Jak bojujete s inflací?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

Jak bojujete s inflací?

#1 Příspěvek od josef_novak »

!!! NECHCI V TOMHLE VLÁKNĚ IDEOLOGII NEBO POLITIKU NEBO RUSKÉHO IDIOTA !!!

Spořící účty a jejich procenta jsou zoufalé. Má smysl mít v české nebo zahraniční bance účet v cizí měně, např. USD? Kryptoměnám nevěřím. Jde mi asi o 600 tisíc Kč a za to nic nemovitého nepořídím.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

No a to je ti na 5% na spořícím účtu jako málo? Tak to investuj a pak to najednou zmizí všechno.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#3 Příspěvek od DukeNuke »

Na složení zálohy na hypotéku ti to stačí. Udělal jsem to stejně, ještě mám hypotéku pod 5%, teď jen doufám, že nemovitosti dolů nepůjdou.
BTW 5% je fakt málo. Stačí se jen podívat, co bys koupil za stejné peníze před rokem a co dnes.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od nekmil »

No ano 5% je málo, ale nedávno to bylo max. 1%. Z 600k ti vyjde čistý měsíční úrok kolem 2300,-. Mám jakési podílové fondy, např. Top Stocks jsem teď asi +25% ale tohle bych nikomu nedoporučoval :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

DukeNuke píše:BTW 5% je fakt málo. Stačí se jen podívat, co bys koupil za stejné peníze před rokem a co dnes.
To máš dost špatný pohled. Stačí se mrknout, kolik by bylo procent před rokem. Nula, nula, hovno? A když se dívám, co jsem kupoval před rokem atd., tak je mi jasné, že to budu kupovat zase až za 6-10 let. Mimochodem 5% ze 600 tKč ti za rok dá 25500 Kč čistého po odečtení daně z příjmu. Takže mít po roce jen 600 tKč nebo 625,5 tKč, tak to je už rozdíl. A to naprosto bez jakéhokoliv závazku a s možností to přerušit kdykoliv.
Než to vrážet do hypotéky, tak to mám rovnou v nemovitostech. :wink:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#6 Příspěvek od ZVUK2000 »

DukeNuke píše: BTW 5% je fakt málo. Stačí se jen podívat, co bys koupil za stejné peníze před rokem a co dnes.
Bohužel úroky v bankách se neřídí inflací, ale úrokovou sazbou ČNB. A jsou vždy o něco nižší než u ČNB.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#7 Příspěvek od milosak »

My provádíme velkou rekonstrukci domu, přesně zvenku zateplení, čerpadlo, rekonstrukci
dílny a novou garáž, nic lepšího jsem nevymyslel :?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Tohle ted neni zas az tak skvely napad. Momentalne jsou ceny stavebnich materialu na vrcholu. Zcasti je to dano cenami energii, ale z vetsi casti zvysenim marzi z duvodu zvysene poptavky. Ocekavam ze to pujde (nekde uz jde) dost dolu, po zdrazeni hypotek. Taky jsme ceny nastrelili. Pokud nestiham vyrabet, nenasel jsem duvod proc ne. Radeji zdrazim a vydelam vic, nez se neustale s nekym handrkovat at ho posunu v poradniku a stejne mne nakonec pomluvi ze dodavam pozde.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#9 Příspěvek od DukeNuke »

p32 píše:
DukeNuke píše:BTW 5% je fakt málo. Stačí se jen podívat, co bys koupil za stejné peníze před rokem a co dnes.
To máš dost špatný pohled. Stačí se mrknout, kolik by bylo procent před rokem. Nula, nula, hovno? A když se dívám, co jsem kupoval před rokem atd., tak je mi jasné, že to budu kupovat zase až za 6-10 let. Mimochodem 5% ze 600 tKč ti za rok dá 25500 Kč čistého po odečtení daně z příjmu. Takže mít po roce jen 600 tKč nebo 625,5 tKč, tak to je už rozdíl. A to naprosto bez jakéhokoliv závazku a s možností to přerušit kdykoliv.
Než to vrážet do hypotéky, tak to mám rovnou v nemovitostech. :wink:
Pohled je úplně jednoduchý. Když si teď koupím za 600tKč plnou cisternu piva, tak za rok už si za 625tKč plnou cisternu nekoupím. Jestliže jsem si loni koupil plzeň v akci za necelých 23,-, tak letos v akci za 28,-. Tedy 5% = nula nula howno. Mít dluh je při inflaci nejlepší investice - samozřejmě, pokud stíháš splácet. největší žrout peněz neberu věc, jako je lednička, či pračka, kterou koupíš jednou za 10 let. Ale věci, bez kterých se neobejdeš, tedy jídlo, energie, voda, nájem.
Naposledy upravil(a) DukeNuke dne 07 srp 2022, 18:20, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

Investuju do soběstačosti. Hlavně potraviny, voda, energie. S penězma jako takovejma, nedělám nic. Vlastně dělám. Nenechávám je v bance.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#11 Příspěvek od josef_novak »

Na spořících účtech už něco mám, ale většinou jsou omezené limitem např. 200 tis. Kč, takže je řešením více bank, ale takhle to asi dělá každý.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Pak ale ty peníze chyběj v oběhu a tisknou se další. Výsledek je inflace :lol:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

Sandal píše:Pak ale ty peníze chyběj v oběhu a tisknou se další. Výsledek je inflace :lol:
Tak tomu nevěř, banky je hned půjčí těm co je utratí. Kolik asi myslíš že banka disponuje hotovostí?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#14 Příspěvek od Ruprecht »

Sandal píše:Pak ale ty peníze chyběj v oběhu a tisknou se další. Výsledek je inflace :lol:
Banky mají kapitálovou přiměřenost cca 10% (požadavek ČNB je min. 8%).
Dáš do banky 1mio na 5% p.a., banka na základě tvých peněz může půjčit desetinásobek (10mio) klidně jen na stejných 5%. Ty vyděláš 50t p.a., banka vydělá 500t p.a., prostě dobrý kšeft. Banky vyrábějí peníze, tam se ptej po inflaci :wink:
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

Ja s infláciou nebojujem. Až peniaze nebudú, tak nebudú. Umrieť sa dá aj bez nich, a nakoniec to čaká každého.

Neskúsil niekto zlato? To má hodnotu stále.

Kupovať nehnuteľnosti iba ako investíciu je nehumánne. Kopa ľudí nemá kde bývať, a pritom polovica nehnuteľností je prázdnych. Takto sa iba navyšuje cena ako to ide od majiteľa k majiteľovi, a odserie si to nakoniec ten čo potrebuje naozaj bývať.
Až začne tá skutočná kríza a všetci si budú chcieť vybrať svoje peniaze uložené v nehnuteľnostiach, zistia že niet toho čo by takú premrštenú sumu zaplatil. Navyše keď budú predávať všetci a nikto nebude kupovať.... Príklad Petržalka: pred takými 30 rokmi tu bolo vraj 200k obyvateľov, a neskôr 300k. Teraz je ich tu vraj 140k. Kde sa podeli, keď sa tu toho dosť postavilo, zahustilo, a nič nezbúralo? A ešte sa dostavávajú celé ďalšie štvrte? Zrejme je polovica bytov prázdna, iba ako investícia. (v tých novostavbách sú byty ako úplatky starostovi a tak... samozrejme si ho poctivo kúpil za 1 euro)

Ako to že máte v CZ 5% úroky? 8O U nás je nula.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“