzájemně propojeny, izolovaně od PE.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“