Napětová špička

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Napětová špička

#1 Příspěvek od Superpavel »

Ahoj. Mám postaveno několik napájecích zdrojů. Říditelných s obvodem LM317T dále s operačním zesilovačem 741 + výkonový tranzistor. Max napětí na výstupu mám nastaveno obvodem zpětné vazby. Dále mám zdroje pevných napětí s obvody 78xx. Všechny mají jednu vadu. I když mám na výstupu nastavené nějaké napětí tak při vypnutí zdroje hlavním vypínačem se na výstupu objeví krátká napětová špička. Zjistil jsem to pohledem na voltmetr když při vypnutí sebou ručka cukla. Tak mě napadlo přes diodu KY130/150 připojit na výstup kondenzátor 100uF. Ke kondíku jsem připojil multimetr přepnutý na rozsah 200V. Na výstupu zdroje jsem nastavil 12V. Za diodou na kondíku bylo 11.7V. Potom jsem zdroj vypnul hlavním vypínačem. Napětí na kondíku vyskočilo na 18V. Protože má každý zdroj jiný stabilizátor ale stejný usměrnovač napadlo mě hledat chybu tam. Na stole jsem si provizorně zapojil trafo + gretz + kondík 2200uF. A tu špičku jsem tam zjistil. Takže to dělá trafo. No jo ale jak se tý špičky u primáru trafa zbavit ? U stejnosměrně napájené cívky relé se to dělá závěrně připojenou diodou. Ale jak to udělat u trafa ?

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

A s jiným trafem jsi to zkoušel? Co to je za trafo? Jaký je napětí na filtračních kondech? Zkusil jsi stejně naměřit špičku na nich?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Neni to spis nejaky problem s tim ruckovym merakem? Podivej se na to osciloskopem.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Superpavel »

Zkoušel jsem trafa s jádry EI a C 220/24V. Trafo EI má 50VA a trafo s jádrem C má 75VA. Napětí na kondíku za gretzem naprázdno je 35.8V a 36.2V

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#5 Příspěvek od ransom »

Takhle: I kdyby se na sekundáru objevila krátká špička od vypnutí, měly by ji sežrat filtrační kondenzátory. To za prvé.
A za druhé, i když se ta špička nějak projeví na filtračních kondenzátorech, každý z těch zmíněných zdrojů by ji měl odignorovat. Pokud ho to neodpráskne. To znamená, že chyba bude někde mimo trafo. Ve vedení zemí třeba. Nebo se některý z těch zdrojů rozkmitá vlivem zarušení. Bez zvevrubné prohlídky celého aparátu ti ale asi nikdo nic nevyvěští.
Opravdu ti to všecky ty stabilizátory dělají stejně, když jsou každý jiný?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Ak vypneš trafo v okamihu, keď je nabudené, tak sa energia magnetického toku z trafa presunie jediným možným smerom cez usmerňovač do filtračného kondenzátora. Ak vieš, aká veľká energia je v trafe, tak z kapacity filtračného kondenzátora spočítaš navýšenie napätia. Alebo naopak, zmeraj prepätie na filtračnom kondenzátore a z toho zpočítaš energiu a potom trebárs o koľko musíš navýšiť kapacitu, aby prepätie nepresiahlo max. vstupné napätie stabilizátora. Inak, ak ti výstupné napätie závisí od vstupného, tak máš v obvodovom riešení fundamentálnu chybu.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#7 Příspěvek od Olchor »

Trochu se mi nezdá, že by zato mohlo trafo. Ale běžně se řeší problém přepětí na vstupu tr. pomocí paralelního varistoru.
Je to sice především ochrana proti přepětím v síti, ale mělo by to fungovat i proti zpětným špičkám na trafu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Stretol som kedysi na vysokoškolských internátoch človeka, čo pre internátne rozhlasové štúdio poskladal 10W FM vysielač. Rádio guru. Indukčnosti, rezonančné obvody, oscilátory, zmiešavače, filtre... mal v malíčku, len si nevedel rady s brumom. Zúfalo narval desiatky mF filtračných kondenzátorov pred aj za stabilizátor a stále to brumelo. Tak som na to skromne pozrel a on tam nastavoval stabilizátoru referenčné napätie trimrom, ktorý napájal zpred stabilizátora. Tak či toto nebude podobný prípd.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

