Čina - ali - banggood - nakup na firmu.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

Čina - ali - banggood - nakup na firmu.

#1 Příspěvek od Le_Ze »

Zdar.
Už delší dobu se dá u každého nákupu stáhnout faktura.
Jde to dat do účetnictví, když chceme zboží koupit na firmu?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Kupujeme z eBay aj AliExpressu (niektore veci sa inde zohnat nedaju) na firmu a uctovnicky to vzdy nejako vyriesia aj bez faktury.

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#3 Příspěvek od Le_Ze »

Tak to je jasne, každa firma ma ulite bokem nějake penize.
Nebo někdo si u nás něco koupí na tu firmu, má to bez DPH a firma má fakturu na určitou častku.
Ale zajimá mně zda to jde legalně.
Třeba zda proleze učetnictvím faktura psana na majitele firmy.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Platbu do Ciny v banke vidiet (cez kartu), takze sa to musi riesit jedine legalne. Ako to riesia, to neviem. Faktury zo zahranicia sa im v minulosti casto nepacili (chybali tam nejake nalezitosti), ale uz si zvykli. Faktura sa asi v pripade potreby da upravit.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

Kupuju na Alibabě na firmu několikrát ročně a účetní s tím problém nemá.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Jak to zauctovat ti nema vyznam vysvetlovat, protoze to stejne delat nebudes. Ale neni s tim zadny velky problem, pores to s vasi ucetni.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Ale on nechce radit se zaúčtováním. Chce jen vědět, jestli to jde dát do účetnictví firmy. Vem si už ty prášky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Taky by mě to zajímalo. Předpokládám, že stačí prostě doklad o platbě a DPH se řeší jako nákup od neplátce ne?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Obecne nic poradit nejde, protoze zpusobu jak to zauctovat je pomerna hodne a zalezi na okolnostech. Jsi platce DPH? Bylo zbozi dovezeno v rezimu IOSS? Mas JCD? Jsi identifikovana osoba? Jaka byla cena zbozi? a milion dalsich veci.

Ale jinak s tim neni zadny problem, zauctova se to na zaklade dokladu od prodejce jako vsechno ostatni. Zmatek v tom dela DPH a milion vselijakych vyjimek a mistnich uprav ktere obsahuje a ktere vuci sobe obcas koliduji. Je to opravdu prace pro ucetni.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

No tak z toho, co jsi napsal, jsem rozuměl akorát tomu plátci DPH, to jsem. Zbytek netuším, o co jde. :) Ve čtvrtek mám schůzku se svou "účetní", tak se jí rovnou zeptám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Ja ti to rikal :-)
Tech variant je tolik, ze je opravdu lepsi nechat to na ucetni. Platis ji za to, tak at si lame hlavu ona. Nebudes prvni kdo to po ni chce a ona bude vedet co a jak, kdyz ji reknes konkretni pripad. Je rozdil jestli uctujes relatko za dvacku z ebay, nebo paletu soucastek z ktere s koupil od cinskeho vyrobce pres alibabu.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#12 Příspěvek od scorpions-cz »

Hlavně pokud nakupuješ jako plátce na firmu, měl bys mít vyřízený EORI.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#13 Příspěvek od JirkaZ »

EORI musí mít i pokud je jako firma (živnostník) neplátce DPH a stává se tzv. identifikovanou osobou k DPH (nikoliv plátcem).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Od kdy to platí, že neplátce DPH při prodeji zboží do "zahraničí v EU" soukromé osobě bez IČ musí zaplatit státu 21%?

Já nikam nic neposílám, ale nestačím se divit. Co je to za zahraničí, když je to EU.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

ZdenekHQ píše:Od kdy to platí, že neplátce DPH při prodeji zboží do "zahraničí v EU" soukromé osobě bez IČ musí zaplatit státu 21%?

Já nikam nic neposílám, ale nestačím se divit. Co je to za zahraničí, když je to EU.
Kde jsi na to prisel?
Pokud jsi neplatce, prodavas neplatcum a DPH neuctujes.
Od 1.7.2021 se vyvoz do EU nazyva "prodej zbozi/sluzeb na dalku"
Musis sledovat limit 10.000EUR pro vsechny zeme EU dohromady, pokud ho prekrocis, musis se registrovat v zemich kde prodavas k DPH nebo se registrovat do OSS coz je jednodussi. Pak budes jejich mistni DPH pri prodeji na dalku odvadet jak pises. U nas muzes byt nadale neplatcem DPH.

Osobne jsem davno platcem, takze tohle sleduju opravdu jen povrchne, ale melo by to byt zhruba jak pisu.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“