RCD nefunguje dobře

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
evlo
trapný slaměný panák
Příspěvky: 126
Registrován: 25 kvě 2009, 02:00

RCD nefunguje dobře

#1 Příspěvek od evlo »

snažím se dostat po profesionálním elektrikáři elektriku do nějak normálního stavu - popřepojoval jsem zásuvky tak, že to vede podle českého standardu a ne, že je PE vpravo apod.
Resp. ty zásuvky kde se namáhal dát nový drát.

Bohužel po zapojení 3F RCD na obvody kde to šlo mě na L1 RCD tester RCD nevyhodí, na L3 např. vyhodí.

Obrázek
dřív jsem to měl bez rcd (krom koupelny poté co jsem po profesionálovy opravil zásuvky v koupelně) a z toho co je před rcd jsem měl PEN napojený na PEN hlavního přivodu a drát zelenožlutý pak přeznačil a použil pro jistič, nicméně předělal jsem to takto jak to je na orbrázku, že to je pocitově trochu lepší, ale nefunguje to ideálně a už mě už nějak nefunguje mozek.



ano, nemám se v tom hrabat, ano, lepší by bylo předělat to a dát všude nový drát přesunout rozvodnici a dát daleko prostornější, ano, měl bych to dát elektrikáři, tohle psát nemusíte, ale je mě jasný, že kdo to chce napsat, tak se neudrží.

Otázky:
takhle je to PE/N ok? Tj. že jsou na něj zapojený věci, který jsou "PEN" a tohle prostě vede na jednu sběrnici na kterou jsou připojený i PE věcí co jsou za RCD?
Proč jinak by to RCD nereagovalo na test na L1 a nevypne se?
Všechny ty věci co nejdou za RCD dát, protože jedou po dvou drátech a ne 3 drátech jsem dal na L1. (resp. ono by teda asi i pro 2 dratovy okruhy RCD dat slo, ale ne tak jak je to tady)
Co změřit a zjistit proč to funguje takhle zvláštně?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

evlo píše:, že to vede podle českého standardu a ne, že je PE vpravo apod.

Ruce pryč od toho. PE není pracovní vodič a nezapojuje se ani vlevo ani vpravo :oops:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Nejhorší je, když si laik myslí, že je chytřejší než profík a ještě to přepojuje.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

evlo píše:zelenožlutý pak přeznačil a použil pro jistič,
To myslíte vážně? Podruhé píší dejte od toho ruce pryč a svěřte to elektrikáři :twisted:

Uživatelský avatar
evlo
trapný slaměný panák
Příspěvky: 126
Registrován: 25 kvě 2009, 02:00

#5 Příspěvek od evlo »

jezevec píše:Nejhorší je, když si laik myslí, že je chytřejší než profík a ještě to přepojuje.
souhlasim, je to nejhorší

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Tušíte někdo podle té malůvky, o co jde?
RCD = to, pro co v několika minulých desetiletích vyhovovalo pro laiky i pro lidi z oboru označení proudový chránič?

Uživatelský avatar
evlo
trapný slaměný panák
Příspěvky: 126
Registrován: 25 kvě 2009, 02:00

#7 Příspěvek od evlo »

né, tomu se přece musí říkat fíčko, žádný chránič

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Když si pleteš nulák PEN, pracovní neutrální vodič N a ochranný vodič PE, měl bych toto vlákno hodit do koše. Ale ještě ti dám šanci: rozdíl v zapojování zásuvek uvidíš třeba v tomto článku, i když byl primárně psaný kvůli něčemu jinému.
Ale 99 fíček ze sta vypadává kvůli tomu, že si někdo spletl právě pracovní a ochrannou nulu (tou ochrannou nulou mu teče pracovní proud), nebo za fíčkem spojil pracovní a ochrannou nulu dohromady, čímž část pracovního proudu kteréhokoli spotřebiče (i z jiného okruhu) odvedl ochranným vodičem.
Teprve ten stý případ padajícího fíčka může mít jinou příčinu.
Jestli si ale nedovedeš představit, co jsem tu napsal, jdi od toho a zavolej elektrikáře.

Uživatelský avatar
evlo
trapný slaměný panák
Příspěvky: 126
Registrován: 25 kvě 2009, 02:00

#9 Příspěvek od evlo »

neumíš chápat ty, já mám problém, že mě nevypadáva

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Však právě, nevypadá na test testerem ani testovacím tlačítkem, protože je někde spojen N a PE. Testovací proud se rozdělí do PE a N a chránič už to nepozná. Paradoxně bude vypadávat pokud se ten okruh zatíží.

Uživatelský avatar
evlo
trapný slaměný panák
Příspěvky: 126
Registrován: 25 kvě 2009, 02:00

#11 Příspěvek od evlo »

špatnej slaměnej panák

aha tak to jo, takže podle jednoho z toho důvodu vypadává a podle druhýho z toho důvodu nevypadává, experti

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

No, ten tady už dlouho neblil. :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

V tom Mělníku mají nějak nechápavé pařezy, co "hledaj' chybu vždycky jenom v druhejch". A ještě drzé, když z nich dostáváme základní informace, aby se jim dalo pomoci.
LOCK a HP

Zamčeno

Zpět na „Hvjezdná pjechota“