78xx zadny trimr nema, pokud nema v zapojeni nejake opicarny, vidim to spis jako problem s merenim.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Radiotechnika Teplice kdysi dělala vícenásobnej regulovanej zdroj. https://anteny-iskra.webnode.cz/product ... a-teplice/ Jedno trafo, několik oddělených sekundárů. Ten plynule nastavitelnej úplně vpravo po vypnutí napájení trafa vypálil třeba z nastavených 5V na plných 30V, doraz zdroje. Tenkrát mi to odvařilo bastlenej Z80-kovej CP/M počítač, škoda kolem tehdejších 10 tisíc.
Ostatní sekce to nedělaly. Je to blbou koncepcí zapojení zdroje, v trafu bych to nehledal.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Myslím si to samé co ransom a termit. Na světě jsou miliony zdrojů s usměrňovačem (dneska už jen dobíhají) s LM317 nebo 7812 a fungují správně.

Může se stát, že zdroj vyrobený z OZ a z koncového tranzistoru při zapnutí nebo vypnutí přestane regulovat a pustí na výstup plné napětí. Není to vzácnost - taky jsem to musel u jinak kvalitního zdroje řešit. Ale nedělají to 7812 ani 317.
Z popisu se mi jeví, že takto zlobí nastavitelný zdroj , což je možné. Ale sotva to mohou dělat pevné regulátory. To už je sebeklam. Kromě toho elyt 100u je pořádná kapacita na zachycení krátké "špičky z trafa". Ani ručkový měřák by krátkou špičku nezachytil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Já vím, že některý rádia dřív v okamžiku vypnutí napájení mžikově zvedly hlasitost a až pak o poznání pomalejším stylem "zvadly a umřely". To je jasně způsobovaný napěťovou špičkou v nestabilizovaným anodovým obvodu, může se to objevit i u starších polovodičovejch přístrojů, ale u moderního zapojení jsem to nikdy nepotkal a u stabilizovanýho zdroje bych takovou vlastnost rozhodně neočekával a ani netoleroval. Tam parametry výstupu hlídá reference a rozdílovej zesilovač reagující na odchylku a pokud to dělá podobnou nezdobu, je asi někde něco špatně - nejspíš něco podobnýho, jako napájení reference z nefiltrovaný části zapojení a podobně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

EKKAR píše:To je jasně způsobovaný napěťovou špičkou v nestabilizovaným anodovým obvodu
Leda tak ve snu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

termit256 píše:Neni to spis nejaky problem s tim ruckovym merakem? Podivej se na to osciloskopem.
:!: vidím to obdobně, špatně se měří, nebo nějak špatně drátky

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#15 Příspěvek od HF_Tech »

Problém bude jinde. Chtělo by to schéma + nějakou fotku.
Podíval bych se na:
- povolené maximální vstupní napětí těch 78xx. Normální výrobci mají 35 nebo 40V. Někteří jiní mají méně. Při překročení ujíždí výstupní napětí náhodným směrem.
- máš zablokovány stablíky kondenzátory 100n na dostatečné napětí? Bez nich za určitých podmínek začínají kmitat. Pokud je tam hmota Y5V, tak při 40V ztratí většinu kapacity. Na vstup by měl přijít kondík 100n/100V X7R.
- máš na LM317 minimální zátěž? Je potřeba zatížit alespoň 2 až 3mA, jinak má tendenci zvyšovat výstupní napětí.
- u zapojení s OZ je potřeba pohlídat náběh a doběh napájecího napětí a ošetřit to. Nejčastěji dochází k inverzi funkce pokud ujedou vstupy mimo povolený rozsah vůči napájecímu napětí. Na netu je spousta špatných zapojení, která tím trpí a bastlíři je kopírují pořád dokola.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“